Абитуриентите от ХII “а” в НХГ: Готови сме за матурите, за бала - не
Част от абитуриентите от ХII “а” в НХГ коментираха важните за тях проблеми преди завършване
Не ни интересува политиката, но ще гласуваме, изборите печели този с най-много пари, младите консуматори най-лесно продават гласа си
По-малко от месец до последния училищен звънец болшинството от абитуриентите от ХII “а” в Националната хуманитарна гимназия - Благоевград все още не са готови за бала. Зрелостниците признаха, че в момента повече ги вълнуват матурите, и макар да се чувстват подготвени, са напрегнати заради важността на държавните изпити.
Всички проверихме знанията си на предварителните кандидатстудентски изпити, някои са доволни, други - неособено. Има няколко, които със сигурност вече са студенти, тъй като резултатите им са отлични, разказаха чарвниците от ХII “а”.
Матурата по български със сигурност ще е по-тежка от предварителния изпит в ЮЗУ, най-малкото защото включва и материал по литература, а тестът в университета бе само с граматически задачи, коментира Аделина Герова.
Болшинството от съучениците й предпочитат да продължат образованието си в Благоевград, тъй като не виждат разлика в обучението в различните вузове в София, а там разходите ще са повече, смятат абитуриентите.
Със сигурност да си студент в София е по-евтино, отколкото да си ученик на квартира в Благоевград, допълва Гергана Велева, която е от Петрич. В столицата шансът да си в студентско общежитие е огромен, а това свива значително средствата, които отиват за квартира тук, обясни девойката, която преди 2 години грабна I награда на национален конкурс за фантастичен разказ в Бургас.
Абитуриентите от ХII “а” признават, че не се интересуват от политика. В момента не ги вълнуват наближаващите кметски и президентски избори. Но наесен ще гласуваме задължително, категорични са почти в един глас зрелостниците. Мотивът е двоен - защото за първи път ще упражнят вота си и им е интересно как се случва всичко, и защото са убедени, че граждански дълг на всеки е да гласува. Все още не знаят за кого ще пуснат бюлетината си. Ще питаме родителите си и ще се доверим на съвета им, признава болшинството.
Не съм длъжна да се съобразя с чуждо мнение, та дори то да е на нашите, контрира Таня Грозданова. Това е личното ни право на български граждани и трябва да го използваме, а не като много хора да оставим други да определят кой ще ни управлява и после само да псуват и недоволстват.
За съжаление напоследък на изборите се плаща и накрая избират този, който е дал най-много, коментират почти в един глас Моника Петрова и Ася Бойчева. И двете, както и съучениците им, са категорични, че това не е нормално, но за съжаление е реалността в България.
На въпрос дали биха взели пари, за да гласуват за определено име, отричат категорично. Замислят се кой би продал гласа си при оферта от 50 лв. например. Възрастните - защото пенсиите на повечето са мизерни, за тях е все едно кой ще дойде на власт, след като за толкова години положението им става все по-зле, предполага Ася Бойчева.
Точно пенсионерите няма да вземат пари, защото още вярват в идеалите си, контрира Гергана Велева. Може би най-голям ще е процентът на продадени гласове сред младите хора, защото болшинството не знаят съдържанието на думата “идеали”, а и поколението е консуматорско, интересува се само от това какво ще получи днес, а не какво ще рискува с това утре, признава със съжаление Ася Бойчева.
50 лв. едва ли ще ни оправят живота, още повече че тези пари по партийни линии се източват пак от нас, народа, обобщи Таня Грозданова.
Въпреки стагнацията или вероятно заради нея цените непрекъснато скачат, около 3000 лв. ще излезе на родителите ни абитуриентският бал с 6-дневната екскурзия до Мармарис, Турция, на която тръгваме на 27 май, пресмята Ася Бойчева. В тази сума не са включени разходите за кандидатстване, но е предвидена солидна почерпка на близки и роднини.
Това са напълно излишни разходи, ядосва се Таня Грозданова. Завършваме само едно средно образование, ако нещо си заслужава да се празнува, е по-високо образователно ниво, но никой не свиква роднините на “сватби” за абсолвентския си бал, допълва тя.
Съученичките й обаче обясняват традицията с баловете с това, че завършването на гимназия се свързва с пълнолетието и прехода на младите хора от тийнейджърските години към зрелост.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.