2 непълни шестици на теста по български в ЮЗУ
1824 кандидат-студенти разсъждават като деца от забавачка
Само две шестици, при това непълни - 5,63, има на теста по български език в ЮЗУ “Н. Рилски” - Благоевград, на който преди седмица се явиха 1824 кандидат-студенти. Две писмени работи са анулирани, причината е, че въпреки многократните повторения на квесторите и на преподавателите, кандидат-студентите са си написали имената като на контролно в училище.
Резултатите от граматическите задачи се различават незначително от тези през априлската сесия, коментира веднага след обявяването на оценките председателят на изпитната комисия по български език доц. Евдокия Христова. Основната разлика е в трета задача, която е свързана с пунктуацията, уточни преподавателката. За първи път имаме минусови точки /-19 и -21/ в третата задача, което значи, че има безразборно поставяне на запетаи, а това означава, че кандидат-студентите нямат никаква представа за пунктуационните правила. Само за уточнение - при правилно поставен препинателен знак се дава точка, при неправилно се отнема. Четвърта задача е трагична! - не можа да намери по-деликатно определение доц. Христова.
Кандидат-висшистите трябваше да напишат свързан текст по мисълта “Ако можеха да говорят”. Проверяващите били потресени, че една мисъл, която е безкрайно творческа и даваща възможности за лична изява, била смазана. Най- напред ужасяващо е, че нито един кандидат-студент по зададената мисъл не е направил литературна препратка към цикъла разкази на Йордан Йовков “Ако можеха да говорят”, обясни председателката на комисията. Резултатът е онова, което слушаме в рубриката “Малкият коментар” на bTV новините: 19-годишни разсъждават като деца в забавачка, обясни тя и илюстрира с няколко кандидатстудентски коментара:
- Ако магарето проговори, то вече няма да носи ралото на гърба си;
- Маймуните не трябва да проговарят, защото при това положение, ако една маймуна те срещне на улицата, няма да ти каже “Добър ден!”, а ще бръкне в гащите си, ще извади пистолет и ще те гръмне;
- Кокошката, ако проговори, ще дойде и ще ти каже “Добър ден, аз снесох едно яйце. Заповядайте!”;
- Ако животните проговорят, ще стане така, че ще заемат всички върхови позиции и представете си “умна крава- войник”.
И все пак единственото, което разбират кандидат-студентите, е ужасът на съвременната ни ситуация, смята доц. Евдокия Христова. Макар и само в една работа, срещнахме зловещото: “Когато нашите депутати говорят, разбираме какво значи животните да говорят!”. Езиковата култура на децата пада надолу и надолу, а техните възможности за писмено изразяване на мислите им вървят към нулата, обобщи преподавателката. Това проверяващите разбрали и по техническото оформяне на текста - болшинството е написан по диагонал. Оценките като цяло са по-ниски, сравнено с априлската приемна сесия, причината е все същата и става все по-сериозна: Никой не чете!, заключи председателката на изпитната комисия.
Статистиката сочи, че двойки по български имат 370 души - 20,3%, тройките са 324 - 17,8%, четворките 904 - 49,6% , и петиците са 222 - 12,2%.
Странно е, но двойки има и на практическия изпит по физкултура, на който тази година се явиха рекордният брой 297 кандидат-студенти. 30 от тях отпадат от класирането, нито един не се е справил за отличен. 42 са с петици, 180 с четворки, 45 с тройки.
На приемния изпит по английски език от явилите се 184 само една работа е оценена с шестица. Двойките са 61, тройките - 52, четворките - 44, а петиците - 26.
На теста по география слабите работи са най-много, от 248 явили се 115 имат двойки. Тройките са 71, четворките - 49, петиците - 9, шестицата отново е само една.
В процентно отношение на изпита по физика двойките са най-много - 75%, но на него се явиха само 4 души, от тях трима не са се справили с теста.
Изпитната юлска приемна сесия приключи, до четвъртък всички резултати ще са ясни, а в петък кандидат-студентите ще могат да видят писмените си работи и мотивите за оценките, съобщиха от ЮЗУ.
Да бъдат оценявани като педагози и тогава да им се определя заплатата. Най-големите простаци станаха учители..... Докога ще се търпи това положение!!! Кога тези псевдо даккали ще добият авторитета и почетта на учителите в миналото????
2. Положението с учителите не само няма да се подобрява, но и ще става още по-лошо, защото наистина учители стават не най-добрите ученици и студенти, а напротив. И това ще продължава, докато държавата и обществото продължават да се отнасят по този начин към учителството. Никой млад човек, когато има друга възможност, няма да се подложи сам на тоя ужас в днешното училище с разглезени деца, чиито родители (а и самите деца) знаят само правата си, но не и задълженията, за нищожна заплата. Последното поколение учители, които не са случайно попаднали в системата, са на прага на пенсиониренето.
1. съдържанието на учебниците е под всякаква критика
2. между учителите действително има неподготвени и неграмотни/ Визирам от личен опит с моето дете, където учителката от 2 клас допускаше граматични грешки/
3. непукизма на родителите и масовата им незаинтересованост какво и как учат децата им. Само когато трябва да ходят да молят учителите за по-висока оценка на недооцененото им дете, тогава прекрачват прага на училището
4. Всички с общи усилия-родители, учители и ученици можем да постигнем някакви резултати, иначе скъса ли се тази нишка, резултата го виждаме. Успех на всички в трудната борба да направим от нашите деца образовани хора.
Много жалко за Вас-млад човек, а толкова елементарен.
В университет се кандидатства за определена специалност, а не за СТУДЕНТ. Ето такива като Вас, които изреждат по 50 желани специалности само и само да се ЗАКАЧАТ в някоя, стават после неграмотни специалисти (ако завършат изобщо) и по принципа на снежната топка увеличават популацията на неграмотните около тях.
Да, абсолютносъм съгласен с това, че знанията се придобиват в училище!!!
Това, което аз изразявам е, че отношението към знанието и към образованието се формира в ранна възрст. Човек може да даде нещо от себе си, но само тогава, когато има желаещи да го вземат. Така според мен, се въртим в порочен кръг- липсата на интерес от страна на учениците демотивира и учителите. Не съм учител, но съм родител на 2 пораснали и вече завършили и висшето си образование деца и знам, че за да станат трудолюбиви, отговорни, знаещи и търсещи знания зависи от нас родителите. Ако ние сме неграмотни и мързеливи, не можем да родим и отгледаме по- добро поколение. Всичко започва от самите нас. Ако ние не се примиряваме с неграмотността и посредствеността ( а и с всичко останало) нама да има почва за това. Но трябва първо да искаме от нас, преди да търсим вината в другите!!! Според мен всеки би трябвало да си задава въпроса:Какво направих аз за себе си ? Това е мое мнение и мотив в живота.
Боклуците са далеч от ЮЗУ - Благоевград!
Що за критики са това? Недейте така!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.