100 социолози претъпкаха изпитната зала, “старите пушки” отстъпиха място на “зайците”

23 януари 2010 00:16   14753 прочита
Доц. Жеко Кьосев раздава тестовете на първокурсниците
Доц. Жеко Кьосев раздава тестовете на първокурсниците


Доц. Жеко Кьосев раздава тестовете на първокурсниците

Доц. Ж. Кьосев: Първокурсниците още не са студенти, по-близо са до учениците, но са по-изпълнителни

100 студенти по социология от I и IV курс се струпаха вчера сутринта в една зала на изпита по писмена култура и стилистика на научен текст при доц. Жеко Кьосев. Още с влизането в аудиторията преподавателят бе изненадан как са успели толкова хора да се съберат на пейките и масите, и помоли четвъртокурсниците да изчакат 40 минути, като кавалерски отстъпят правото първи да попълнят изпитния тест колегите им “зайци”, за които тази изпитна сесия е първата в живота им. Без да роптаят, “старите пушки” излязоха от залата и минавайки покрай купчината с тестове, крадешком поглеждаха с надежда да видят и запомнят поне някой от въпросите.

Преди да се явят на изпита, всички представиха курсови работи, които проверих, обясни доц. Кьосев. Той призна, че повечето са се постарали, но е писал 3-4 тройки на работи, които са слаби, правени явно набързо, без да се замислят, с ползване на готови клишета. Ако не са седнали да четат, на теста ще “отпаднат”, той съдържа 20 въпроса, за всеки от които давам по 2 минути време за мислене, обясни доц. Жеко Кьосев. Опитът му сочи, че 40 минути са напълно достатъчни на студентите да попълнят тест с 20 задачи, и досега не е имал случай някой да не е предал листа си за това време. Отлично подготвените се справят за 25-30 минути.

Заради промяна в учебната програма студентите в I и IV курс изучаваха дисциплината в един поток, първокурсниците определено са по-изпълнителни, но още не са станали студенти, не се държат и не разсъждават като студенти, те много по-близо са до учениците, разсъждава на глас преподавателят.

Думите му потвърди проф. Цветан Ракьовски, който вчера изпитва студенти в I курс “Английска филология” по “Увод в литературната теория”. В I и II курс студентите още не могат да пишат, нямат изградени навици за това и се учат как да го правят, затова и няма смисъл да се изисква от тях такова нещо, коментира професорът.

Изпитът по съвременна българска литература, I част, на четвъртокурсниците например беше много тежък, почти като държавния им изпит, на устен не пускам тези, които не са изкарали “Добър” на писмения, обясни проф. Ракьовски.

Той е установил, че от III курс нагоре студентите започват да пишат добри текстове, което е резултат от натрупване през годините. Още на първата лекция давам на студентите си конспекта и нужната им литература, за да не се оправдават, че нещо не са намерили в библиотеката. През семестъра знаят, че трябва да предадат 9 критически текста по зададени теми, отделно и асистентът им дава 2-3 курсови работи, обясни преподавателят. Работилите най-добре през семестъра ги освобождавам от изпит и сега 3-ма души получиха отлични оценки, без да идват. Интересното е, че никой не се сърди, нито роптае, когато правилата са ясни от първия ден, студентите просто работят, каза професорът.


Още за: студенти   изпит   Ж. Кьосев   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар