Благоевград сред ощетените откъм саниране общини, заедно с Русе, Велико Търново, Плевен, Пловдив, Стара Загора
Съмнение за фалшиви сертификати, предизвикаха изслушване в парламента на Агенцията за устойчиво енергийно развитие
Съмнения за фалшиви сертификати за енергийна eфективност, с които някои общини спечелили повече проекти, предизвикаха изслушване в парламента на Агенцията за устойчиво енергийно развитие
Крайното класиране на проектите, които кандидатстваха за безплатно саниране и бяха 4 пъти пъти повече от наличния финансов ресурс, очаквано предизвика недоволство в цялата страна.
Не само от хората от панелните блокове, а и от кметове, и то на големи градове като Пловдив, Стара Загора, Русе, Плевен, Благоевград, Велико Търново.
Дни преди Коледа регионалното министерство пусна списък с одобрените 756 блока от 102 общини, които ще бъдат обновени с 1,1 млрд. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост със 100% безвъзмездни средства. От собствениците на апартаменти се искаше само да са осигурили пари за енергийното обследване и ваденето на технически паспорт на сградата, които после ще им бъдат възстановени. Но само ако са одобрени.
Има и резервен списък
от 2178 блока, чието саниране би струвало още 2,6 млрд. лв. Собствениците на жилища в тях също са похарчили немалко пари, за да се сдобият със сертификат за енергийна ефективност и технически паспорт, но засега тези документи не им служат за нищо.
Към това разбираемо недоволство на хората обаче се прибавя и нещо друго - кметовете на много общини забелязаха, че има огромен дисбаланс по региони между кандидатстващите проекти и одобрените.
Например Варна и Бургас са нещо като отличници,
защото имат лимит от по 80 млн. лв., а в крайното класиране Варна получава 79,8 млн. лв. за 31 блока, а Бургас – 78,5 млн. лв. за 29 блока. Кандидатите, разбира се, са били многократно повече.
Но Русе например има лимит от 50 млн. лв. и кандидати за 200 млн. лв., а в крайна сметка са одобрени само 7 блока за общо 21,2 млн. лв., т.е. по-малко от половината от лимита.,припомня 24 часа
Същата сума от 50 млн. е сложена като лимит и за Стара Загора, Плевен, Велико Търново и Благоевград, но и сред тях няма нито една община, в която да са одобрени повече от 55% от този праг.
В Смолян положението е още по-лошо – подадени са проекти за 60 блока, но са одобрени едва 5 от тях за общо 4 милиона лева. Това не са дори 6% от поставения за общината лимит.
Кметовете на Русе Пенчо Милков и на Смолян Николай Мелемов вече изпратиха до МРРБ писмо с настояване да се преразгледа класирането.
Всъщност решението за крайното класиране е административен акт и може да се обжалва в съда, но към момента това не е направено от никого. В същото време в неделя регионалният министър Андрей Цеков каза, че е готов да се срещне с недоволните, но при толкова много желаещи няма какво да се направи. “Няма субективен фактор при оценяването и
не е нужно да имате вътрешен човек, за да ви санират блока, каза той.
koite e dosta zabor4el
АМА ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕГЛЕДАТ АСАНСЬОРИ ИЛИ ЗАВАРКИТЕ МЕЖДУ ПАНЕЛИТЕ, МНОГО ВАЖНО, И ВАЖНО Е ЧЕ ПАРА ПАДА, А ПОКРИВ БЕЗ МЪНИЕНОСНА ЗАЩИТА С МЪЛН. КОЛ ЗАЛЕПЕН С ХИДРОИЗОЛАЦИЯ БЕЗ СПУСАЦИ И ЗАЗЕМИТЕЛЕН КОЛ... ЦИРК С ЦИРКАДЖИИ КАТО ВЕЛОАЛЕИТЕ ИЛИ КРЪГОВОТО КРЪСТОВИЩЕ НА ЗЪРНЕНИ В ГРАДА НИ!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.