За първи път в седем държави започват изпитания на ваксина срещу най-смъртоносния рак 

24 август 2024 11:02   3073 прочита


 
 
Първото изпитване на пациенти с mRNA ваксина срещу рак на белия дроб започна, като пациент от Обединеното кралство получи първите си дози тази седмица. 

Ракът на белия дроб е водещата причина за смърт от рак в световен мащаб, причинявайки приблизително 1, 8 милиона смъртни случая всяка година. Процентът на преживяемост при тези с напреднали форми на заболяването, при които туморите са се разпространили, е особено лош. 

Сега експертите тестват нова ваксина, която казва на имунната система да убива раковите клетки и след това ги предотвратява да се появят отново. Ваксината BNT116, произведена от BioNTech, е предназначена за лечение на недребноклетъчен рак на белия дроб (NSCLC), най-честата форма на заболяването. 

Първата фаза на клиничното изпитване при хора е започнала в 34 изследователски обекта в седем държави: Обединеното кралство, САЩ, Германия, Унгария, Полша, Испания и Турция. 

Около 130 пациенти, които са в различни стадии на заболяването, ще получат ваксината: от ранен стадий, преди операция или химиотерапия, до късен стадий на заболяването или рецидив на рак. 


Как действа новата ваксина? 
Ваксината използва иРНК, подобно на ваксината Covid-19, и позволява на имунната система да атакува раковите клетки, които разпознава с помощта на туморни маркери. 

Целта е да се засили имунният отговор на човека към тумора и здравите клетки да останат непокътнати, за разлика от химиотерапията. 

„Сега навлизаме в много вълнуваща ера на клинични изпитвания на иРНК-базирана имунотерапия, за да изследваме лечението на рак на белия дроб“, каза проф. Siow Ming Lee, онколог, който ръководи процеса във Великобритания, пише The Guardian. 

„Лесно е да се достави, можете да изолирате специфични антигени в раковата клетка и след това да ги нацелите. „Тази технология е следващата голяма стъпка в лечението на рака“, каза той. 

Седмични дози ваксини 
Януш Рац (67) от Лондон е първият, който получава ваксината във Великобритания. Той беше диагностициран през май и скоро след това започнаха химиотерапия и лъчетерапия. 

Учен, изучаващ изкуствения интелект, каза, че професията му го е вдъхновила да участва в процеса. „Аз самият съм учен и разбирам, че прогресът на науката, особено в медицината, се основава на желанието на хората да се съгласят да участват в подобни изследвания“, каза той. 

„Това би било много добре за мен, това е нова методика, която не е достъпна за други пациенти, която може да ми помогне да се отърва от рака. „Мога да бъда част от екипа, който може да предостави доказателство, че новата методология работи и колкото е възможно по-скоро тя бъде приложена по целия свят, повече хора ще бъдат спасени“, каза той. 

Във вторник Рац получи шест последователни инжекции за 30 минути. Всяка доза от ваксината има различна РНК. Те ще получават ваксината веднъж седмично в продължение на шест последователни седмици и след това на всеки три седмици в продължение на 54 седмици. 

„Безболезнено е. Много по-добре е от химиотерапията, която преживях трудно“, каза Рац пред Sky News след ваксинацията. 


„През 90-те години никой не вярваше, че химиотерапията работи“ 
„Надяваме се, че това лечение ще предотврати връщането на рака, защото той често се връща при пациенти с белодробно засягане, дори след операция и радиация“, каза Лий и добави: „Изследвам рак на белия дроб от 40 години. „Когато започнах през 90-те години, никой не вярваше, че химиотерапията работи. “ 

„Около 20 до 30% от пациентите оцеляват със стадий 4 с имунотерапия, сега искаме да подобрим процента на преживяемост. “ Така че се надяваме, че тази иРНК ваксина, заедно с имунотерапията, може да им помогне. „Надяваме се, че ще преминем към втория и третия стадий и това ще стане стандарт в света и ще спаси много пациенти с рак на белия дроб“, каза ръководителят на изследването във Великобритания. 

Рац се надява, че след края на лечението ще може да се върне към бягането и да изпълни мечтата си: да участва в Лондонския маратон през следващите три години. 

 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар