1 час напред! Преминахме към лятното часово време

30 март 2025 07:19   4 коментара   3987 прочита


  •  

Тази вечер превъртяхме  стрелките с един час напред, което значи, че ще спим един час по-малко, но пък ще имаме повече светлина вечерта.

Стандартно, преминаването към лятното часово време става в последната неделя на март. Тази година последната неделя е  30 март. В 03:00 през ноща   превъртяхме  часовника с един час напред - тоест ще стане автоматично 04:00 часа.

  

Защо използваме лятно часово време?

Лятното часово време (DST) е практика, при която часовниците се преместват с един час напред през летните месеци, за да се удължи количеството налична дневна светлина вечер. Това означава, че хората имат повече дневна светлина, на която да се наслаждават след работа или училище, което е особено полезно за дейности на открито.

Идеята за DST съществува от векове, като различни опити за прилагането й датират от древните цивилизации. Въпреки това, едва през 20-ти век то става широко разпространено, като много страни по света приемат лятното часово време.

Основната цел на DST е да пести енергия чрез намаляване на необходимостта от изкуствено осветление вечер. Чрез удължаване на дневната светлина хората могат да използват естествена светлина вместо електричество, което може да помогне за намаляване на потреблението на енергия и по-ниски сметки за електроенергия.

В допълнение към спестяването на енергия, DST има и други потенциални предимства. Например, може да намали пътнотранспортните произшествия и нивата на престъпност, тъй като има повече дневна светлина за шофьори и пешеходци. Може да има и ползи за здравето, тъй като е известно, че излагането на естествена светлина има положителен ефект върху настроението и общото благосъстояние.

Въпреки потенциалните си ползи, лятното часово време не е лишено от своите недостатъци. На някои хора може да им е трудно да се приспособят към смяната на часа и това може да наруши моделите на съня и да причини умора. Освен това може да е объркващо да запомните кога да преместите часовниците напред или назад и някои електронни устройства може да не се актуализират автоматично.

Като цяло лятното часово време е практика, предназначена да удължи дневните часове през летните месеци и да пести енергия. Въпреки че може да има своите предизвикателства, тя остава популярна и широко възприета практика в много части на света.

Кога ще преминем отново към зимното часово време?

Ще върнем часовниците назад чак на 26 октомври 2025. Тогава в 04:00 сутринта часовникът се връща с един час назад – на 03:00.

Промени в бъдеще

България още не е решила дали оставаме на лятно часово време или на астрономическо часово време.  Няма консенсус между държавите, кога да се спре със смяната на времето.

За последен път трябваше да въртим стрелките през март 2021 година или през октомври 2021 година в зависимост от това дали щяхме да останем на лятно часово време или на астрономическо часово време, тоест зимно часово време. Но към момента няма единодушно решение, както на национално ниво, така и на международно, и изглежда, че засега ще продължаваме да местим часовника всеки март и всеки октомври.

През последните години се водят дискусии в Европейския съюз относно премахването на сезонната смяна на времето. Въпреки че Европейският парламент предложи прекратяване на тази практика, все още няма окончателно решение. За момента България ще продължи да мести часовниците два пъти годишно. glasnews.bg


Още от: Общество

Принтирай статия
4 коментара
30 Март 2025 11:57 | Простотия
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Най голямата глупост, която някой е измислил


30 Март 2025 22:54 | Младен Георгиев
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Време е наистина да спре да се пипат стрелките на часовника!!!


31 Март 2025 06:31 | Младен Заечки
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Така е!


31 Март 2025 11:54 | Джумалия
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ако си 50г назад, един час не ти върши работа, пък и в края на октомври нали пак ще го връщаме?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар