20 зеленчукопроизводители от Петричко се събраха на борсата край с. Кърналово
Кметът на Кърналово Стоян Бойчев /вдясно/ подкрепя протеста
20 зеленчукопроизводители от различни петрички села вчера на обяд до зеленчуковата борса край село Кърналово започнаха протест.
Това, което правим днес, е подгряване, готвим се от няколко дни, ще чакаме официално разрешение от властите на искането, което ще внесем за протеста, обясниха стопаните. Днес се събираме на бедна скара. В понеделник внасяме молба до кмета Вельо Илиев да ни разреши да блокираме пътя Петрич-Сандански в района на борсата, каза председателят на стачния комитет, земеделецът с 15-годишен стаж Красимир Рамански от Кърналово. В комитета са и братята съселяни Георги и Марин Велеви.
Около 11,15 часа вчера срещу зеленчуковата борса, непосредствено до пътя Петрич-Сандански, в комплекса с автомивка на Николай Костадинов задимя скарата на протеста, подгряваме, казаха Георги Ангелски от Кавракирово и Красимир Рамански, който развя българското и знамето на Европейския съюз. Всички земеделци от борсата до Кърналово ни подкрепят и ще дойдат при нас. Днес сме малко, ще разгласим намеренията си и ще има още хора. Ще блокираме пътя, още не сме решили за колко време, но с магарета и каруци, защото това е техниката, с която разполагаме.
Искаме субсидии, евтини торове и горива като за зърнопроизводителите. Искаме гарантиран пазар за продукцията си. Зелето в момента се търгува 10 стотинки за килограм и няма кой да го купи. Няма ги и румънците, които предишни години го взимаме, и те са бедни като нас. От 15 години обработвам 15 декара с тикви, патладжани, зеле, салати, не съм взел един лев от държавата. Кандидатствах за субсидии, не ми дадоха, защото съм имал застъпване на площи с други земеделци. Държавата не ни е дала лев, а иска да направи нас, производителите, фирми с всички изисквания. Дават пари на зърнопроизводителите, които не си знаят парите. А хората в Петричко работят с магарета и каруци, защото нямаме пари като зърнопроизводителите за трактори от по 150 000 евро. Земеделците от Петричко нямаме с какво да изкараме зимата, обясни мотивите за протеста Красимир Рамански.
Скарата дими празна - като символ на бедността на земеделците, подхвърли Рамански.
Колко зеле трябва да продадем за 1 кг кайма, попита Георги Ангелски от Кавракирово. При цена от 6,80 лева за кило кайма, сметката показва, че земеделецът трябва да продаде 68 кг зеле, за да си го купи.
Обработвам 30 декара, която е на майка ми. Кандидатствах за субсидия, но се оказа, че и друг я е писал. За да оправим застъпването, отидох до Благоевград, извадих нови скици и всичко това ми струваше 100 лева. На хемодиализа съм през ден, децата растат. От седмица предлагам тон зеле, продал съм само 150 кг, оплака се Георги Ангелски.
При протестиращите дойде Михаил Караманов от Михнево с найлонова чантичка препарати в ръка. За отрови за 1 декар с 98 дръвчета праскови преди малко платих 11 лева за едно пръскане, а държавата не ми е дала лев, оплака се и Караманов.
След малко протестиращи донесоха 5-литрова туба домашно вино. Учителят Атанас Попов от Кърналово донесе кебапчета и ги зареди на скарата. Нека Бойко Борисов ни гледа, ние ще ядем кебапчета, той нека яде папуда, подкачи задочно премиера Попов.
Земеделецът Борис Лукаров от Кърналово паркира до димящата скара каруца с чували маруля. Возя салата от 10 дена, по 15 стотинки коренчето, но не се продава. Така е и със зелето, за един месец съм изхвърлил 4 тона, разказа Лукаров.
Кебапчетата са от Красимир Рамански, Николай Костадинов и Георги Вецев от Коларово, обясни Атанас Попов.
Субсидиите в България трябва да се изравнят със субсидиите в другите европейски страни до 2014 година. Това обаче не става. Само у нас субсидията е еднаква за всички култури - жито, зеленчуци, без да се отчитат различните разходи. За декар жито 28-те лева може да покриват нещо, но за декар оранжерии покриват само 3 процента от разходите, обясни Георги Велев от стачния комитет.
Протеста подкрепя и кметът на Кърналово Стоян Бойчев. Част от земеделците съм, отглеждам зеленчуци, поливната вода, препаратите и торовете в България са два пъти по-скъпи, отколкото в съседна Македония. Нашите земеделци купуват семе от Гърция и Македония, защото там е по-евтино. В съседна Македония земеделецът плаща 200 лева за поливане на 10 декара годишно, каза Бойчев.
Вчера стачният комитет подготви писмото до кмета Вельо Илиев за разрешение за протестните действия.
Ще се съобразим със законовите срокове и изисквания, няма да тръгваме към столицата, нямаме такива възможности, няма да блокираме и границата. Ще блокираме само пътя, и то така, че да не пречим на хората от другите браншове, започваме блокадите във вторник, казаха още от стачния комитет.
ИСКАМЕ СУБСИДИИ, ИСКАМЕ СУБСИДИИ ! и ГЮПЦИТЕ ВЕЧЕ КАЗВАТ ВМЕСТО ПОМОЩИ-СУБСИДИИ.
ИСКАША, АМА НЕМА !НАНАЙ СУБСИДИ
Да, ама полските зеленчуци и картофи са заразени с рак, за тва са 12 ст.
а ти има6 ли не6то в главата си за да разсаждава6 така, самнявам се много, мислиъте ти са идиотски
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.