Банско и Разлог с най-много висшисти, шефове и мениджъри в страната
51% от хората оптимисти за живота си след 10 г.
Банско и Разлог могат да се похвалят с в пъти повече висшисти, работодатели и служители в сравнение с регистрирания дял за страната. Това показват данните на изследване на МБМД относно “Инвестициите в туризма и развитието в региона на Банско и Разлог”, представено от Мира Радева. Проучването е направено за периода 8-10 февруари 2012 година, като в него са участвали 500 пълнолетни граждани на двата града.
В началото Радева подчерта, че развитието в България през последните 20 години е изключително противоречиво и е изключително трудно да се оценяват резултатите от постигнатото.
“Преобладават песимистичните настроения и негативните оценки, не сме доволни от икономическото развитие, стандарта на живот и от политическия живот също”, добави тя.
Радева коментира, че са противоречиви и настроенията по отношение на инвестициите в туризма, защото тези вложения са станали прекалено стремглаво, имайки предвид сериозните застроявания не само в Банско и Разлог, но и по морето. По думите й в България има доста неравномерно развитие на регионите, тъй като при социализма се е търсела една разпръснатост на икономическите субекти в страната.
Данните сочат, че хората с висше образование в региона на Банско и Разлог са почти два пъти повече, отколкото е средният дял за страната - 38% към 20%. Работодателите също са 3 пъти повече, съпоставимо със средния дял за страната, мениджърите надвишават 3 пъти тези в страната.
Интересен факт е, че едва 26% от запитаните са на мнение, че през следващите месеци ще подобрят личната си ситуация. След 10 години обаче 51% смятат, че ще живеят по-добре. 37% мислят, че в краткосрочен период ситуацията няма да се промени. За след 10 години обаче този процент спада до 28. 32 на сто от анкетираните са посочили, че през следващите месеци личното им положение ще се влоши. Едва 9% се виждат по-зле през 2022 година.
Жителите на двата региона сочат като най-остри и належащи проблеми за разрешаване безработицата (40%); лошата инфраструктура, пътищата и липсата на сметище (13%); проблемите с водата (5%). Местните хора се оплакват и от лошото здравеопазване, лошото състояние на икономиката, липсата на паркинги, междуселищния транспорт, екологията, недостатъчно развит туризъм, голяма бюрокрация, минималното внимание към земеделието и други.
Бащата на магистрата Аршинков се казва БОЯН, а в Елешница може и БОЙО да му казват. Той живее сам в Елешница. Много важно в коя община е-сигурно Белишка. Дипломата ми и за средно и за висше не са от ЮЗУ и по тази причина ще пиша коментари колкото си искам. Смешник.!!! А, ти пиши на латиница правилно. Сигурно си от Разложката котловина.?
Ти си най-неграмотният и малоумен пострумец, който някога е съществувал на земята. А на мене ще ми дишаш прахоляка. Като научиш поне азбуката, обади се да ти покажа с едно огледало един от "ОтаИките на БАлгария". Тъпанар долен... И селяндур...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.