"Валя умря! На живо": Как изтезанията и побоищата пред камера станаха нещо обичайно в Русия
Кадър Ютуб: Руски блогър преби на живо приятелката си жестоко, за да спечели награда, друг направо я уби и кръсти клипа "Валя умря! "
В Русия няма закон, който да криминализира този жанр, който си е създаден в Русия.
Не всички обаче го приемат за напълно нормално.
Често в мрежата хората изпадат в потрес от лудориите на водещите траш стриймъри - това е името на живите предавания, в които блогъри извършват унизителни или опасни действия върху себе си или гостите срещу парична награда, пише Супер. ру.
Само през последните шест месеца един руски траш блогър наби непълнолетната си дъщеря пред камера, друг преби до смърт ученичка с чук на живо, пишат руските медии.
Защо траш стриймовете са толкова популярни и как планират да ги регулират?
Просто бизнес?
Жанрът произхожда от ОНД.
Кирил Зирянов, известен професионално като VJLink, се счита за негов основател. Той започна с плахи стриймове, но не спечели признание на публиката и затова вдигна градуса: в периода на изкачване към върха на кариерата си Зирянов загуби зъбите си, преби няколко жени в Тайланд и през 2020 г. реши да излъчи операция за уголемяване на собственото си достойнство.
VJLink
Траш стриймърите наследяват "най-добрите рекламни традиции". "Валя умря? На живо в потока”, “Демон превръща всичко в ад”, крещят кавъри на траш клипове в YouTube.
Сюжетите съответстват на надписите, в ъгъла на снимката има напомняне защо всъщност се случва всичко това - ценоразписът: „За огъване на пръст - 2, 5 хиляди рубли", например.
Диапазонът на траш действията е огромен: подходящо е всичко, което може да събуди у зрителя недоумение, страх, мърморене - от запои с алкохол в кухнята до побоища и плюене в лицето.
За тези действия стримерите получават дарения - парични награди от зрителите. Особено голям джакпот може да бъде взет, като влезете ол-ин: яжте рибни карантии, намажете се с помия, организирайте кавга.
Конкуренцията за джобните пари на абоната е висока и затова блогърите са хитри, за да измислят креативно съдържание. В основата си траш стриймингът не е толкова цифрово насилие, колкото бизнес: напредналите доставчици са в състояние да спечелят няколкостотин хиляди рубли от едно видео.
Траш блогърите не ядат сами хлебарки, те си набират другари за забавление. Така иконата на траш потоците Гобзавр не може да се представи без майка му Людмурик. В кадъра роднини пият алкохол и се целуват. Има и крайности: през 2019 г. Гобзавр удари Людмурик по главата с бутилка шампанско в ефир. Друг популярен тандем беше представен от двама бивши затворници - Сергей Новик и Андрей Щадило. В ефир Новик, известен още като Pug Uncle Dog, унижи Щадило и опря пистолет в главата му, но през 2019 г. почина преждевременно от пневмония на 46-годишна възраст.
Стриймърите обичат да включват „роли“ в представленията. През 2020 г. случаят с Валентин Ганичев, който се появи в ефир като „депутат“, взриви Русия.
Публиката подозираше, че той не участва в потоците по собствена воля, те се отнасяха с него твърде грубо: разбиха къщата му, хвърляха яйца, изляха го с телесна течност. Апогеят беше погребението на Валентин жив в ефир от блогърите Shkilla и Arcade. Тогава обществеността поиска от органите на реда да разследват дали Ганичев е бил роб на блогъри. През 2021 г. колегите на Валентин от стрийминга бяха изпратени в колония.
Инциденти
Това не е първият, нито последният път, когато траш блогърите са криминализирани.
Траш потоците привличат вниманието почти от дебюта на VJLink, но 2020 г. беше особено нещастна за блогърите.
През октомври нашумя случая със стриймъра Mellstroy: Андрей Бурим излъчваше към света от една от кулите на Москва Сити, когато внезапно избухна заради думи на партньорката си Алена Ефремова. Започна да я бие веднага.
Случаят Reeflay беше още по-страшен: през декември същата година блогърът Станислав Решетняк случайно уби приятелката си и след известно време се появи в стрийминг с безжизненото й тяло в кадър. Момичето беше залято със студена вода и изритано на балкона, тя замръзна до смърт.
„Убих Валя“, шепне Решетняк в ефир с влажни очи. Потокът продължава, докато парамедиците влизат в стаята и отнасят трупа. Пред камерата няма никой, но стриймът е включен. Решетняк получава шест години затвор.
Засега няма закон, който да регулира съдържанието на траш стриймовете. Следователно не е лесно да се подведат под отговорност блогъри, които не са прекрачили прага на позволеното: има малко публични претенции към съдържанието на потока, необходимо е изявление в полицията и съдебно дело от потърпевшата страна, тогава ще могат да се установят признаци на престъпление в действията на траш стримерите. В същото време от много години се обсъждат по-строги наказания за траш стриймърите, като дискусията беше особено активна след фаталния стрийм на Mellstroy.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.