Благоевград на срамното 20-о място по условия за правене на бизнес, Кюстендил - 25-и, Перник - 14-и

15 април 2011 00:12   12 коментара   17056 прочита

Класацията се прави за 28-те областни града на базата на отделно подреждане по няколко фактора. Основните са “Данъци и такси”, “Администрация” и “Икономическа активност”, като те се оценяват чрез 10 индикатора, които определят къде в България правенето на бизнес е най-лесно.

Габрово е начело в класацията заради сравнително ниските местни данъци и такси и ефективните административни услуги. Въпреки първото си място в цялостното класиране градът не е начело по нито един от индикаторите, но заема челните места, посочва докладът. Единствената проблемна сфера според анкетираните фирми е корупцията в местната власт, по която градът се класира на 24-о място от общо 28.

След Габрово се нареждат Сливен и Русе, в първата десетица са още Враца, Ботевград, Добрич, Стара Загора, Монтана, Бургас и Варна. На 11-о и 12-о място са Пловдив и София. На дъното на подреждането с най-лоши условия за бизнес е Кърджали.

“По девет от десетте показатели представянето на града е крайно незадоволително - възприятието за корупцията в местната власт нарежда града на последното място, а ниската заетост - на 27-о в класацията”, смятат авторите на изследването.

Проблем за Кърджали е и образованието на заетите и ниските заплати. Единственият добър резултат за града е 4-ото място при размера на местните данъци и такси, заради сравнително ниските ставки на налозите върху имотите, автомобилите, патентите и хотелите в общината.

В дъното на класацията са още Силистра и Видин. В последните десет попадат и Хасково, Кюстендил, Плевен, Смолян, Шумен и Велико Търново.

Любопитен е фактът, че дори и първенците в класацията нямат добри резултати по всеки един от индикаторите, а класирането им се дължи на по-лошите условия за бизнеса при останалите областни градове. Това показва, че местната власт е изправена пред редица предизвикателства и все още има много сфери, в които е нужна оптимизация, пише в доклада.

Големите градове са на по-задни места в класацията, въпреки че са първенци в групата на индикаторите, измерващи икономическата активност (заетост, работна заплата, образование на заетите и чуждестранни инвестиции). Основната причина за това е в сравнително високите нива на местните данъци и такси, както и в трудностите, с които се сблъсква бизнесът при работата си с администрацията, включително възприятието за разпространената корупция в местната власт, посочват авторите на изследването.

Така например София е първенец по четирите индикатора, обхващащи икономиката, но се класира на доста задни позиции по останалите шест индикатора, което я поставя на 14-о място в общата класация.

Според доклада може да се направи връзка между резултатите в индекса и ръста на чуждестранните инвестиции по места през последните години. За периода 2007-2009 г. областите с най-голям ръст на чуждестранните преки инвестиции в нефинансови предприятия са Сливен, Смолян, Габрово, Ямбол, Добрич, Монтана, Пазарджик, Русе - това са 8 области с ръст повече от 2 пъти. 5 от тези 8 области са в топ 10 на класацията.

Със спад в инвестициите (главно през 2009 г. заради кризата) са Силистра, Видин, Хасково, Стара Загора, Шумен, Велико Търново и Кърджали - 7 области със спад в инвестициите, 5 от тях са след 20-то място в класацията.

Градовете в България предлагат различни условия за правене на бизнес. Въпреки че голяма част от облагането (данък печалба, данък върху доходите на физическите лица, ДДС, акцизи и осигуровки) и регулирането се определят на национално ниво, на местно ниво различията са факт - по отношение на местни данъци и такси, администрация и електронно управление, а дори и като икономическа активност на населението (заетост, заплати, образование и инвестиции). Всички тези фактори влияят на бизнес средата и обуславят различията между общините.

Изследването на ИПИ и Институт “Отворено общество” прави опит да открои тези различия - не толкова за да се класират градовете, колкото за да се посочат добрите примери и да се провокира своеобразно състезание между отделните общини, което да води до по-добри условия за правене на бизнес във всяка една от тях.

Според авторите това състезание е факт и общините се съревновават помежду си.

Резултатите също са налице - данъчната конкуренция постепенно набира скорост и служи като естествен механизъм или стимул за разумна данъчна политика на местно ниво; административното обслужване се подобрява - степента на предоставяне на услуги по електронен път се покачва, а работата на едно гише става все по-разпространена практика.

Всичко това не отрича съществуващите проблеми - липсата на финансова самостоятелност, проблемите при електронното управление и административните услуги, както и наличието на корупция. Тези проблеми са факт, но развитието също е налице, смятат авторите.

Пътят към по-доброто местно самоуправление и по-добрите условия за правене на бизнес минава през създаването на подходяща среда, в която са налице стимулите за по-добро управление на местно ниво, се посочва в изследването.

Индексът за условията за бизнес се прави за втори път и има за цел да изследва различията в бизнес средата на местно ниво и да посочи къде в България е най-лесно да се прави бизнес.

Припомняме, предишната класация беше през 2009 г. Тогава на първо място беше Търговище, следван от Враца и Габрово, а в дъното беше Стара Загора.


Още за: класация   данъци   градове   Още от: Общество

Принтирай статия
12 коментара
15 Април 2011 08:13 | благоевградски
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

Ето тук трябва да е снимката на другаря Паскалев от БСП. Защото народът не яде кръгови от които доста пари падат, както и улички, които скоро ще се наложи отново да се правят, защото са доста икономично направени.


15 Април 2011 08:18 | оле оле
Оценка:
12
 (
14
 гласа)

Няма нищо срамно. Много точна е статистиката. В нашата община не може да се прави бизнес при който и да е кмет. Нямате си представа колко голими фирми и концерни са изгонили нашите избраници. Ще назова само няколко - Макдоналдс, Карфур, и т. н. Със 300 зора построиха Метро и Кауфланд. Не говоря за по-малките инвеститори. Задайте си въпросите: Защо се бави изграждането на Лидл? Защо никой не иска да купи Пирин? За областен град като Благоевград колко малко чужди инвестиции са допуснали.


15 Април 2011 11:36 | инвеститор
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

И ПРЕДНИЯ МАНДАТ НА КМЕТА ПАСКАЛЕВ БИЗНЕСА В ОБЩИНАТА НЕ ВЪРВЕШЕ, И СЕГА ПАК НЯМА ИНВЕСТИЦИИ И НОВИ РАБОТНИ МЕСТА. ПОМИСЛЕТЕ ПРЕДИ ДА ДАДЕТЕ СВОЯ ГЛАС НА СЛЕДВАЩИТЕ ИЗБОРИ.


15 Април 2011 13:09 | котуньо
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

ако не са студентите ще хлопнат кепенците и заведенията и магазините, така че бизнеса в града се крепи на тях, а що се отнася да големите вериги те си правят предварителни проучвания за клиентопотоци обороти и бързо не се навиват да инвестират
да не мислите че метро реализира големи печалби - за този град от 70000 той не е на мястото си
а за общината може и да сте прави - пълно е с коматари и некадърници, които по цял ден се мотаят и чакат 17 часа да хукнат по личните си работи
ПАСКАЛЕВ ОГЛЕДАЙ СИ ХОРАТА АКО НЕ Е КЪСНО!


15 Април 2011 13:47 | Сеирджийски
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

От` се чудите, макета !? Рипа`те `оро за Костадин войводата, а сега се жалвате, дека немало условия за бизнес ... Сака`те со цървено гюбре да ви е `арно на роботата.


15 Април 2011 14:18 | станю партизаню
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

СРАМНО 20 то МЯСТО..... ЗА БЛАГОЕВГРАД ТОВА Е УСПЕХ, КАТО СЕ ИМА КАКВИ СЕЛЯЦИ СА БЛАГОЕВГРАДЧАНИ..... ДОБРЕ ЧЕ ИМА УНИВЕРСИТЕТ!!!!!


15 Април 2011 14:45 | 007
Оценка:
-3
 (
3
 гласа)

А може би в градовете които са на пьрви позиции работната рька е много по-евтина поради липса на производство. Благоевград все пак е по-добре икономи4ески от които и да било изброени пьрвенци и хората не приемат договори за работа с минимално месе4но заплащане.


15 Април 2011 16:01 | рут
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

благдевград си е село


15 Април 2011 16:07 | рут
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

университета е пълна пародия и порнография преподавателите само си пълнят гушите а знания няма само тъпаци


15 Април 2011 18:21 | просто българин
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Българи, един БЪЛГАРСКИ град – Сандански - е на път да бъде превзет от ТУРСКИ нашественици! В града ни има над 2000 турци и прииждат на талази!!! Ислямската дъга не е измислица от „Теория на конспирациите”, а истина – виждаме я с очите си! Турците са купили вече над 90 дка земя близо до Сандански и Мелник!
Прочетете статиите по-долу и разпространявайте навсякъде – местната власт и полицията страхливо мълчат! Тук е пълно информационно затъмнение!!!
http://sandanski1.com/sandanski1.php?subaction=showfull&id=1302690411&archive=&start_from=&ucat=49
http://sandanski1.com/sandanski1.php?subaction=showfull&id=1302856596&archive=&start_from=&ucat=41
http://sandanski1.com/sandanski1.php?subaction=showfull&id=1302867885&archive=&start_from=&ucat=49
http://sandanski1.com/sandanski1.php?subaction=showfull&id=1302878109&archive=&start_from=&ucat=34
Какво е „ислямска дъга”?
http://zabylgarite.blog.bg/politika/2009/12/22/isliamskata-dyga-i-pravata-na-choveka.459793


15 Април 2011 21:31 | ХА
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

СЕЛЯНДУРИТЕ ДА СИ ХОДЯТ НА СЕЛО КАТО НЕ ИМ ХАРЕСВА БЛАГОЕВГРАД, ТЕ НАЙ- МНОГО ДОПРИНАСЯТ ЗА СЕЛСКИЯ МУ ОБЛИК И ИМАТ НАГЛОСТТА ДА ПЛЮВАТ.


16 Април 2011 08:23 | обективен приоданец
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Благоевград тепърва ще изостава във всичко и ще лъсва голия му задник. Сега ще се разбере, че този град винаги е бил изкуствено поддържан още по времето на социализма. Още от историята знаем, че този край на България е бил най- беден- пиринска македония (явно не само материално, а и манталитетно- а манталитет се променя изключително бавно и трудно!). Колкото до горният коментар на някой си ха, ако селяните си отидат, в Благоевград ще останат шепа пенсионери... Джумалиите отдавна са прогонени главно в София, а след 10 .11 .1989 и по света именно от нескончаемият напливна на селяни от изключително бедните околни села (а от беден човек не очаквай нищо освен селски тарикатлъци...)




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар