Академичният съвет на ЮЗУ разпредели местата за първокурсниците
Академичният съвет на ЮЗУ утвърди приема по специалности
Орязаха приема за “Публична администрация” и “Стопанско управление”, 235 “зайците” в “Икономика”, 212 във “Филология”, 220 в “Педагогика”...
Местата за първокурсници по специалности разпредели вчера Академичният съвет на ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград. Най-съществено е орязването на приема в направление “Администрация и управление”, където попадат две от много предпочитаните специалности “Публична администрация” и “Стопанско управление”. Причината е, че капацитетът за обучение на студенти в направлението, разрешен от Националната агенция за оценка и акредитация на благоевградския университет е попълнен, и се налага намаление с 50 места за редовните студенти и 20 за задочниците през новата 2012/2013 учебна година. Така в двете специалности Академичният съвет утвърди прием по 50 студенти в редовна форма и по 15 задочна.
215 редовни студенти ще приеме направление “Икономика”, 20 места има специално за задочно обучение по “Счетоводство и контрол”. В направление “Педагогика”, което обединява всички педагогически специалности, местата са 180 за редовно обучение, плюс 30 за задочници по “Предучилищна и начална училищна педагогика”.
От няколко години студентите, приети в двете направления, учат в общи потоци до края на трети курс, когато по успех и според предпочитанията им ги разпределят в съответните специалности. За направление “Филология” академичният съвет утвърди прием на 182-ма първокурсници в редовна форма на обучение и 30 задочници само по специалност “Българска филология”, където ще приемат и 50 редовни студенти. 40 са местата в “Английска филология”, 72 в “Приложна лингвистика”, 20 в “Етнология с чужд език”. В направление “Педагогика на обучението по...” се утвърди прием на общо 298 първокурсници, като най-много - 70, са за физическо възпитание.
По настояване на декана на Факултета по изкуствата местата за “Култура и медии” се увеличиха с 5 и станаха 25 за сметка на приема в “Социология”, където студентите са 55 в редовна и в задочна форма на обучение. 60 първокурсници е приемът по специалност “Връзки с обществеността” редовно и 15 в задочно. За “География” и “Екология” бе утвърден прием на съответно 45 и 50 студенти, 85 ще са “зайците” по специалност “Туризъм”. Също 85 студенти е приемът в “Компютърни системи и технологии”. За специалност “Кинезитерапия” бяха гласувани 45 места. 35 места са предвидени за направление “Музикално и танцово изкуство”, за “Театрално и филмово изкуство” са утвърдени 50 места, от които по 13 за режисура, операторство и монтаж и 11 за актьорство.
Както “Струма” писа, общият брой на първокурсниците в бакалавърски специалности в ЮЗУ през новата учебна 2012/2013 г. е 2802 в редовна форма и 250 - задочна. От тях в Техническия колеж местата за професионални бакалаври са 90, а за магистри след средно образование, в чиято графа влизат “Право”, “Славянска филология” и “Балканистика”, местата са 266. От тях 190 са за бъдещи юристи. 453 студенти ще приеме ЮЗУ в магистърски програми след придобита бакалавърска степен. Академичният съвет не прие предложението на ректора проф. Иван Мирчев за прекратяване на задочното обучение, което е доста по-нерентабилно за висшето училище от редовното, и замяната му с дистанционна форма.
През последните години още на I класиране се попълват местата за задочници и там почти няма движение. Предпочитани са от кандидатите заради възможността паралелно да работят, мотивира се зам. ректорът доц. Траян Попкочев, автор на проекта за план-прием. Отложено бе обсъждането на промени в правилата за присъждане на докторски степени и процедурите бяха временно стопирани до решение на следващия Академичен съвет пред юли. Също през юли ще се коментират местата за платено обучение по специалностите, както е известно, те зависят от капацитета и реализирания прием.
ТОВА ВЪОБЩЕ НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА.
СТРУМА, ОБРАЗОВАЙТЕ СИ ЖУРНАЛИСТИТЕ, ДА НЕ ПИШАТ ГЛУПОСТИ И НЕДОМИСЛИЦИ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.