Важно: Какви са промените в закона за потребителските кредити

24 април 2014 09:24   7217 прочита


Днес в държавен вестник бяха публикувани измененията и допълненията на „Закона за потребителския кредит“, който бе обнародван в брой 18 от 2010-та година. Ето и кои са най-съществените изменения в закона, като те ще важат за новоотпуснатите кредити три месеца след днешна дата: На първо място влиза в сила забраната на така наречения „дребен шрифт“. Съгласно промените договорът за потребителски кредит се сключва в писмена форма, на хартиен или друг траен носител, по ясен и разбираем начин, като всички елементи на договора се представят с еднакъв по вид, формат и размер шрифт – не по-малък от 12, в два екземпляра – по един за всяка от страните по договора.

Банките ще могат да променят еднократно разходите по кредита за потребителя единствено в случаите, когато в договора изрично е предвидена възможност за намаляване или увеличаване на разхода по кредита. Другият случай, на увеличаване на разходите е, ако са налице обстоятелства, изрично описани в договора за кредит, които не зависят от волята на кредитора. Както се очакваше, законът отменя събирането на такси и комисиони за усвояване и управление на кредита. На кредиторите се дава възможност единствено да събират такси и комисиони за допълнителни услуги, свързани с потребителския кредит, като не може да събира повече от веднъж такса за едно и също действие.

Такси и комисиони финансовите институции ще могат да събират само за услуги, които са описани предварително в договора за кредит. На кредитополучателя се дава право да сключи договор за кредит, при който кредиторът се удовлетворява изцяло и окончателно до размера на обезпечението по договора след принудително изпълнение върху обезпечението по съдебен ред или след продажба от потребителя със съгласие на кредитора. Може би една от най-значимите промени е тази свързана с определяне на максимално допустим годишен процент на разходи (ГПР) по потребителските кредити, който не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута. Лихвата по просрочия се определя от основния лихвен процент в лева, или в друга валута плюс надбавка от 10 процентни пункта.

Съгласно новите изменения кредиторът няма право на обезщетение или неустойка при предсрочно погасяване на кредита, след изплащане на 12 месечни погасителни вноски от усвояването му. Извън този случай стойността на на обезщетението не може да надхвърля 1% от предварително погасената сума. Лихвените проценти трябва ясно и точно да са описани в договора, както и методиката на формирането им. Кредиторът е длъжен да направи това и на сайта си. При кредити с променлива лихва, фиксираната надбавка над предварително обявения променлив лихвен процент не може да се променя едностранно за целия срок на кредита.


Още за: кредити   закон   изменения   Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар