Взрив на трансформатор превърна мина в гроб за 201 души в Турция (СНИМКИ/ВИДЕО 18+)
Спасителната операция в мината Сома продължава
Броят на миньорите, загинали в резултат на взрива и пожара в мината за въглища Сома в западната част на Турция, достигна 201 души. Това съобщи АФП, позовавайки се на турския министър на енергетиката Танер Йълдъз. По-рано се съобщаваше за 166 жертви. Блокирани под земята остават стотици миньори.
По думите на министъра, по време на взрива под земята са се намирали 787 миньори. До момента са спасени 363 души. 80 миньори са ранени, четирима от тях са в критично състояние. Предполага се, че под земята се намират още около 400 души.
По-рано бе съобщено, че властите се подготвят броят на загиналите да се увеличи драстично. Започната е организация по осигуряването на студени хранилища за труповете, предаде АП.
Трагедията се случи на 13 май в мината Сома, разположена на около 250 километра южно от Истанбул. По предварителни данни, причината за трагедията е било късо съединение в трансформатор, довело до взрив и пожар.
Повечето смъртни случаи са от отравяне с въглероден окис. Аварията е извела от строя помпите за кислород. Спасителите в момента помпат в мината кислород за блокираните миньори. Не работят и лифтовете. Блокираните миньори се намират на около 500 метра под земята.
Хиляди хора са се събрали пред входа на мината в очакване да научат съдбата на близките си. Междувременно полицията пое охраната болниците, в които се откарват спасените миньори, за да не се стигне до ексцесии.
„Изкопните работи продължават. Надявам се да успеем да ги спасим“, каза по-рано в телевизионно обръщение турският премиер Реджеп Тайип Ердоган. Заради трагедията премиерът отмени визитата си в Албания, насрочена за днес.
Все още има стотици хора, блокирани в галериите на мината. Спасителната операция продължава.
По данни на турското министерство на труда, мината е била инспектирана на 17 март. В хода на инспекцията не са били открити нарушения на правилата за безопасност на труда.
Най-голямата трагедия в мина в Турция се случва през 1992 година. Тогава взрив отне живота на 270 души в рудник близо до черноморския град Зонгулдак. /БЛИЦ
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.