Знаем ли как да избираме правилните възглавници?

14 юни 2024 13:12   3430 прочита


Възглавниците са нещо, за което не говорим ежедневно, освен ако не се налага да се оплачем от тях - схванат врат, болки в гърба и раменете, а понякога дори невъзможност за завъртане на главата. При спане върху неудобна възглавница, схващанията са нещо обичайно, ето защо в следващите редове ще поговорим за правилния избор на този ключов спален аксесоар. 

Ще разберем как правилно да изберем възглавници за възрастен или за дете, така че комфортът и пълноценният сън да са гарантирани нощ след нощ, година след година? 

Избор на подходяща възглавница – защо е важно?

Неправилно избраната възглавница се превръща в нещо повече от източник на дискомфорт. Ако вратът ви се намира в неудобна позиция твърде дълго време, това обезателно ще доведе до неприятни или дори болезнени усещания. Болката рядко обхваща само шийните прешлени – възможно е да се прояви и като главоболие или пък с неприятно изтръпване на ръцете.

Има едно общо правило, което гласи, че по време на сън гръбнакът трябва да е изправен, а вратът не бива да е огънат. Това означава, че възглавницата трябва да запълва пространството между рамото и главата (ако спите настрани) или да поддържа врата, ако спите по гръб. При спане по корем е важно възглавницата да е с минимална височина или дори да не се използва такава, тъй като главата ще лежи на по-висока равнина спрямо гръбнака.

Ако опората е недостатъчна и врата е изкривен, прешлените ще се изместят леко и следователно нервите в цервикалната област ще бъдат притиснати. Поради лошо кръвообращение или напрежение в мускулите може да се появи главоболие. Дори болката да премине бързо, този сигнал от тялото не бива да се пренебрегва.

Освен това неудобната възглавница влияе и върху качеството на съня. В опит да се настаним по-удобно, ние се въртим и се будим по-често, а сънят става накъсан и повърхностен. Учените свързват липсата на дълбок сън с повишен риск от болестта на Алцхаймер и развитие на атеросклероза. Да не говорим за леката нервност и намалена концентрация през деня.

Като цяло, ако се събуждате сутрин с желание да разтегнете мускулите на врата си, имате главоболие или просто не се чувствате отпочинали, значи е време да смените възглавницата си с по-качествен и по-удобен продукт. Важно е да осъзнаете, че в този случай икономиите не са разумното решение. По-добре да похарчите малко повече пари и да не се занимавате с този въпрос в следващите години.

Каква е разликата между ортопедичните и анатомичните възглавници?

Като начало, трябва да е ясно, че терминът „ортопедична“ означава, че възглавницата е предназначена за лечение и профилактика на заболявания на шийния отдел на гръбначния стълб, което означава, че тя трябва да бъде закупена по лекарско предписание. Ортопедичните възглавници имат специфична форма, така че при тяхното използване гръбнакът и шията да са в правилна позиция.

Анатомичната възглавница, от друга страна, е изработена от материал, който се адаптира към формата на тялото, следвайки извивката на врата и гръбначния стълб - обикновено латекс или мемори пяна. Предимството ѝ е, че ще помогне за облекчаване на умората и напрежението в мускулите на врата. 

Въпреки това, когато избирате анатомичен модел, трябва да имате предвид позицията, в която обикновено спите: например, вълнообразната форма (с малка издатина под врата) не е подходяща за хора, които спят настрани или по гръб.

Как се избира размерът на възглавницата?

Размерът на възглавниците има два аспекта, първият от които разглежда размерите на самото изделие. В Европа съществуват два стандартни размера: квадратни 70 х 70см и правоъгълни 50 х 70см. Повечето производители произвеждат спално бельо за тези размери, въпреки че квадратните калъфки за възглавници са все още по-рядко срещани. 

Трябва да е ясно, че квадратната възглавница е по-голяма и следователно по-скъпа – за нейната направа са необходими повече пълнеж и плат. Като цяло размерът на възглавницата е въпрос на навик и предпочитания. За комфортен сън е достатъчен модел с размери 50х70 см.

Вторият аспект обхваща височината на възглавниците. По този показател те биват високи, ниски и средни. И тук, когато избирате, трябва да вземете предвид позицията, в която обикновено спите. Високите възглавници са подходящи за хора, които по-често спят настрани: възглавницата трябва да запълва цялото пространство между рамото и ухото. Измерете дължината на рамото си от основата на врата до раменната става и изберете възглавница с тази височина.

Ако обикновено спите по гръб, по-ниска възглавница с височина 8-10 см ще ви бъде най-удобна. Хората, които обичат да спят по корем, трябва да избират най-ниските опции, предлагани в магазина. Средната височина е универсално решение за хора, които често сменят позицията си по време на сън.

Избор на пълнежа

Пълнежът е един от най-важните аспекти на възглавниците. Той определя основните характеристики на продукта по отношение на мекота, устойчивост на компресия, комфорт, здравина и сложност на поддръжка. Всяка година на пазара на спално бельо се появяват нови видове пълнежи, но те не винаги успяват да изместят класическите. 

Като пълнежи за възглавници най-често се използват:

Пух и пера

Най-луксозните възглавници са запълнени с тези два натурални пълнежа - самостоятелно или комбинация от тях в различно процентно съотношение. Пухът е отговорен за ефирността и мекотата на пухената възглавница, а перата осигуряват еластичност и опора. Когато купувате, обърнете внимание на процента: колкото повече пух, толкова по-мека и лека ще бъде възглавницата.

Предимство на пухените възглавници са натуралните материали, от които са направени. Те запазват добре топлината, но без да предизвикват изпотяване и бързо възвръщат формата си. Недостатъкът им от миналото (склонността да приютяват акарите), беше решен с многоетапни процеси на почистване и дезинфекция, както и противоакарно покритие на плата на калъфа.

Вълна и памук

Обикновено за запълване на възглавници се използва овча или камилска вълна. Изделията от вълна са меки и еластични, задържат топлината добре и са добре вентилирани. Този пълнеж обаче може да причини алергии и е нетраен: с течение на времето вълната се слепва. В допълнение, вълненият пълнеж е отлична среда за размножаване на акари, а и молците също обичат вълнени изделия. Вълнените възглавници не могат да се перат.

При втория вид се използват памучни конци в свободна форма. Памучните възглавници пропускат добре въздуха и са хипоалергенни. Продуктите с добро качество обикновено са доста меки, но бързо се деформират и спират да осигуряват оптималната опора за врата, така че трябва да се сменят често.

Бамбук и коприна

В първия случай за пълнеж се използват специални бамбукови влакна, които са лек, мек, еластичен и преди всичко естествен материал. Възглавниците с бамбуков пълнеж са доста издръжливи и екологични. Бамбуковите влакна имат бактерициден ефект, което означава, че са устойчиви на действието на микроорганизми. На практика бамбукът няма недостатъци, с изключение на това, че влакната се слепват и се деформират с времето. 

Коприната е превъзходен хипоалергенен материал. Възглавниците с копринен пълнеж поддържат добре формата си. Те са леки, меки, но и доста еластични, което означава, че бързо се сплескват под натиска на главата. Издържат добре на пране, но минус при тях е цената. За производството се използват пашкули от копринени буби, така че копринените възглавници са доста скъпи.

Латекс и Мемори пяна

Латексът обикновено се използва в анатомичните и ортопедични възглавници. Те са плътни, малко по-твърди и осигуряват добра опора за врата. Латексът може да бъде изкуствен или естествен, но и двата материала са хипоалергенни. Има дълъг експлоатационен живот и е лесен за почистване. Основното му предимство е, че запазва формата си във времето.

Мемори пяната е изкуствен материал, използван в анатомичните възглавници. Той е доста плътен, но все пак по-мек от латекса. Възглавницата с мемори пяна е гладка, без бучки и перфектно следва контурите на главата и врата. Минусът на този пълнеж е слабата вентилация. Тези възглавници са доста скъпи, но определено си заслужават парите. 

Избор на детска възглавница – кои са важните моменти?

Особеното при всички детски възглавници е, че могат да бъдат доста различни, в зависимост от това за коя възрастова група са предназначени. Смята се, че възглавниците са противопоказани за бебета под една година. Педиатрите също са единодушни: възглавница не е необходима до около тригодишна възраст. 

Факт е, че през първите години от живота гръбначният стълб на децата е прав, а всички естествени извивки тепърва се формират. За да протича правилно този процес, всяко бебе трябва да спи на равна, твърда повърхност без възглавница. Някои хора смятат, че е допустимо да се постави много тънка възглавница с височина не повече от 3 см под главата на бебе над една година.

Колкото до пълнежите, специалистите препоръчват хипоалергенни материали. В тази група влизат широк спектър от суровини, в това число и естественият гъши пух. Въпреки че пухът и перата доскоро бяха смятани за алергени, новите технологии на обработка позволиха постигане на отлична чистота на суровината. 

Детските пухени възглавници са напълно безопасни, ако са сертифицирани по Oeko Tex standard 100, class 1 за липса на вредни вещества, което ги прави подходящи за хора с чувствителна кожа и малки деца. Сертификатът трябва да покрива както пълнежа, така и плата на калъфа.

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар