"Арестуваха" 13 тона картофи внос от Гърция
Нон-стоп проверки за нелегален зарзават на Кулата и Гюешево
Над 13 тона картофи внос от Гърция не са допуснати за продажба в страната поради липса на етикети. Това съобщиха от пресцентъра на Българската агенция по храните (БАБХ), откъдето уточниха, че от седмица, със заповед на министъра на земеделието Димитър Греков, на двата гранични пункта Кулата и Гюешево, спецекипи са започнали денонощни проверки.
Българската агенция по безопасност на храните, заедно с представители на териториалните структури на НАП, БВР, Агенция “Митници” и Автомобилна администрация ще проверяват 24 часа в денонощието бусове и камиони, които влизат в страната ни с плодове и зеленчуци от Гърция и Македония. Целевата проверка продължава и в момента и цели извършване на контрол за нерегламентиран внос, вътреобщностна търговия и транспорт с товарни и лекотоварни транспортни средства на пресни плодове и зеленчуци в района на гранични пунктове Кулата, Илинден, Капитан Петко Войвода, Златарево, Капитан Андреево, Лесово и Гюешево.
Проверките са физически и документални, казаха още от пресцентъра на БАБХ. Проверява се качеството на храните и придружаващите ги документи за произход и качество, като се следи и за съответствие на описаните данни в документите с наличните храни в транспортното средство. Трафикът през гореспоменатите гранични пунктове е средно около 10-20 пратки на денонощие.
Влизащите в страната транспортни средства, които внасят зеленчуци основно са бусове и камиони до 10 т., които превозват основно домати, краставици, портокали, пипер, череши и праскови. От началото на акцията досега, всички проверени пратки са с редовни придружаващи документи, доказващи произход и качество, поясниха от БАБХ. От там уточняват, че вносният зарзават е предназначен основно за петричката борса Кърналово, софийската борса „Дружба” и борсата в село Първенец и в Плодовитово.
До проверките се стигна в отговор на недоволството на земеделските производители, че нелегалната и некачествена вносната стока, която е по-евтина, убива родното производство. Идеята е българските домати да се наложат на нашия пазар и да станат предпочитани от клиентите, не само защото са по-вкусни, а и защото не са по-скъпи от гръцките.
Не е тайна, че вносният зарзават е по-евтин от българския. Според българските земеделци това е така, защото е по-некачествен и влиза нелегално. Не само на Кулата и Гюешево, но и граничните пунктове Илинден, Капитан Петко Войвода, Златарево, Капитан Андреево и Лесово има специални екипи.
На зеленчуковите борси и тържищата, вносните плодове и зеленчуци вървят с 30-40 стотинки на килограм по-евтино от нашите. Ако проверките дадат ефект, експертите очакват в хазната да влязат сериозни приходи, а българските производители да получат по-добра защита.
Двете пратки с 13 тона картофи от Гърция, които са блокирани на ГКПП-Кулата, са единственото констатирано нарушение от 12 май досега. Проверките обаче остават денонощни. Борсите и пазарите също няма да бъдат подминати, увериха от пресцентъра на БАБХ.
С. Зортев
Чичото от село иска да стане богат с 2 ара домати !Ами нема как да стане! Нека ги продава на каквато си иска цена, ама времето когато се купуваше панелка с отглеждането на 2 декара праскови отмина, и не искам и да си представя да се връща ./също когато ти продаваха банани, ако купиш и лимони Та с какво например качествения албански, гръцки и турски домат, или боб е по лош от нашия ?Нашите били "чисти "-тинтири-минтири!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.