Защо французите живеят по-дълго от другите? : Те поставиха рекорд за всички времена и нещо изненадващо им дава предимство 

30 октомври 2024 07:39   805 прочита


 
Най-възрастният документиран човек в света е французойката Жан Калман, която е родена през 1875 г. и е живяла 122 години и 164 дни. Нейната сънародничка Люсил Рендон, която почина на 17 януари 2023 г., живя 118 години и 340 дни и зае четвърто място в класацията за всички времена. Има ли значение произходът на двете жени? Знаят ли французите тайни начини за поддържане на дълголетие? Експертите са анализирали внимателно това явление. 

В класацията на най-възрастните хора в света първите 10 места са заети от жени. Първото място е за французойката Жан Калман. Втората французойка, Люсил Рендон, известна като сестра Андре, беше в челната петица на тази класация за дълголетие. Рендън е родена на 11 февруари 1904 г. и след смъртта на Канеа Танака на 19 април 2022 г., която живее 119 години и 107 дни, тя става най-старият жив човек в света. За съжаление, сестра Андре не се доближи до рекорда на своята сънародничка, тъй като тя почина на 17 януари 2023 г., по-малко от месец преди да навърши 119 години. 


Присъствието на французойки в списъка на най-дълголетните хора в света не убягна от вниманието на Жан-Мари Робин, демограф, който изучава връзката между здравето и дълголетието. Както самият той признава, като се вземат предвид различните поведения на свръхстолетниците, е трудно да се определи ясно какво помага на хората да живеят повече от 100 години. Роденият във Франция експерт обаче признава, че има определени фактори, които могат да дадат предимство на французите, когато става въпрос за дълголетие. 

Защо французите живеят по-дълго от другите нации? 
Експертът първо споменава безплатното образование. Какво общо има това с дълголетието? 

„Най-образованите хора живеят по-дълго. Те ценят здравето си. Те знаят по-добре какво да правят и какво да не правят, ако искат да останат здрави“, подчертава Робин. 

Според демографа хората, които получават образование, оценяват повече влиянието на правилното хранене и движението върху здравето и по-дълъг живот. Не е известно какво би помислил за това Жан Калман, за чието образование няма много информация. Знаем обаче, че тя е останала физически активна много дълго време. На 85 години се е занимавала с фехтовка, а на 100 все още е карала колело, а в старческия дом влиза едва на 110. 

Втората най-стара французойка Люсил Рендон е била монахиня, работила е като учителка, а след Втората световна война се е грижила за сираци и възрастни хора в болницата във Виши в продължение на 28 години. Практически през целия си живот е била професионално активна. 

Друг фактор, който може да допринесе за дълголетието, е безплатното здравеопазване. Страните с най-висока продължителност на живота, включително Франция, но също така Япония и Дания, предоставят безплатно здравеопазване и безплатно образование. Според експерти това е много важно. В страни, където частното здравеопазване е широко разпространено, като Великобритания, Холандия или Съединените щати, продължителността на живота е по-кратка. 

Робин споменава по-добрия избор на храна като трети фактор. Не е тайна, че френският стил на хранене, особено този, който се практикува в Южна Франция, откъдето идват и двете жени, се дава за пример в други региони на Франция, но и в страни по света. Средиземноморската диета, популярна в тази област, набляга на растителни продукти, пълнозърнести храни, морски дарове и здравословни мазнини. В същото време тя ограничава или елиминира консумацията на червено месо и преработени храни с високо съдържание на захар и мазнини. 

Освен това и двете французойки подчертаха, че виното е важно в живота им. Калман също призна, че обича сладко и че е голям фен на шоколада. Тя също използва зехтин за готвене, но като продукт за грижа за кожата. 

Въпреки това, докато тези три фактора: безплатно образование, безплатно здравеопазване и разнообразна, богата на хранителни вещества диета могат да допринесат за по-дълъг живот, има много други фактори, които допринасят за дълголетието, за които не знаем или нямаме контрол. 

 

 


 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар