20 души протестираха “за” спасяването на общинската болница
Около 20 души дойдоха на протест пред общината в Дупница
Отговори за високите разходи кметът Ат. Янев не даде
Само двадесетина дупничани се събраха на мълчалив протест под прозорците на кмета Атанас Янев в защита на общинската болница, въпреки че след призивите във форумите в интернет в 11 часа се очакваше да дойдат много повече граждани.
Кметът Янев бе категоричен, че общинска болница ще има. За миналата година разходите на болницата бяха 3 700 000 лева, средната заплата е 760 лева, уточни кметът.
Орязването от Здравната каса на клинични пътеки не се дължи на конфликт с частната болница, а на пропуски на ръководството, за което е редно да се поеме персонална отговорност, обясни кметът. Той отказа да коментира факта, че управителят д-р Любомир Таушански е “под чехъла” му и всяко свое действие съгласува с него и Общинския съвет. Не бе коментирано и скъпото пране в болницата и фактът, че пациенти са принуждавани да си носят чаршафи от вкъщи, а в същото време се изписват средства за препарати. Без коментар останаха и договорите със застрахователните компании и “външни услуги”, закупуването на лекарства от аптеката на съветничката Мария Попова от движение “Нашият град”.
Сред дошлите повечето бяха санитарки от болницата и бивши медицински сестри, лекари не дойдоха да протестират.
На площада беше и бившият национален треньор по лека атлетика, 84-годишният Асен Шатровски, който изказа позицията си като гражданин: Общинска болница трябва да има. Спомням си като дете, когато германците бяха в Дупница и се лекуваха. Въпреки че синът ми почина в общинската болница, аз съм “за” тя да съществува.
Събралите се санитарки и медицински сестри не пожелаха да коментират защо са дошли на протеста, страхувайки се. Коментарът помежду им бе, че сегашните заплати не стигат да изхранват семействата си, но ако останат на улицата, ще гладуват.
Общинските съветници от “Атака” Милен Попов и Методи Стойнев вчера разговаряха с хирурзите в болницата. Темата бе съдбата на общинската болница, но никой не пожела да каже какво точно са обсъждали съветниците с хирурзите.
След като те си отидоха, коментарът в здравното заведение беше, че съветниците късно са решили да дойдат и да разговарят с медиците. Досега единствено ги интересувало кой пере бельото в общинската болница. Помощ не е оказвана до момента от никого от съветниците на общинската болница.
Управителят на общинската болница д-р Любомир Таушански вчера бе на лична среща в София с директора на Националната здравноосигурителна каса д-р Нели Нешева. Той е представил цялата документация, необходима да се подпише договор между Здравната каса и болницата. Нели Нешева обещала, че до няколко дни ще даде отговор за исканите 118 клинични пътеки или ще остане проектодоговорът, изготвен от директора на Регионалната здравна каса в Кюстендил д-р Матей Попниколов.
Д-р Таушански престоя почти цял ден в кабинетите на НЗОК в столицата да доказва, че общинската болница трябва да продължи да съществува по досегашния начин. Показа и договорите, сключени с национални лаборатории за изследване на заболявания, по които Регионалната здравна каса не отпусна клинични пътеки.
След срещата по телефона д-р Любомир Таушански звучеше оптимистично.
Докато той беше в София, директорът д-р Матей Попниколов го чакаше в Кюстендил, за да подпишат проектодоговора за 71 клинични пътеки. Последният срок за подписванетo изтича днес.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.