Безропотно 157 читалищни дейци узакониха 400 лв. заплата на председателя Тома Манасиев
Общото събрание на благоевградското читалище “Н. Вапцаров” узакони заплата от 400 лв. на председателя Тома Манасиев, гласувана му от настоятелството в началото на 2011 г. От 199 пълноправни членове миналата вечер на отчетно събрание присъствали 157, болшинството от тях гласували “за” предложените от ръководството и докладвани от Т. Манасиев промени в устава. Още в началото се стигнало до конфликт, тъй като част от присъстващите заявили, че имат пълномощни за гласуване от отсъстващи членове и вотът им трябва да се брои двоен. Това възмутило някои от читалищните деятели, но повечето членове, които се възрастни хора, безучастно не реагирали. Тъй като уставът с новите предложения не бе публикуван на интернет страницата на читалището, нито бе оставен в няколко екземпляра в библиотеката, а читалищните членове можеха да се запознаят с него само ако уцелят работното време на служителите в зала 111, председателят услужливо изчел целия документ пред солидното множество.
Час и половина отнело четенето с кратки прекъсвания за изказвания и коментари. Заради неотложен ангажимент в столицата на събранието не е присъствал многогодишният читалищен член д-р Петър Динов, който бе внесъл писмено предложенията си за промени в устава. Само няколко души подкрепили искането му за възстановяване на мандатността на управление на читалището с условие то да е на обществени начала, изборът на упралвенските органи да е с таен вот и щатни служители да не влизат в настоятелството. С явно гласуване читалищните членове дали вота си за предложените от председателя Т. Манасиев промени в устава, според които след условието за мандатност от вчера отпада и текстът за работа на обществени начала на председателя.
За да няма черно на бяло документ, се отхвърлило и предложението за тайно гласуване. Т. Манасиев “оправдал” цитираните в “Струма” резултати от одита на читалището, като обяснил, че похарчените за банкети 7925 лв. всъщност били... парите, които уж дали за художествена дейност на хор “Ален мак” и детския хор. Без отзвук останало и възмутеното искане от хористите от “Струмски славей” вместо за хонорар на председателя на тях да им се дават всеки месец по 400 лв., та да си плащат пътните и таксите за участия във фестивали и надпявания. Заради напредналия час обсъждането на отчета за дейност и финансовия отчет за изминалата година било претупано.
Планът за работа през тази календарна година също минал незабелязано. От настоятелството са изключени Стоян Иванов, собственик на хотел “Феникс”, и Михаил Цонев, бивш секретар. Най-странното решение е, че одобрената проверителна комисия е с 4 членове, т.е. не може да вземе решение. Много е вероятно гласуваните последни промени в устава да се обжалват в съда, коментираха читалищни членове.
Цял живот краде и сега пак.
Няма ли кой да го провери този идиот???
1. За какво харчат парите които държавата им отпуска?
2. Колко от тях спазват работно време?
3. Провеждат ли всички планувани мероприятия?
4. Как точно провеждат отчетноизборните събрания?
Ако прочетете статията внимателно, ще разберете че щом от 200 души 150 подкрепят управителните си органи, коментара е излишен. Щом не можем да помагаме, тогава и да не пречим!
На добър час, читалищни дейци!
Обявявам пет минутка за добри и позитивни писания!
Томата е честен човек и истински приятел. Никога не е купувал общинско жилище. Живее с децата и внуците си в имота от родителите му. А в политическите си убеждения винаги е бил последователно десен. Не си спомням да е сменял партията в която членува.
Не искам да обиждам и да падам на нивото ти, макар че много заслужаваш ... Нека Бог да те съди теб и другите злобни и завистливи писачи.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.