1000 съборяни се събраха на оброчището “Св. Петка” край с. Ощава
Един ъгъл от пространството под сенчестите дървета, изпълнен със съборяни
Празник с корени в далечното минало
На оброчището “Света Петка” в събота се стекоха най-малко 1000 души, за да почетат годишния събор на село Ощава, община Кресна. Празникът е побил корени в дългогодишна традиция и първите му жилки трябва да се търсят в далечните години на робството. Интересното при него е, че оброчището “Света Петка”, което се намира поне на 3 км от Ощава, но се приема за свой и от съседните селища Стара Кресна, Сенокос, Мечкул, Ракитна и Брежани.
Празненството бе почетено от зам. кметовете на община Кресна инж. Георги Иванов и Георги Георгиев, от управниците - на Стара Кресна Павел Паскалев, на Сенокос Христо Димитров и на Брежани Благой Стефанов. В ролята на домакин се представи кметът на Ощава Ивайло Гюрев, който бе осигурил маси и пейки, оставени под многовековни върби и други дървеса за над 500 души. Подкрепа му оказа община Кресна, предприятие “Енергоремонт”, с изпълнителен директор Стефан Дончев, ПК “Братски труд”, бизнесмените Димитър Данчов от Благоевград, Виктор Ташев и Антон Драчев от Кресна.
Димящи скари и десетки сергии внасяха допълнителен празничен привкус. Настроението приповдигнаха оркестър “Настроение” от Кресна и зурнаджийски оркестър от Микрево. Много от съборяните не забравиха да запалят свещичка в параклиса и да посетят паметната плоча, съобщаваща, че тук през ноември 1878 година по време на Кресненско-Разложкото въстание отряд е отблъснал в тридневен бой многоброен турски аскер. Събития с мирис на барут е имало и по време на Балканската война.
Привечер оброчището опустя, но не и село Ощава, което се изпълни със стотици коли и съборът продължи като домашен празник и в неделния ден.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.