400 студенти освиркаха президента на АУБ Д. Хюуайлър и поискаха по-евтино образование

01 март 2012 00:18   9 коментара   14588 прочита
Студент се съблече гол, за да принуди президента Д. Хюуайлър да обърне внимание на високите студентски такси
Студент се съблече гол, за да принуди президента Д. Хюуайлър да обърне внимание на високите студентски такси


Студент се съблече гол, за да принуди президента Д. Хюуайлър да обърне внимание на високите студентски такси

Близо 400 студенти от Американския университет вчера въстанаха срещу финансовата политика на вуза с най-шумния протест, който благоевградчани помнят. Въоръжени с вувузели, съдийски свирки, карнавални костюми, надписи по лицата и гърдите и много плакати, възпитаниците на щатския вуз в Благоевград повече от час скандираха, без да си поемат дъх, основните лозунги на протеста си “Не на плана за хранене” и “Новите политики са смешни”.

След като преминаха в дълга колона централната търговска улица на Благоевград от общежитията в Скаптопара до основната административна сграда на АУБ в центъра, студентите продължиха да викат, свиркат и скандират половин час отпред с надеждата да се появи някой от ректорското ръководство, за да чуе исканията им. От всички околни административни сгради се събраха сеирджии, от вуза не излезе никой. След като търпението им свърши, студентите нахлуха безпрепятствено в сградата и окупираха фоайето пред кабинета на президента на АУБ д-р Дейвид Хюуайлър. Вместо да се срещне очи в очи с тях, Хюуайлър предприе тактика да комуникира със стачкуващите чрез медиите - на журналистите беше раздадено съобщение, озаглавено “Моите врати са отворени за студентите, могат да разговарят с мен по всяко време”.

Двайсетина минути по-късно, след като врявата в университета достигна предела си, президентът свали леко гарда и изпрати на преговори заместник-ректора Сайръс Рийд. Американецът изрази пред микрофона удоволствието си, че в АУБ има толкова будни младежи, не пое никакви ангажименти за разрешаване финансовите проблеми на възпитаниците на АУБ, беше освиркан и се принуди да се оттегли.

Около 15.50 часа Хюуайлър проумя, че ако не излезе, протестиращите няма да си отидат, и най-после напусна кабинета си. Често прекъсван и освиркван, той успя да предложи на студентите да му изпратят на следващия ден 10-членна делегация преговарящи, с която да обсъдят начините, по които и двете страни да останат доволни.

Шумният протест продължи в столовата на университета, която, както съобщихме във вчерашния брой, бе една от причините за грандиозния студентски бунт. Според последните решения на борда на директорите от есента студентите в АУБ са задължени да дават по 500 лв. на семестър за хранене в мензата и барчетата на вуза, които те избягват заради високите цени и предпочитата да се хранят по-вкусно и по-евтино в околните заведения.

Това е първият масиран протест в Благоевград, организиран във Фейсбук. Негов инициатор бе третокурсничката по журналистика в АУБ Паулина Георгиева, която вчера гледаше невярващо огромната тълпа нейни състуденти, отзовали се на призива й в интернет да защитят с мирен протест правата си.

Самата аз не очаквах да сме толкова много, призна Паулина.

9 коментара
01 Март 2012 10:14 | Essential
Оценка:
29
 (
31
 гласа)

Поздравления! Само така вече могат да се постигат желани резултати! Продължавайте да се борите за правата си и ще успеете!


01 Март 2012 10:50 | Подкрепящ
Оценка:
29
 (
29
 гласа)

Браво! Най- после един светъл лъч в мъглявината. Какво чакат другите!


01 Март 2012 11:40 | royce
Оценка:
25
 (
25
 гласа)

Протест на студенти от Американския-400 човека, протест на студенти от ЮЗУ- 4 човека. :D


01 Март 2012 12:42 | берн
Оценка:
13
 (
13
 гласа)

браво !! Трябва още по твърдо за да ви обърнат внимание


01 Март 2012 13:33 | Мъдър
Оценка:
13
 (
15
 гласа)

Прави са студентите. Някакви тарикати са взели под аренда студентския стол и барчето до него и скубят яко от поне 7-8 години. Като им гледам цените, оставам с впечатлението, че са от ценоразписа на някакъв 10-звезден хотел - супа 2 лв., готвено с месо между 3. 50 и 4 лв., една кола 1. 50, кафето -лев и петдесет, баничките също, при условие, че на другите места ги продават по 80-90 ст.
За 500 лева дори и в най-престижния ресторант да ядеш, пак ще ти остане нещо, защото това са кажи-речи по 17 лева на ден и то само обяд и вечеря.
За ректора тези пари са нищо, защото получава месечно по 8 000 щатски долара, а студентите разчитат на родителите си, а сред тях едва ли има шейхове.


01 Март 2012 13:43 | мистър БЕБО
Оценка:
-12
 (
14
 гласа)

.....висшето образование не е задължително.....
..... а и точно вий не сте беднички.....
..... с тапийка или без тапийка тате нема да ве остави потни вода да пиете.....
..... малки, долни боржуйчета, .....


01 Март 2012 15:33 | ВЯРА
Оценка:
17
 (
17
 гласа)

САМО ТАКА! БИЙТЕ ПО ЗАДАЧИТЕ! ОТ ВАС ТРЯБВА ДА СЕ ПОУЧАТ ВСИЧКИ, КОИТО СМИРЕНО ПОНАСЯТ ВСИЧКО В БЪЛГАРИЯ!


02 Март 2012 01:35 | До Мъдър
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Братле, не си тъп и очевидно си грамотен, ама как можа да си представиш, че ще им искат 500 лева за един месец хранене. Братле, моля ти се, ти ме изуми!! 500 лева за семестър им искат, т. е. за около 4 мес. Което си остава много за студенти, па било то и в АУБ. Що се отнася до цените, за които говориш, толкова струват храната и напитките в над половината масови места за хранене в София, а малко по- малко в Блгрд. За какви 10 звездни хотели възклицаваш възмутено?! Наистина, това е много за цени в университет, ама е в повече с 20- ина %, толкова. Не знам защо реших да ти напиша всичко това, но ми се струва, че трябва да обръщаш повече внимание на детайлите, цифричките и на сравненията също така:)


02 Март 2012 10:49 | ДО МЪДЪР
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

КОГАТО СЕ ЦИТИРАТ СУМИ ЦЕНИ И ДР ТРЯБВА ДА СИ МАКСИМАЛНО ТОЧЕН СУПАТА НЕ Е 2ЛВ, А 0. 80 СТ ИЛИ 0, 90 ПРОЧЕТИ СТАТИИТЕ ЗА ПРОТЕСТА И П. ГЕОРГИЕВА ОТ ПРЕДИШНИТЕ БРОЕВЕ ЗА ДА СИ АКТУАЛИЗИРАШ ЦЕНОВАТА ИНФОРМАЦИЯ- И ЗА КОЛАТА И ЗА КАФЕТО КОЕТО Е ПО 50 СТ КЪДЕ В ГРАДА ГО ПИЕТЕ НА ТАЗИ ЦЕНА ДОРИ И ПО МИЗЕРНИТЕ КАРАВАНИ И БАРЧЕТА Е ПО-СКЪПО




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар