Януш Рац е първият човек, получил ваксина срещу рак на белия дроб: Учените смятат, че са открили революционно лечение

25 август 2024 05:08   5089 прочита


Януш Рах (67) от Великобритания стана първият пациент, получил новата ваксина срещу рак на белия дроб! 

Рач участва в експеримента с голям оптимизъм и ако всичко върви добре, това може да е началото на революционно лечение. 

„Аз съм учен и ми е ясно, че науката може да напредне само ако хората са съгласни да участват в подобни програми. Работя в областта на изкуствения интелект и съм отворен да опитвам нови неща. Надявам се, че ваксината ще се бори срещу раковите клетки и че лечението ще се окаже ефективно“, каза Рач, който живее в Лондон. 


Рач е показвал и преди, че има значителни запаси от воля. Това се видя и преди осем години, когато той пробяга маратона в Атина. Сега той има за цел да пробяга Лондонския маратон след три години. 

Той получи ваксината, която е предназначена да насърчи имунната система да разпознава и да се бори с раковите клетки, във вторник в университетските болници в Лондон. Това е първият път, когато лечение на немската биотехнологична компания Бионтех (BioNTech) е тествано върху пациент с рак. 

Рач получи шест инжекции в рамките на половин час, всяка от които съдържаше различен генетичен материал. Той ще получава ваксината веднъж седмично през следващите шест седмици, а след това една ваксина на всеки три седмици. 

Ваксината, известна като BNT116, е предназначена да се насочи към недребноклетъчен рак на белия дроб (NSCLC), който е най-често срещаният тип рак на белия дроб, който Rach има. Идеята е да се премахнат раковите клетки и в същото време да се предотврати повторната им поява чрез обучение на имунната система да разпознава раковите клетки и да ги атакува. 


Клиничното изпитване фаза 1, което е първото проучване на BNT116 при хора, е започнало в 34 изследователски институции в седем държави: Обединеното кралство, САЩ, Германия, Унгария, Полша, Испания и Турция. 

Общо около 130 пациенти, включително пациенти, чийто рак е открит в ранен стадий и пациенти с метастази, ще получат ваксината заедно с имунотерапията. 

Ваксината използва информационна РНК (mRNA) като ваксините срещу covid-19 и действа, като предоставя на имунната система ракови маркери от MRSA, за да обучи тялото да атакува раковите клетки, които експресират тези маркери. Целта е да се засили реакцията на имунната система към рака, като същевременно здравите клетки се оставят непокътнати, за разлика от химиотерапията. 


Британският вестник "Гардиън" каза, че ваксинацията на Рач е "критичен крайъгълен камък" за изследването. 

Експерти като професора по онкология Сиоб Минг Лий от Университетския колеж в Лондон казаха пред The ​​Guardian, че това е началото на "много вълнуваща нова ера" в изследванията на рака. 

Превод по чужди медии
 
 
ва 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар