1000 съборяни се събраха на оброчището “Св. Петка” край с. Ощава

09 август 2010 00:06   13479 прочита
Един ъгъл от пространството под сенчестите дървета, изпълнен със съборяни
Един ъгъл от пространството под сенчестите дървета, изпълнен със съборяни


Един ъгъл от пространството под сенчестите дървета, изпълнен със съборяни

Празник с корени в далечното минало

На оброчището “Света Петка” в събота се стекоха най-малко 1000 души, за да почетат годишния събор на село Ощава, община Кресна. Празникът е побил корени в дългогодишна традиция и първите му жилки трябва да се търсят в далечните години на робството. Интересното при него е, че оброчището “Света Петка”, което се намира поне на 3 км от Ощава, но се приема за свой и от съседните селища Стара Кресна, Сенокос, Мечкул, Ракитна и Брежани.

Празненството бе почетено от зам. кметовете на община Кресна инж. Георги Иванов и Георги Георгиев, от управниците - на Стара Кресна Павел Паскалев, на Сенокос Христо Димитров и на Брежани Благой Стефанов. В ролята на домакин се представи кметът на Ощава Ивайло Гюрев, който бе осигурил маси и пейки, оставени под многовековни върби и други дървеса за над 500 души. Подкрепа му оказа община Кресна, предприятие “Енергоремонт”, с изпълнителен директор Стефан Дончев, ПК “Братски труд”, бизнесмените Димитър Данчов от Благоевград, Виктор Ташев и Антон Драчев от Кресна.

Димящи скари и десетки сергии внасяха допълнителен празничен привкус. Настроението приповдигнаха оркестър “Настроение” от Кресна и зурнаджийски оркестър от Микрево. Много от съборяните не забравиха да запалят свещичка в параклиса и да посетят паметната плоча, съобщаваща, че тук през ноември 1878 година по време на Кресненско-Разложкото въстание отряд е отблъснал в тридневен бой многоброен турски аскер. Събития с мирис на барут е имало и по време на Балканската война.

Привечер оброчището опустя, но не и село Ощава, което се изпълни със стотици коли и съборът продължи като домашен празник и в неделния ден.


Още за: събор   Ощава   традиция   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар