Басейн “Равена” в кв. “Еленово” без спасител
Непълнолетният син на лаборантка в РЗИ къса билетчетата
Откритият басейн “Равена” в кв. “Еленово” в Благоевград, по-известен с името “Жълтото”, работи, без да има спасител, сигнализираха читатели и поставиха въпроса кой контролира съдържателите на плажове и басейни дали са осигурили безопасността на десетките деца, които всеки ден си плащат, за да плуват и играят във водата, без някой да гарантира живота им.
Билетчетата по 2 лв. за басейн “Равена” продава 17-годишният Станислав, който е непълнолетен и по тази причина няма право да е спасител. Запознати обясниха, че младежът е изкарал курсовете за водни спасители, но няма талон с право да практикува заради годините си. Тези талони се заверяват всяка година в Българския червен кръст /БЧК/ и важат само за 12 месеца.
В квартала коментират, че от Регионалната здравна инспекция /РЗИ/ съзнателно недоглеждат случая с липсата на правоспособен спасител в “Жълтото”, тъй като момчето е син на тяхна колежка - лаборантката Таня Щерева. Проверка на “Струма” обаче установи, че младежът наистина не е ангажиран като спасител, а само къса билетчетата.
От РЗИ - Благоевград обясниха, че БЧК отговарят за водното спасяване. Ние контролираме водата и съдържанието й за наличие на опасни и вредни примеси и редовно правим проверки на басейните, каза д-р Мария Станчева от РЗИ.
Съгласно Наредбата за водно спасяване областният управител би трябвало да издаде заповед, с която да определи комисии по водно спасяване във всяка община, съобщиха от БЧК. В тези комисии трябва да има представители на РЗИ, полицията, пожарната и БЧК, тъй като ролята им е да контролират всички водни басейни - и обезопасени, и необезопасени, обясниха червенокръстците.
От 2008 г. съм специалист “Водно спасяване” в БЧК и досега не съм включвана в комисия, обясни Боряна Стоймирова. Без изрична заповед ние играем само пожелателна роля и нямаме правомощия нито да проверяваме, нито да налагаме санкции, допълни тя.
В момента се подготвяла нова наредба, с която правомощията на БЧК в посока на контрола и санкциите да са реални, но тя още не е внесена за гласуване в Народното събрание.
Не областният управител, а кметовете на населени места всяка година през март издават заповеди и до края на април разрешават ползването на водните площи и правилата за това, категорична бе Диана Атанасова, гл. секретар в областната управа. Губернаторът сформира областни съвети, но това е практика за морските курорти, и в Благоевград досега не е правен такъв съвет, обясни тя.
Заповед на кмета Костадин Паскалев има и тя категорично забранява къпането във водни площи без осигурен правоспособен спасител на територията на общината. Контролът по изпълнение на заповедта е възложен на зам. кмета арх. Скрижовски. След като бе уведомен за случая “Равена”, той обеща да направи бърза проверка.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.