35 коне и кобилки мериха сила и грация край Симитли
Расовият жребец на Е. Димитров от Полена грабна голямата награда - тон и половина фураж, на първия общински празник в чест на Тодоровден
Стотици фенове на конните състезания и любители на грациозните четириноги се събраха на мегдана край Крупник на първия общински празник за Тодоровден в община Симитли. 35 кончета и кобилки мериха сили в борбата за голямата награда - тон и половина фураж.
Жребецът на Емил Димитров от Полена е най-якият в община Симитли, като с лекота отвя конкуренцията при тегленето на пълна каруца, натоварена с фураж. Стопаните на най-силните получиха парични награди и си поделиха товара в каруцата, с който се бориха за призовата тройка.
Най-пъргавите кончета са в Крупник, показа крайното класиране след оспорваното състезание. Първото място зае жребецът на Милан Ташков от Крупник, негов първи подгласник стана кобилката на Петър Траянов, на трето място се класира красавецът на Георги Заеков от село Полена. Всички призьори получиха грамота и парична награда, осигурени от община Симитли.
Безапелативно журито определи коня на Мариан Атанасов за най-атрактивния участник. На нова каубойска шапка се зарадва най-атрактивният ездач, пристигнал на състезанията, пременен като герой от каубойски филм. За ревностното пазене на изконните традиции бе отличен Емил Заеков, който участваше в състезанието, пременен в народна носия. Организаторите го дариха с тъкана черга да застила седлото на кобилката си Мая.
Читалището в село Крупник отличи още четирима участници в кушиите със специални награди. Арт часовник получи най-дългогодишният участник Валери Илчов от Крупник. Най-младият сред ездачите бе 10-годишният Даниел Заеков от Полена. Отличието за нежно участие отиде при единствената дама - Симона Далева от село Полена. Специална награда за смелост взе единственият участник от село Черниче Марио Борисов.
Първите общински конни състезания в Симитли преминаха без магарешко участие. Засрамиха се от широката аудитория най-атрактивните в кушиите - магаретата, казаха кметовете на селата Черниче, Полена и Крупник, основни организатори на първия общ празник за Тодоровден в община Симитли.
Досега кушиите се организираха поотделно от всяко кметство по селата. Най-активни винаги са били съседите от Крупник, Полена и Черниче и затова празникът бе в землището, където е пресечната точка на границата между селата.
Преди да започне състезанието, свещеник благослови конете и стопаните им. Ездачите отпиха глътка вино "за отскок" от бъклица, закичена със здравец и захраниха конете си с хляб.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.