Анонимен призив във Фейсбук за стачка срещу повишаване на таксите в ЮЗУ
Доц. Попкочев набелязва важните пунктове за администрацията при предстоящата институционална акредитация
Ректорът проф. Мирчев категоричен: По-евтино е от останалите университети
Призив на студент в социалната мрежа Фейсбук да се предприемат стачни действия заради планираното повишаване на семестриалните такси в ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград разбуни духовете вчера в университета и стана причина темата да се коментира на среща с деканите и завеждащите учебни отдели на всички факултети. Срещата бе свикана от ректора проф. Иван Мирчев по повод предстоящата институционална акредитация на най-голямото висше училище в Югозапада.
Преди дни, както съобщи в. “Струма”, Академичният съвет реши таксите на студентите за следващата учебна 2012/2013 г. да се диференцират пробно, като с 10% по-евтино ще е обучението на отличниците, на майки с деца до 6 г., на самотни родители, включително бащи, на инвалиди с ТЕЛК от 50 до 70% и на полусираци. На останалите студенти таксите се завишават, като средно увеличението е с около 30 лв. на семестър.
На съвещанието вчера присъстваха и представители на Студентския съвет начело с председателя Мила Сукалинска, която обясни, че анонимен потребител е пуснал призива и никой в организацията не е уведомен за подобни планове.
Ние сме “за” диференцираните такси, а и сметките сочат, че дори с увеличението таксите в ЮЗУ пак остават сред най-ниските в българските университети, допълни Сукалинска. Тя поясни още, че съвместно с колегите си от останалите държавни университети в България обсъждат национални протести с искане за нов Закон за висше образование.
Когато със 100% увеличиш такса от 1 лв., тя става 2 лв., а като увеличиш с 1% такса от 100 лв., става 101 лв., коментира некоректните обсъждания на размера на таксите ректорът на ЮЗУ проф. Иван Мирчев, който е математик. От редуцираните с 10% такси през следващата учебна година ще се възползват около 2300 студенти. Таксите за останалите студенти остават на нива, равни или по-ниски от тези във Великотърновския, Пловдивския и Софийския университет, поясни проф. Мирчев.
В ЮЗУ се обучават студенти в четири от финансовите направления. В I група са педагогическите специалности, теория и управление на образованието и икономическите специалности, в които таксите от 330 лв. се увеличават на 390 лв. на година, т.е. 30 лв. на семестър, или 60 на година, а при редукцията за диференцираните такси се получава 350 лв. По неофициална информация в Пловдивския университет таксите на специалностите от I група са 410 лв., съобщи ректорът на ЮЗУ и уточни, че в направлението, в което благоевградският вуз обучава най-много студенти, таксите остават по-ниски.
В Софийския университет могат да си позволят да не вдигат таксите на I група, които са били миналата година 340 лв., но броят на педагозите и икономистите там е минимална част от 26 000-27 000 студенти, които се подготвят там. Важно е да се отчете и фактът, че част от студентите отпадат в процеса на обучение, а това автоматично води до отпадане на държавната субсидия и невнасяне на такси, т.е. до по-малка приходна част.
Като пример проф. Мирчев посочи, че таксите, събрани през 2008 г. от 6113 студенти, са 4 млн. лв., в момента от 10 000 студенти приходите от такси са 5 млн. лв., т.е. увеличението на студентите е с 57%, а постъпленията са нараснали с около 19%.
За специалностите от II група, в която попадат хуманитарните науки, таксите в ЮЗУ възлизат на 550 лв. и са по-ниски от тези във Великотърновския университет, където са 554 лв., и в Пловдивския, където са 560 лв.
В III направление, където попадат специалностите физика и химия, таксите след увеличението в ЮЗУ са 500 и 560 лв. и са с 200 лв. по-ниски от Великотърновския и Софийския университет.
В IV направление “Изкуства”, където по принцип държавните такси са най-високи, в ЮЗУ стават от 650 на 700 лв. Отличниците обаче, които в тези специалности са около 40% ще плащат догодина по 630 лв. с редукцията. В ПУ тази такса е 660 лв., в Търново - 840 лв., в Академията в София е 1250 лв., обобщи проф. Мирчев.
На съвещанието с деканските ръководства и част от администрацията вчера той и заместникът му по учебните дейности доц. Траян Попкочев дадоха инструкции за задълженията им около предстоящата акредитация на университета, която изтича през март 2012 г. Както е известно, ЮЗУ получи максимална оценка “Мн. добър” за максималния период от 6 г. при предишната проверка на Националната акредитационна комисия.
Учене колеги, му е майката. УЧЕНЕ.
Евала на ректора. Яз спя по някога в библиотеката и имам успех 5, 86. Моят съквартирант постоянно е по кръчмите и влачи 3 изпита. Правилно е да има такъв бонус за тези като мен.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.