Земята погълна това гръцко село – но църквата му се противопоставя на гравитацията и привлича туристи от цял свят



В Гърция, страната на маслините, морето и древните митове, има място, за което водачите мълчат, а легендата тепърва започва да се пише.
Някога Ропото е било оживено планинско село с около 300 семейства. Разположен по зелените склонове на връх Каравула, той е бил известен с чистия си въздух и спиращи дъха гледки. Но на 12 април 2012 г. всичко се промени.
Заради няколкоседмичните валежи и лошия дренаж на почвата огромно свлачище погълна почти цялата горна част на селото. Сградите започнаха да се срутват и да се свличат по склона, някои само с няколко метра, други с трийсет и половина. Селото буквално се премести от мястото си.
Единствената сграда, оцеляла почти непокътната след бедствието, е църквата „Света Богородица“. Въпреки че е наклонена под ъгъл от около 17 градуса, структурата й остава стабилна, сякаш някаква висша сила е решила да я запази.
Това необичайно изображение се превърна в примамка за авантюристи, пътеписци и видеооператори. Записите вътре в църквата, където камерата се "плъзга" по наклонения под, обиколиха социалните мрежи.
Мнозина я сравняват с „гръцката наклонена кула“ и предизвикателството да позират на наклонения й праг стана неизбежно за инфлуенсърите, които търсят необичайни кадри.
Днес Ропото е почти напълно изоставено. Само няколко жители все още живеят в района, в импровизирани къщи, отказвайки да напуснат родината си. Останалата част от селото е оставена на природата и времето.
За тези, които се осмеляват да изследват това „призрачно село“, съветът е прост: бъдете внимателни. Теренът все още е нестабилен, а свлачищата не са спрени напълно. Но именно това чувство на несигурност и очакване придава на Ропото особен чар.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.