Безславен край на “шивашкото” училище с 30-г. история в Петрич
Просветният министър посрещна от Германия млади фризьорки с новината: Закривам ви гимназията
Министърът на образованието Сергей Игнатов издаде заповед за закриване от 1 септември тази година на Професионална гимназия по лека промишленост “Адалберт Антонов-Малчика” в Петрич. Мотивът е намалелият брой ученици. Преди заповедта експерти от Регионалния инспекторат по образование в Благоевград и екип от Министерство на образованието анализираха, че учебното заведение трябва да преустанови съществуването си поради липса на достатъчен прием.
В момента в учебното заведение има 42-ма ученици, разпределени в две паралелки, специалност “Фризьорство”. Те се пренасочват да продължат образоването си в Професионална гимназия по механоелектротехника “Юрий Гагарин” с директор Невянка Цанева. Според заповедта на министъра имуществото на закритата гимназия се прехвърля към ПГМЕЕТ. В учебното заведение работят 11 преподаватели, които заедно с директорката Дафинка Христова ще отидат на борсата. Изключение се прави само за педагожките Неделчева и Терзиева, които преподават по фризьорство, те са пренасочени заедно с учениците в новата гимназия.
Възпитаниците, както “Струма” писа, на гимназията, която съществуваше повече от 30 години, завоюваха поредица престижни награди. Последната им изява бе триседмична практика в Германия по спечелен проект.
Закриването на Професионалната гимназия по лека промишленост е горчива ирония на съдбата. Известното сред петричани като Училището на шивачите през 30-те години на съществуването си произведе хиляди кадри за леката промишленост, шивачи, плетачи, техници, които намираха приложение на своите умения в някогашния първенец на леката промишленост в България комбинат “Биляна”, в предприятието “Белла стил”, а през последните години и в стотиците шивашки цехове на територията на Петричка и Санданска община.
За кадрите, подготвени от Училището на шивачите в Петрич, преди години фирмите водеха война коя да ги привлече на работа, тъй като собствениците на частните шивашки предприятия си даваха сметка, че е по-добре и по-евтино да наемеш подготвен кадър, отколкото да обучаваш нов.
Навсякъде по света учищата са разделени на начални, прогимназиални и гимназии, а при нас - от всичко. Е как тогава искаме нормално образование и разпределение на ученици
Но, нека някой да провери, какво точно учат в "Юрий Гагарин". И да даде отговор - нормално ли е ученик трета година, учещ за ремонт и поддръжка на газови инсталации, да няма и грам представа какво е това нещо.
Колкото до Петрич, щом Ролман открива частно училище за шивачки в Гоце Делчев, дава им немски дипломи и осигурява работа, ясно е, че учениците се насочват там.
Малаките дет имат така наречени шивашки фирме създават само некадърни ора работещи през просото и си мислеат че разбират от професията декана ги рани (оно па и толко плакяне зимат)
Ше дойде време, когато на истински, квалифицирани, ефективни работници ще се плаща много, защото ще са дефицитни... и дано не са чужденци! :)
Цанева е изключително интелигентен и възпитан човек, а и професионалист в работата си. Личността й придава много висок авторитет на иначе не толкова престижното училище. ===== колежке кажи си името . или не си от града или си едно некадърно създание. заводското било непрестижно .
Ами вие шивашки босове защо допуснахте това положение. Сега вие учете некадърните ни отрочета.
Въобще скъпи съграждани - цялата ни система е шантава - включително и образователната!
Ай чао и сърбайте собствената си попара
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.