Бившият окръжен прокурор на Благоевград Елка Атанасова стана юрист на годината
сн.БГНЕС
Съдия Соня Янкулова от Върховния административен съд е носителят на приза „Юрист на годината" за 2014 г. сред номинациите на съдебните репортери, отразяващи работата на магистратите.
Наградите „Юрист на годината" се провеждат за осма поредна година, като 26 журналисти от 21 централни медии са номинирали 11 индивидуални юристи и са направили три колективни номинации. В рамките на правилата на конкурса се присъждат две награди. Едната от тях е именно призът на представителите на медиите, а другата се определя от организатора „Правен свят".
Съдия Янкулова, която е бивш зам.-министър на отбраната и на вътрешните работи, е оценена за спазването на върховенството на закона. „За съжаление това често се случва през нейните особени мнения", посочват като мотив за номинацията съдебните репортери. Пример за това особеното мнение на съдия Янкулова по делото „КТБ", както и отказът й да подкрепи позицията, че трите имена на съдиите са лични данни.
Отличеният магистрат има принос към развиването на достъпа до обществена информация у нас, както и към коригирането на някои пороци в дисциплинарната практика на Висшия съдебен съвет (ВСС), мотивират се още журналистите.
Самата Янкулова бе изненадана от отличието, което получи. По думите й, наградата е оценка не толкова за нейната работа, колкото като оценка на работата на съдията по принцип. И днес съдия Янкулова не изневери на своята способност да брани върховенството на закона, като в тази връзка цитира Аристотел: „Единствената сигурна държава е тази, в която всички са равни пред закона".
Другата награда „Юрист на годината" на специализирания сайт „Правен свят" отиде при члена на ВСС Елка Атанасова. Тя бе отличена за борбата си относно натовареността на магистратите. Самата Атанасова също прие оценката не толкова за личната си работа, колкото като оценка на членовете в работната група за изготвяне на норма за разумно натоварване на прокурори и следователи.
Същевременно сред останалите номинирани се отличи правосъдният министър Христо Иванов, номиниран заради устойчивите му опити за реформа.
Съдия Тони Гетов пък е номиниран за това, че „поел отговорността да води трудното откъм обществена натовареност дело срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов".
Съдия Павлина Панова, която загуби от опонента си битката за председателското място на ВКС, също бе номинирана за смелостта й да се включи във втората процедура.
Сред колективните номинации на медиите впечатление прави и обобщената като „Съдията, който не мълчи". С нея съдебните репортери визирали съдиите от Софийския градски съд, подкрепени от техни колеги от районния и апелативния съд, които се опълчиха срещу методите на управление на градския съд. * bnews.bg
ВЪВ ВСЯКАКЪВ АСПЕКТ...
https://www. facebook. com/photo. php? fbid=495341070604230&set=a. 126008267537514. 20952. 100003850236145&type=1&theater
Във връзка с лъжесвидетелстването на фелдшера-поемно лице и подправените официални документи в Спешна помощ - Кресна, сезирахме Окръжна прокуратура Благоевград. За да възпрепятства наказателното преследване срещу полицаите и фелдшера, чиито действия са съставомерни, Окръжна прокуратура Благоевград командирова районния прокурор Елена Гоцева, от Районна прокуратура Благоевград в Районна прокуратура Сандански, за произнасяне по образуваната прокурорска преписка № 2149/2010 г., касаеща действията на фелдшер Котрулев. Чрез укриване на факти от досъдебното производство, резултатът е отказ от образуване на наказателно производство от прокурор Гоцева, с мотив - "не са събрани данни за престъпления... "
Изключени като жалбоподатели, с оглед укриването на фактическата обстановка по ДП от наблюдаващия прокурор Мадолев, сезирахме Административния ръководител на ОП
Същата ни уведоми с писмо, че изпраща жалбата във Върховна касационна прокуратура Инспекторат. Инспекторатът връща жалбата обратно в Окръжна прокуратура Благоевград, измествайки съществото и, твърдейки, че жалбата е насочена срещу постановлението на командирования в Сандански прокурор Гоцева, а не срещу укривателството на фактите от страна на прокурор Мадолев в ОП Благоевград.
Последва Резолюция на Административния ръководител, като се предостави възможност, прокурор Мадолев да упражни "инстанционен контрол" върху собствените си действия на укривател на престъпления.
Имайки протекцията на ВКП, мотивът в резолюцията на Административния ръководител е, че не се касае за административна преписка и не се изисква административен контрол, тъй като касае постановление на РП Сандански, по чието произнасяне е компетентен наблюдаващият прокурор в ОП Благоевград - Георги Мадолев, както и че преписката на Районна прокуратура Сандански
И в двата случая е невярно, но чадърът е поставен и върху действията на прокурор Мадолев и върху действията на АР, окръжен прокурор Атанасова.
1. Постановлението, с което прокурор Мадолев присъедини преписката на РП Сандански е с по-късна дата от резолюцията, а именно - 04. 05. 2011 г., а не 11. 04. 2011 г., както твърди АР.
2. Прокурор Мадолев не присъедини цялата преписка, а присъедини само необходимите за създаването на алиби два броя документи, видно от самото постановление, въпреки че това не променя наличието на пряк умисъл в действията на фелдшера. Това са т. н. "други документи", на които прокурор Мадолев се позовава в постановлението...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.