Абитуриенти от Велинград и Гърмен първите кандидат-студенти в ЮЗУ

27 март 2012 00:19   10 коментара   11228 прочита
Приятелките Албена и Фатиме от Велинград заедно се регистрираха сред първите кандидат-студенти в ЮЗУ
Приятелките Албена и Фатиме от Велинград заедно се регистрираха сред първите кандидат-студенти в ЮЗУ


Приятелките Албена и Фатиме от Велинград заедно се регистрираха сред първите кандидат-студенти в ЮЗУ

Столичанка даде старт на онлайн записванията

Приятелките - дванадесетокласничките Албена Табакова и Фатиме Мастева, бяха вчера сред първите кандидат-студенти, подали заявления за участие в априлските предварителни приемни изпити в ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград. В бюрото за прием на документи в сградата на I учебен корпус от Велинград рано сутринта вчера пристигнаха абитуриентките от Професионалната гимназия по икономика и туризъм “Алеко Константинов” Албена и Фатиме. Двете момичета обясниха, че са предпочели да съчетаят подаването на заявления с шопинг в Благоевград, и затова не са се възползвали от новата възможност да спестят пари, като подадат заявления онлайн.

Ще кандидатстваме “Право” в ЮЗУ” Н. Рилски”, ще пробваме и в Софийския университет, обясни Албена. Фатиме каза, че са избрали тази специалност заради перспективите за работа, които дава след завършване.

Под зоркия поглед на приятелката си, второкурсничката по педагогика в ЮЗУ Марияна Малехунова от с. Ляски, попълваше заявление за участие в изпита по български език дванадесетокласничката от Гърмен Яна Кирякова. Момичето завършва Професионална гимназия по механизация на селското стопанство в Гоце Делчев и въпреки че още се колебае как да подреди специалностите, е с предпочитания към “Публична администрация”.

Първият кандидат-студент, регистрирал се онлайн около обяд, бе столичанката Силвия Папанчева. Очакванията на ръководството на ЮЗУ са, че от удобството да спестят време и пари чрез интернет като начало ще се възползват хората от по-отдалечени населени места в страната. Все още болшинството предпочитат класическия вариант със заявления на хартия и регистрация на място в бюрото за прием на кандидатстудентски документи.

Както “Струма” писа, 3 април е крайният срок за онлайн регистриране, а до 4.IV. се приемат заявления в I учебен корпус.

10 коментара
27 Март 2012 08:17 | гоцеделчевец
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Успех мили деца! Нека БОГ бъде с вас.


27 Март 2012 08:27 | Посейдон
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Искаме на работата лекото и на баницата мекото! Аман от набедениправисти, икономисти, туристи и тем подобни -исти! Държавата се нуждае от реални кадри в индустрията, не от писарушки, клатещи крака зад бюрата!


27 Март 2012 08:49 | 21
Оценка:
-1
 (
9
 гласа)

Селяните тръгнаха към ЮЗУ-тяхната Мека! Единствената полза от тях е, це пълнят заведенията, а другото е мълна простотия!


27 Март 2012 11:50 | Фанети Мазакура
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Поне ще има кой да им опъва жартиерите няколко години, то това ще им остане!


27 Март 2012 12:18 | да
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Как ще стига до преподавателите екологична продукция? На този край му трябват лекари, зъболекари, агрономи, животновъди, а не прависти, те са за областните градове, прескачат се. Какви икономисти, без работа за тях?


27 Март 2012 16:31 | красив
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Младия човек има право на избор. Кои сте вие по-горе пишещите да определяте кой какво да записва и как да живее. Аман от комплексари и злобари. Да не мислите че като живеете в някое градче сте по умни от тези които не живеят в град. И от колиба може да излезе гений.


27 Март 2012 18:39 | до красив
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Да, имат избор, но когато се търсят едни специалисти, а няма, а други завършват и не се търсят тогава ще говорите друго. Всеки знае защо не кандидатстват медицина или инженерство, а икономика и право. Но все пак някой трябва да работи, нали? От инженер става икономист, но обратното е трудно. Така, че една малка фирма ще назначава специалисти, а не администратори. За да има икономисти, трябва да се развива икономика. Но икономистът трябва да разбира от естеството на бизнеса, така че един специалист може да води и допълнително счетоводството, а има и консултантски фирми за други услуги. Моят съвет е да избират професия, която ще им осигури препитание и ще им даде повече възможност за реализация. В района на Г. Делчев има много безработни възпитаници на ЮЗУ, но в същото време няма медици със специалност и закриват отделения. В селата няма аптеки, лекари и зъболекари и не се лекуват хората поради липса на средства, за да стигнат в големия град.


27 Март 2012 21:06 | 13 до Фанети...
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Не знаеш колко си прав приател, след кефа в ШЕФКОПА.


28 Март 2012 13:42 | работа
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Хубаво е да завършиш нещо, но само за едната диплома, не може да си възстановиш вложените средства в обучението, ако нямаш работа. Започна набирането на сезонни работници, хората от цялата страна, трайно безработни, навярно голяма част и висшисти, атакуват трудовите борси по морето. Една от представителите на наемащите работници в туризма, каза че дори в средните специални училища и колежи не подготвят нужните професионални работници, това е тяхната болка, нямат избор на квалифицирани кадри, защото повечето наблягат на обучението на мениджъри (управители). Казва, нека първо станат нещо в професията си и после да се доказват като мениджъри. Тя е права, но обучение без пари не се прави. Тези мениджъри струват много евтино, а и е престижно да учиш за началник. Колко ще струва да обучиш един готвач, а и да не влагаш нищо в него, наготово да го получиш и експлоатираш? Бизнесът трябав да участва също с каквото може, ако иска кадри, а и обучителите да работят съвместно с бизнеса, ако искат ре


28 Март 2012 13:47 | работа
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

реализация на кадрите си. Един затворен кръг. Някога имаше планова икономика и се знаеше какви специалисти и колко да се готвят и всички минаваха през задължително отработване по специалността си. Сега няма нищо и защото има голям избор, всеки избира да е студент, без значение какво ще учи, само да стане висшист. Все пак се влагат и от немалко средства в обучението и от страна на държавата и от страна на семейството, затова мислеет как да си ги възвърнете. Търсените професии са трудни, но гарантират все пак реализация. А и освен това границите са отворени и трябва това, което учиш да може да има реализация и извън страната.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар