Защо няма нито един мост на Амазонка? Тече през 3 държави, дълга е 6500 километра, но никой не е решил да строи 

27 юни 2024 06:59   4421 прочита


 
 
Река Амазонка е втората по дължина река в света и е един от най-важните водни пътища на планетата. Тази река съдържа най-голямото количество прясна вода в света и е дом на стотици различни видове риби. Въпреки тези и много други факти обаче, има едно важно нещо, което няма да намерите в Amazon - мостове. 

Ако смятате, че Амазонка тече през 3 държави (Перу, Колумбия и Бразилия) и че повече от 30 милиона души живеят в речния басейн, изглежда малко невероятно, че нито един мост не пресича тази река. За сравнение, само в Кайро има 9 моста, пресичащи река Нил, докато над 100 моста са построени над река Яндзъ през последните 30 години. Дунав, чиято дължина не е дори половината от дължината на Амазонка, има 133 пресичания. 

Защо е така? Има ли основни трудности при изграждането на такива структури в тропическите гори? Има ли финансови бариери? Или просто не си струва усилията? 


Дълга около 6500 километра (само река Нил е по-дълга от нея), тази южноамериканска река има великолепен басейн, който включва площ от над 7 милиона квадратни метра. Река Амазонка е толкова богата, че съдържа толкова вода, колкото трите големи реки в света взети заедно: Мисисипи, Яндзъ и Нил. Амазонка има цели 3200 плавателни километра, което я прави най-дългата плавателна река в света. 

Защо няма мостове? 
По дължината му няма мост, така че можете да стигнете до другия бряг на реката с лодка. Експертът по мостове от Швейцарския федерален технологичен институт Валтер Кофман твърди, че няма нужда от мост. Той обяснява това с факта, че реката в по-голямата си част тече през слабо населени райони. С други думи, има няколко основни пътя, които могат да бъдат преодоляни. Освен това в градовете, граничещи с реката, лодките и фериботите са обичайно средство за транспорт. 


Разбира се, има и технически и логистични трудности. Според Кофман Амазонка далеч не е идеалното място за изграждане на мост поради естествените характеристики на самата река и почвата. Обширните блата и меките почви биха изисквали дълги, обширни виадукти с много дълбоки основи, което със сигурност не би било полезна инвестиция, като се има предвид колко хора живеят в района. Трябва да се вземат предвид и колебанията в речните нива. 

Струва си да се спомене, че въпреки че няма мостове, пресичащи Амазонка, има един над река Рио Негро, нейният основен приток. Наречен Ponte Rio Negro, мостът е завършен през 2011 г. и свързва Манаус и Ирандуба и до днес е единственият голям мост, който пресича който и да е приток на Амазонка. 

През 2019 г. Жаир Болсонаро, тогавашен президент на Бразилия, каза, че иска да построи мост през Амазонка като част от своя проект Рио Бранко, но все още няма напредък по въпроса. 


Учените също смятат, че изграждането на мостове и свързаната с тях инфраструктура ще унищожи околната среда на река Амазонка. Ширината на тази река варира между 4 и 5 километра, докато в най-тясната си част реката е широка само 1, 8 километра. През януари, когато започва дъждовният сезон, реката достига ширина от 10 до 20 километра за няколко седмици. Дори и да заделят огромни суми пари, природата прави невъзможно изпълнението на такъв план. 

Нивото на водата в река Амазонка е между 5 и 10 метра и варира между дъждовни и сухи периоди, а площта на крайбрежието, която се наводнява по време на прилив, е огромна. Такава ситуация може да продължи с месеци, така че мостът ще трябва да измине огромно разстояние. 

 
 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар