Благоевград се рекламира на корицата на едно от най-големите списания за туризъм в Индия
Ликът на благоевградчанката Здравка Чукова рекламира Благоевград и региона като туристическа дестинация в юнското издание на най-четеното списание за туризъм в Индия „Bhraman”.
Това се случва след посещението на представители на големи индийски туроператорски фирми в Благоевград през месец май, които пристигнаха в града по покана на местни туристически агенции. Индийските бизнесмени останаха впечатлени от българското гостоприемство и красивата природа. По време на посещението си в Благоевград, те са посетили Регионален исторически музей, кв. „Вароша”, църквата „Света Богородица” и центъра на града.
След излизането на юнския брой на престижното списание за туризъм, на чиято корица е българското момиче, туроператорите отчитат значително да нарасне интереса към България и Благоевград като туристическа дестинации.
Още инфо:
Разнообразието на антропогенни туристически ресурси в община Благоевград дава големи възможности за развитите на културния туризъм, каза началникът на отдел „Култура” в община Благоевград Силвия Домозетска.
В общината има много сгради, които са със статут на паметници на културата, сред които църквата „Въведение Богородично” в квартал „Вароша” и църквата „Св. Архангел Михаил” в село Лешко, които са с национално значение. Църквата в село Лешко е най-старата възрожденска постройка, запазена в региона. Други интересни обекти са църквата „Св. Георги”, църквата „Св. Йоан Предтеча” в село Бистрица, църквата „Св. Димитър” в село Марулево и много други.
Други архитектурни забележителности са Регионалният исторически музей и запазената възрожденска архитектура в града. В общината най-голям интерес представлява квартал „Вароша”, разположен на левия бряг на река Бистрица. Кварталът се развива като значителен търговски и занаятчийски център. В него са запазени много старинни къщи на видни дейци от Благоевград. Регионалният исторически музей в Благоевград е богат на артефакти, които показват природното, културното и историческото наследство на Пиринския край.
Посещаемостта в музея с всяка изминала година става все по-голяма, което допринася за развитието на културния туризъм в областта. Домозетска каза, че всички тези места са включени в 100-те национални обекта на Българския туристически съюз. Други неща, допринасящи за развитието на културния туризъм в Благоевградско, са традиционната кухня и местните традиции и обичаи. В кухнята на населението преобладават зеленчуците, плодовете, варивата, а в планинските райони - млечни и местни храни.
Силвия Домозетска каза, че за развитието на културния туризъм в Благоевградско също така допринасят самодейните изпълнители на песенно-музикалния и танцов фолклор, а също така майсторките на традиционни плетива и бродерии, многобройните художници и културните институции. Тя допълни още, че през годината Благоевград е домакин и на редица фестивали и се организират различни културни прояви. Според нея има още какво да се направи за развитието на културния туризъм в региона. Трябва да се създадат културно-исторически маршрути и да се изгради един културно-исторически информационен център.
източник: infotourism.net
МОЛЯ, Регионалният исторически музей КАКВА ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТ Е?????
ЕТО/ ОТ НЕТА КОПИ-ПЕЙС/ ИСОРИЧЕСКИТЕ ОБЕКТИ ОТ БЛ-ГРАД ОБЛАСТ, КОИТО СА ВКЛЮЧЕНИ в 100 -те :
Благоевградска област
/Банско/- Велянова къща, Къща-музей "Неофит Рилски", Музей Никола Вапцаров, Банска художествена школа, Църква "Света Троица", Връх Вихрен, Църква "Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат"; /Мелник/-гр. Мелник, Исторически музей гр. Мелник, Кордопулова къща, Роженски манастир; /Петрич/- Рупите, Света Петка Българска (Рупите), Самуилова крепост; Рилски манастир
ЗА СВЕДЕНИЕ НА С. ДОМОЗЕТСКА, ПОСЛЕДНИЯТ ОБЕКТ ВКЛЮЧЕН В 100-те ОБЕКТА, В БЛИЗОСТ ДО БЛАГОЕВГРАД СА "СТОПСКИТЕ ПИРАМИДИ" в с. Стоп, общ. Кочериново
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.