18 гимназисти от с. Генерал Тодоров отказват да ходят на училище в Петрич

15 декември 2011 00:05   3 коментара   12618 прочита
Кметът на село Генерал Тодоров Добри Мавриков /трети отляво надясно/ съобщи за ученическия протест
Кметът на село Генерал Тодоров Добри Мавриков /трети отляво надясно/ съобщи за ученическия протест


Кметът на село Генерал Тодоров Добри Мавриков /трети отляво надясно/ съобщи за ученическия протест

18 ученици от село Генерал Тодоров, община Петрич, отказват да посещават учебните заведения в Петрич заради продължаващата стачка в БДЖ. Проблема постави вчера кметът на Генерал Тодоров Добри Мавриков на ежемесечната среща с общинското ръководство. Той заяви, че има подписка от родителите и учениците и е внесена в Общинска администрация - Петрич и в централата на БДЖ.

Преди стачката влакове от Генерал Тодоров до Петрич имало сутрин в 6 часа и в 7,30 часа и на обяд от Петрич до Генерал Тодоров в 12 ч., 14 ч. и 17 ч. Тези часове са много удобни за учениците, тъй като стигат навреме за учебните часове и след приключването им веднага се връщат обратно. Сега обаче заради стачката, след като приключат в 13 часа, учениците трябва да чакат влак чак до 18 часа да се приберат обратно по домовете си, а с автобус излиза много скъпо, тъй като само в едната посока билетът е 4 лева, при 1 лев за влак. По тази причина от няколко дни децата отказват да посещават училищата в Петрич.

От Общинска администрация обещаха съдействие, като единият вариант е ученическият автобус, който отива до Марикостиново, да продължи и до село Генерал Тодоров, но с изричното условие, че в училищните автобуси могат да се возят само ученици, а не възрастни.

Директорката на Бюрото по труда в Петрич Филка Чаушева обяви пред присъстващите, че Бюрото по труда в южния град е класирано на първо място в България в категория “Малки бюра” за цялостна дейност през 2011 година. Чаушева подробно разясни на кметовете и наместниците програмите и проектите, от които могат да се възползват.

Най-голям интерес предизвика срещата със Стилиян Рупов от Областна служба “Земеделие” - Благоевград. Той заяви, че могат да се подпомагат полупазарни стопанства по мярка 141 и хората могат да получат до 7500 евро за период от 5 години. Средно се падат по 3000 лева на година. Тези пари не подлежат на връщане, трябва да се изготви бизнес план и да се кандидатства. Рупов уточни, че могат да кандидатстват всички регистрирани земеделски производители като физически лица на възраст до 60 години. В планинските райони условието е да стопанисват 5 декара, в полските - 10 декара, като в началото на кандидатстването не е задължително всичките декари да бъдат засадени.

Наместникът на село Богородица Иван Фроликов попита на срещата как да се справят местните хора с нашествието от вълци, тъй като тази година има много унищожени домашни животни. Отговорено му бе, че за всяко унищожено животно, което има марка и за което се получава субсидия, задължително трябва да бъде изготвен протокол и да се изпрати своевременно, за да не търпи собственикът последващи санкции.

Главният секретар на общината Туфчо Сандъкчиев заяви, че кметовете и кметските наместници няма да ползват и да получават пари за командировки. Така той отговори на въпроса на кмета на Кърналово Стоян Бойчев дали ще се изплащат командировъчни на кметовете, когато идват до града.

Кметът на Беласица Велик Филчев заяви, че има 15 къщи, които не са в регулация и са построени върху селскостопански земи.

Заместник-кметът Христо Георгиев каза, че процедурата по узаконяването е трудна, таксите са скъпи, но за целта първоначално трябва да се подадат молби до общината, за да отпочне процедурата, както трябва и да се провери дали постройките са законни, или не, защото могат да се натъкнат на факта, че са изградени без разрешения и вместо да се пристъпи към узаконяване, може да се пристъпи към събаряне.


Още за: Д. Мавриков   среща   БДЖ   Още от: Общество

Принтирай статия
3 коментара
15 Декември 2011 08:06 |
Оценка:
-7
 (
11
 гласа)

Тия ученици станаха много важни. Ако нямат удобен превоз до града да си хванат квартири в Петрич. Едно време беше така. И без това ни върнаха с години назад.


15 Декември 2011 09:45 | Гласоподавател
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Филка Чаушева да напечата тези проекти и да ги предоставя на интересуващи се граждани, а не да я търсят хората постоянно и тя да разказва, как и на когото си поиска нещата по свой начин. Или да ги публикува в СТРУМА и заинтересованите да си ги копират. Няма ли сайт това бюро по труда, което било на първо място? И защо, ако няма. Призива на Премиера е за електронно Правителство, защо не се публикуват в Интернет тези проекти? Или ако ги има Чаушева да насочи пората към този сайт.


15 Декември 2011 09:47 | РОДИТЕЛ
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

Да важни са учениците! Как може за ромите всеки ден да се отпускат и то безплатни автобуси? А сега веднъж им се наложило на децата и то не по тяхна вина да потърсят помощ и вие тука да ми казвате колко били важни учениците. Какво мислите за дете 1-ви клас да бъде на квартира? Мисля, че не е много удачно, ама явно вие живеете във време оно.....




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар