1240 кандидат-студенти писаха есе “Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало”
Доц. Е. Христова показва запечатаните пликове с варианти на граматическите задачи
Доц. Ст. Стоянов се чуди как мързеливите млади хора ще вкарат “дежурната” теза, че всичко в тая държава е скапано
1240 кандидат-студенти се явиха вчера на най-масовия тест по български език в ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград, изпитният вариант на който час преди началото изтеглиха и сглобиха три момичета и един младеж. Трите граматически и пунктуационни задачи избраха между 4 различни варианта Полина Сегменова от с. Долно Осеново, Соня Милошева от Дупница и Стоймира Чинова от Благоевград, а по настояване на председателя на комисията по проверка на писмените работи проф. Цветан Ракьовски единственият младеж в групичката Борис Андреев от Горна Оряховица посочи плика с тезата за есе или свързан писмен текст, както е формулирана последната четвърта задача.
Кандидат-студентите са по-малко в сравнение с предни години и то е логично по няколко причини, обясни зам. ректорът по учебните дейности доц. Траян Попкочев и посочи като основни демографския срив, който сега започва да се усеща чувствително във висшите училища и заради който догодина зрелостниците ще са с 3000 по-малко от тази, и кандидатстването с резултатите от матурите. Цялото ни общество се омързелява, и младите хора в това число, болшинството предпочитат да не се затормозяват допълнително, обясни зам. ректорът.
Наблюденията му върху поведението на кандидат-студентите вече шеста година, откакто организира и пряко следи приемните кампании в ЮЗУ, са, че има няколко типични случая на социална безотговорност, която демонстрират голяма част от младите хора: не могат да се ориентират при разпределението на залите и въпреки че няколко дни по-рано в интернет сайта е изнесена информация, не са си направили труда да я проверят, закъсняват или идват на изпит, който не са заявили при подаване на документите си за кандидатстване.
Мотото, по което писаха вчера кандидат-студентите по последната 4-та задача, бе “Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало”.
Сега ми е любопитно как на тая тема ще пишат, че всичко в тая държава е скапано, чудеше се сутринта минути преди да раздаде тестовете в аулата доц. Стилиян Стоянов. Той обясни, че от няколко години насам каквото и да се падне като тема за есето, кандидат-студентите пишат едно и също: колко е гадно да живееш в България, колко ужасен е животът тук и т.н. Ако темата е за любовта, пишат, че не може да съществува истинска любов в “тази скапана държава”, ако е за емиграцията - че нищо не става “в тая скапана държава” и ще емигрират...
Не знам как, защо и от какво тези млади хора на по 19 г. са толкова разочаровани от живота си тук, чуди се преподавателят по съвременна български литература във Филологическия факултет.
Писмените работи се очаква да бъдат проверени до края на седмицата и разсекретени в началото на следващата.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.