Видове защитни подови покрития

30 ноември 2022 12:36   3819 прочита


Защитните подови покрития са продукти, които предпазват подовата настилка от агресивните влияния на околната среда и значително удължават нейния експлоатационен период. Съществуват различни видове продукти от този тип. Някои от тях се използват за третиране на съществуващи настилки, а други се използват самостоятелно. Днес ще ви запознаем с различните видове защитни покрития и техните свойства.

Акрилни

Акрилните покрития се срещат най-често под формата на бои и импрегниращи лакове. Подходящи са за нанасяне върху асфалт, циментови разтвори или бетон, а в някои случаи - и за обработка на покрития от естествен камък. Те могат да бъдат прозрачни, едноцветни или да имитират естествени материали като гранита. Характеризират се с висока покривност, което ги прави икономични. Най-често са еднокомпонентни и изключително лесни за употреба. Този тип продукти се използват за хидроизолация, като предпазват от замърсяване и поява на плесени.

Интересна разновидност на този тип покрития представляват анти-плъзгащите акрилни настилки. Те са изключително подходящи за спортни площадки. Устойчиви са на атмосферни и UV влияния, като удължават срока на експлоатация на базовата настилка. Същевременно са изключително покривни. Ето защо представляват икономично решение за създаване на спортни съоръжения.

Епоксидни

Епоксидните покрития включват широка гама продукти, които са най-често двукомпонентни. Те могат да бъдат на основа вода или разтворител. Съществуват под формата на грундове и бои за третиране на настилки. Съществуват и саморазливни варианти, които могат да се използват като самостоятелна настилка и стават все по-популярни. Причината е не само във високата им издръжливост, дългия експлоатационен период, но и фактът, че с тях може да се постигне прецизна нивелация, без особени усилия.

Поради своето огромно разнообразие, епоксидните продукти представляват гъвкави решения почти за всички видове подове, които трябва да бъдат защитени от вредни влияния. Това включва бетонни, дървени и дори метални конструкции - както в промишлеността, така и например на лодки/кораби, където има постоянно влияние на сол, влага, UV лъчение и големи температурни разлики. Те предлагат голямо разнообразие от стилове и отлична устойчивост на  разредени киселини, вода, морска вода, основи, петролни деривати и абразия.

Полиуретанови

Полиуретановите покрития, подобно на епоксидните, са най-често двукомпонентни. Те се отличават със своята отлична химическа устойчивост (на разредени киселини, основи, бензин, нефт, и т.н.), както и издръжливостта си на абразия и механично напрежение. Най-често съдържат UV филтри, което ги прави подходящи и за употреба на открито. 

Съществуват разновидности за третиране на различни материали, включително метални, бетонови, полиестерни, дървени повърхности и естествен камък. В зависимост от предпочитанията, те могат да бъдат прозрачни, подчертавайки вида на третираната повърхност, или да имат собствен цвят (най-често се използва за третиране на бетонови настилки).

Полиуреа

Полиуреата е една от най-новите технологии за защита от абразия и корозия. Предимството на тези покрития е, че изискват много по-малко време, за да бъдат нанесени и вкарани в експлоатация, в сравнение с конвенционалните епоксидни и полиуретанови покрития. Полиуреата осигурява здраво, гъвкаво и устойчиво на употреба покритие. Същевременно не отделя летливи органични съединения или неприятни миризми, което я прави подходяща за работа в затворени помещения. 

Въпреки че прилагането изисква специализирано оборудване и обучени, опитни майстори, полиурейните покрития са много подходяща опция, когато бързо се изисква здрава, гъвкава, устойчива на удар, водоустойчива повърхност. Подходящи са за обработка на втори етаж над изследователски лаборатории, във фармацевтични сгради и рампи за паркинги, които регулярно са под влияние на сол/луга, сняг и лед.

Грундове и импрегнатори

Думата “грунд” предполага, че продуктът е основа, която подготвя материала за последваща обработка. И това в много случаи е така. Днешните грундове обаче са многофункционални. Те могат да се използват като подготовка за полагане на настилката, като основното им свойство в този случай е да подобрят адхезията. Ако бъдат добавени към бетонова смеска обаче, подобряват качествата ѝ - правят я водонепропусклива, както и по-устойчива на пукнатини и киселини. Съществуват също така и грундове, които са устойчиви на UV лъчение. Ето защо те могат да бъдат използвани като финиш покритие и са подходящи за всякакъв вид външни подови покрития.

Импрегнаторите се използват за подобряване устойчивостта на подови покрития и настилки, които вече са положени. Подходящи са за третиране на огромно разнообразие от материали, включително бетон, естествен камък и други порести повърхности. Импрегнаторите могат да защитават повърхността от проникване на вода, минерални масла, прах и плесени.

Защитните подови покрития са страхотен начин да предпазите своите настилки. На пръв поглед може да ви се стори твърде скъпо да използвате още един продукт върху подовата си настилка, но това е инвестиция, която се изплаща многократно във времето. Освен това, те често могат да бъдат намерени на много изгодни цени. Ако скоро ви предстои такъв тип ремонт, разгледайте всички актуални промоции.


Още за: защита   под   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар