5-и млад лекар хвърли оставка, напусна Благоевград и отиде в София

27 септември 2010 00:19   10 коментара   22411 прочита
Д. Стоянова
Д. Стоянова


Д. Стоянова

Д-р Димка Стоянова пребазира специализацията си по неврология в столична клиника

Младата лекарка д-р Димка Стоянова, която специализира неврология, напусна благоевградската болница и продължава обучението си в столична клиника. Мотивът й е, че болницата в София предлага по-добра база за обучението и професионалната реализация.

Тя е 5-ият лекар, който за 2 месеца напуска областната болница и започва работа в столицата. Специализантката д-р Биляна Симонска напусна през август и пребазира специализацията си по анестезиология, реанимация и интензивно лечение в Правителствена болница. Анестезиологът д-р Христо Юруков и хирургът д-р Стоян Сотиров напуснаха МБАЛ - Благоевград и започнаха работа съответно в шокова зала на “Пирогов” и хирургия на III градска болница.

Коментарите в бялата гилдия са, че софийските клиники “изсмукват” младите кадри и оголват болниците в провинцията. Проблемът се задълбочава особено сега, по време на финансовата криза, тъй като трудовите възнаграждения в университетските болници са в пъти по-високи от тези в общинските и областните болници.

Проблемът с дефицита на медицински специалисти се задълбочава, необходими са спешни оздравителни мерки за задържане на лекарите в провинцията.

10 коментара
27 Септември 2010 02:59 | ясно е
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Оправете им заплатите, сложете ред в условията за труд и престанете да ги тормозите. Иначе ще се наложи плочкаджиите от общинския съвет да сложат престилките и да започнат да ни лекуват.
След толкова скандали за здравеопазването в Благоевград какво да очакваме?
Да, и заплатите в тия болници, които посочвате, не са чак толкова големи. На друго място е заровен заекът, не е в заплатата. Знаете ли колко струва една квартира в София? Чистият доход на тия млади хора ще е в пъти по-малък от този, които са имали в МБАЛ.
Да ни е честито.


27 Септември 2010 09:13 | гражданин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Виновни бяха за напускането на лекарите: 1. Диспансерите 2. Пулс 3.Софииските клиники
На крив ..... космите му пречат.
Тъпанари от местния актив на ГЕРБ - не разбрахте ли , че с малоумната си политика, изключително некадърно управление и селяндурска наглост, ще си останете сами в МБАЛ.
Вероятно тогава щи ви назначат за началници на БКС - там ви е мястото.
Браво на на" реформаторите" - Хаджигаев, Смиленов, мажоретките консултанти по здравни въпроси и магистралния талисман.
Пожарникарската партия вече действа на пожар за спасяването си. Ами какво ще правите след изборите? По- важно е как ще се оправят погромите които правите, с настървенито на примати ежедневно във всяка област.


27 Септември 2010 15:13 | Лекар 1 част
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Авторите на статията не разбират от медицинското образование и следдипломна квалификация. В противен случай щяха да знаят, че лекарите специализиращи в България се делят на две категории : 1. клинични ординатори (държавна поръчка) и 2. платено обучение ! Първата категория получават месечно 2 минимални заплати (480 лв., но след удържане на осигуровките реално получават 407 лв.), а тези от втората категория трябва да получават 1,5 минимални заплати (360 лв.), но засега не ги получават! Това са парите, които получават месечно специализиращите лекари в България. Има и 3 специалности, които са оголени откъм кадри и там специализиращите държавна поръчка (клинична ординатура) получават 3 минимални заплати (720 лв., след удръжките за осигуровки реално остават 615 лв.). Тези 3 специалности са "Спешна медицина", "Обща и клинична патология" и "Инфекциозни болести".


27 Септември 2010 15:15 | Лекар 2 част
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Освен това на специализиращите лекари с наредба на МЗ е забранено да работят на трудов договор (също и на граждански договор и какъвто друг се досетите) в клиниките (отделенията) в които специализират, нищо че там дават дежурства и работят. На специализиращите лекари държавна поръчка (кл. ординатура) обучението се заплаща от МЗ (то е 2 160 лв. годишно) и получават въпросните 2 мин. работни заплати месечно. След завършване на специализацията, явяване на държавен изпит и евентуално вземане на специалност, специализиращите държавната поръчка подлежат на разпределение от МЗ за период равен на периода на специализация. В зависимост от избраната специалност специализацията варира от 3 год. до 5 год. Специализираш напр. 4 год. след това МЗ ти казва къде да работиш поне 4 год. Защото иначе трябва да платиш неустойка в троен размер на обучението ти (напр. 4 год. x 2160 лв./год. = 8640 лв. x 3 = 25 920 лв. неустойка). Това е състоянието на клиничните ординатори.


27 Септември 2010 15:16 | Лекар 3 част
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Тези, които са платено обучение заплащат годишната си такса за обучение (въпросните 2 160 лв. на година), трябва да получават от базата си за обучение 1,5 мин. раб. заплати (или 360 лв., след удръжките остават около 300 лв.), но тези бази (това са болниците) в момента твърдят че нямат пари по това перо и платените специализанти не получават никакви пари за своята работа. Тъй като те заплащат своето обучение не подлежат на разпределение. На тях също им е забранено да работят на какъвто и да е договор към клиниката (отделението) в която специализират. След като обясних в най-общ план нещата със специализиращите лекари, питам авторите на статията : “Къде видяхте големи пари в специализиращите лекари ? Къде ?”. Преди да пишете глупости се поинтересувайте, поговорете на 4 очи с такъв лекар, за да ви осветли по въпроса.


27 Септември 2010 15:18 | Лекар 4 част
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Младите лекари бягат от МБАЛ-Благоевград и всякъде другаде в провинцията към университетските медицински градове (а това са : София, Пловдив, Варна, Плевен, Стара Загора), не заради имагинерни пари измислени от вас, а заради нещо друго което ви е много чуждо в прованса. КАЧЕСТВО и КОНКУРЕНЦИЯ !!! Набийте си в главите тези две думички. Напр. по-добре е да специализирам неврология в УМБАЛ “Александровска” (София) при проф. д-р Търнев, проф. д-р Шотеков, проф. д-р Трайков, доц. д-р Григорова и още няколко лекаря с докторска степен в Александровска, отколко при 2-3 тъпи лекарски неврологични кратуни като вашите в Благоевград. Това е истината, а не заради някакви измислени от вас големи пари


27 Септември 2010 18:28 | Фен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Лекар 4 част написа:КАЧЕСТВО и КОНКУРЕНЦИЯ !!! Набийте си в главите тези две думички.
Браво докторе! Точно това е справедливостта.


27 Септември 2010 20:08 | до лекар
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

"Освен това на специализиращите лекари с наредба на МЗ е забранено да работят на трудов договор (също и на граждански договор и какъвто друг се досетите) в клиниките (отделенията) в които специализират, нищо че там дават дежурства и работят."
МОЛЯ ПОСОЧЕТЕ НАРЕДБАТА, твърдя че такава няма.
"Защото иначе трябва да платиш неустойка в троен размер на обучението ти (напр. 4 год. x 2160 лв./год. = 8640 лв. x 3 = 25 920 лв. неустойка). Това е състоянието на клиничните ординатори."
ТОВА ПЪК Е ПЪЛНА ГЛУПОСТ. Прочетете по подробно материалите от които "черпите" данни и моля не се излагайте.
ЖЕЛАЯ ВИ УСПЕХ В ЗАПАЗВАНЕТО НА МБАЛ
КАКТО ДЕЙСТВАТЕ ДОСЕГА, СКОРО ПРЕДСТОИ - ЗАКРИВАНЕ


28 Септември 2010 18:41 | Лекар 5 част
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

На питащия отгоре : прочетете "Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 34 от 2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването" издадена от Министерството на здравеопазването, обнародвана в Държавен вестник, брой 72 от 14 септември 2010 г. Отговор на първият ви въпрос : чл.24. (5) от въпросната наредба; на втория въпрос - чл.11а. (4) от същата наредба. Не работя в Благоевград, а в лечебно заведение което е в топ 4 на София и страната (ВМА, УМБАЛ "Александровска", МБАЛСМ "Н.И. Пирогов", УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ"). Там е истината! Прованс, прованс, ... като казвам, че не четете и не се интересувате, вие не вярвате. Помнете : КАЧЕСТВО и КОНКУРЕЦИЯ! И повече четене разбира се. :)


28 Септември 2010 18:51 | Лекар 6 част
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Малко помощ за питащия : въпросната наредба е качена в сайта на МЗ.
http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=391&categoryid=2802




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар