ВАС окончателно отмени забраната за безплатни инвитро процедури след 43-годишна възраст
Върховният административен съд (ВАС) отмени окончателно разпоредбите от правилника на Центъра за асистирана репродукция, според които на жените, навършили 43 години, не се полага безплатно инвитро .
Правилникът е издаден от министъра на здравеопазването, а отменените разпоредби са чл. 27, ал. 1, т. 3 и ал. 2. Първата предвижда, че независимо от медицинските индикации, които се съобразяват при решението за финансиране на инвитро, не се отпускат пари за процедура на жени, навършили 43 години към датата на подаване на заявлението за нея. С втората разпоредба пък се отказва държавата да финансира втория, третия или четвъртия опит на тези жени. ,пише лекс бг
Върховните съдии Йовка Дражева (председател на състава), Юлия Раева (докладчик), Донка Чакърова, Галина Карагьозова и Радостин Радков оставят в сила решението на ВАС от юли, когато съдът отмени разпоредбите, тъй като през 2011 г., когато са приети, не е бил спазен Законът за нормативните актове (ЗНА) – въведеното възрастово ограничение не е било мотивирано, а по промените не е имало обществено обсъждане. Съдът прие тогава, че е нарушен и чл. 77 от АПК, тъй като проектът не е обсъден заедно с представените становища, предложения и възражения (виж още тук).
В хода на делото представителят на министъра на здравеопазването е посочил, че възрастовото ограничение се налага, тъй като се прилага хормонална стимулация, която при жени в напреднала репродуктивна възраст може да доведе до нежелани реакции и противопоказания, а с напредването на възрастта нараства и опасността от раждане на дете с аномалии.
Първоинстанционният състав на ВАС се съгласи, че възрастовото ограничение може да е медицински обосновано, както и че именно 43 години може да е пределната възраст, до която е обоснована инвитро процедурата, но подчерта, че тези мотиви не са били изложени при приемането на промените в правилника.
„Освен това, недопустимо е мотивирането на административния акт, било той индивидуален, общ или нормативен, да се извършва едва при провеждането на съдебния контрол за неговата законосъобразност“, се казваше в решението на съда.
Петчленният състав на ВАС напълно споделя тези изводи и подчертава, че неизпълнените изисквания на ЗНА са съществено нарушение на процедурата по изработване на проекта на нормативния акт и е достатъчно основание за отмяната му.
„Посочените разпоредби са гаранция за спазването на основни принципи при изработването и приемането на нормативните административни актове. Те са императивни и тяхното нарушение опорочава в съществена степен процедурата по изработване на проекта на нормативния акт. Чрез поставянето на изискването за публикуване на проекта и мотивите към него законодателят цели да осигури участието на заинтересованите лица в хода на изработване на проекта“, се казва в окончателното решение на ВАС.
Текстовете от правилника бяха оспорени от лекарка, на която е отказано инвитро, тъй като е навършила 43 години. Адвокатите ѝ Михаил Екимджиев и Катина Бончева посочиха пред съда, че Законът за здравето не поставя изискване за възраст за асистираната репродукция и с правилника на практика е дописан законът. Според тях ограничението за възраст е и дискриминационно, защото игнорира индивидуалните репродуктивни способности на жените, а така финансиране се отказва на формален признак. Според жената, на която е отказано инвитро и адвокатите ѝ, разумният, балансиран и недискриминационен подход, потвърждаван и в решения на Европейския съд по правата на човека, е да се отчитат както обективни критерии, какъвто е възрастта, така и индивидуалните здравни показатели, които определят възможността за зачеване. Т. е. трябва да се търси баланс между обществения интерес за рационално разходване на публични средства и индивидуалното право на жените да имат достъп до асистирана репродукция.
Първо тричленният състав, а сега и петчленният състав на ВАС не се съгласяват с доводите им, като обясняват, че правилникът на центъра е издаден на основание на Закона за администрацията и на правителственото постановление за създаването му. А във въпросното постановление е посочено, че организацията на работа и дейността на фонда, както и медицинските критерии за определяне на лицата, които имат право на финансиране, се уреждат с правилник, издаден от министъра на здравеопазването, който се обнародва в „Държавен вестник”.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.