В гората от мечка и вълк не се бяга, от глиган може

25 декември 2014 10:31   1 коментар   12180 прочита
Мечките имат силно обоняние и усещат отдалече хората, не желаят среща с тях. СНИМКИ: АВТОРЪТ И ФОТОКАПАНИ
Мечките имат силно обоняние и усещат отдалече хората, не желаят среща с тях. СНИМКИ: АВТОРЪТ И ФОТОКАПАНИ


Мечките имат силно обоняние и усещат отдалече хората, не желаят среща с тях. СНИМКИ: АВТОРЪТ И ФОТОКАПАНИ

“Не трябва панически да се бяга при среща с мечка или вълк в гората - може да ви възприемат като плячка, а и бягат доста по-бързо от хората”, казва Георги Георгиев, шеф на отдел “Превантивна дейност” в смолянската РИОСВ, пише "24 часа".

Мечката напада от страх, с цел да защити потомството си или при внезапна среща в близост с нея. “Мечките са като хората, всяка е с различен характер и съветите са общи. При всяка ситуация се реагира различно, но има няколко неща, които не бива да се правят”, уточнява Георгиев.

Важно е да не се дразни, да не се правят резки движения, защото може да ги възприеме като заплаха. Може да се побърза едва след като изчезнем от погледа й. “Мечката е много опасна, ако е с малки мечета и човек попадне между майката и тях. Агресивна е и ако е ранена или гърмяна”, казва Георгиев.

Край чепеларското с. Малево мечка нападна човек по време на лов. Според експертите го е направила, тъй като по нея вероятно е стреляно. Мечката се нахвърлила срещу Апостол Терзиев. Ловецът започнал да вика за помощ и му се притичал полицаят Запрян Витеков.

Терзиев лежал на земята, виждали му се само краката, а мечката върху него с цялото си туловище. Витеков се прицелил с 2 изстрела в задницата на мечката, за да пусне човека.

Зетят на Апостол - Антон, стрелял и я довършил. От схватката Терзиев е с огромна разкъсна рана на главата и многобройни по цялото тяло. Ловец от с. Кошуте също бил нападнат по подобен начин от мечка. След като била убита, под кожата било открито бренеке от стар изстрел.

“Гърмените мечки са опасни и може да са агресивни спрямо хората. Тя може и да не се уплаши от често използваните пиратки за сплашване. Би могла да свърже шума от пиратка с този от пушката и да иска отмъщение”, казва Георгиев.

“Разстояние от около 10 м от мечка може да се окаже фатално и трудно предсказуемо”, твърди екологът. Много трябва да се внимава при тесни пътеки с остри завои, скрити места, скали и камъни. Тогава тя няма видимост, а не обича да няма изход да бяга. Затова ситуацията може да стане непредсказуема.

Според него при смъртния случай в Кутела и ранената жена в с. Малка Арда вероятно става въпрос именно за внезапна среща от близо. В първия случай мечка уби 65-годишния Никола Шиков, а във втория бе скалпирана Галина Димитрова.

“При приближаване на мечка е добре да се говори тихо и монотонно, като се отстъпва назад без резки движения. След това трябва да се отдалечим. В случай че има досег с нея и тя събори човека на земята, трябва той да легне по корем или да се свие на кълбо, а ръцете да са тила и да се изчака, докато тя се оттегли”, препоръчва 33-годишният експерт.

“Иначе да се види изправена мечка, не означава, че се готви да нападне. Като е изправена, е изключително малка вероятността да нападне, освен ако не я провокираме с поведението си.

Тя е късогледа, възможно е да се изправи, за да проучи ситуацията или да покаже превъзходство. Край с. Триград мечка се изправи срещу нас на 30-ина метра по време на опис на щета. Гледаше ни, ние започнахме да се оттегляме внимателно, тя също, изправяше се няколко пъти да проучи местонахождението ни и какво правим”, разказва Георгиев, който от 10 г. се занимава с поведението им.

Опитният еколог препоръчва при движение в т.нар. мечи райони да не се движим сами, а по възможност повече хора, които да вдигат шум и така тя да разбере за присъствието им. Шум може да се вдига с пеене, говорене на висок глас, почукване с тояга по дърветата или музика от радио или телефон. Нужно е да се избягва носенето или оставянето на храни със силни миризми и дори силни парфюми.

“Ако има подходящ вятър, мечката може да те усети и на километър, тя обича открити места, високи, скалисти и усеща мърша от 2 до 4 км разстояние. Има силно обоняние и не желае среща с хора, но има човешки действия, които я привличат.

Скриването в автомобили също не е гаранция, че раздразнена мечка ще се откаже - има случаи на нападнати коли. Най-доброто е отвличане на вниманието - да оставиш дреха, раница и да се отдалечаваш бавно - тя първо ще се занимава с тях.

Не е хубаво да я гледаш в очите. Помага монотонно говорене и най-важното е самообладание, казва експертът. Според него вълците, ако са гладни, много по-вероятно е да нападнат човек целенасочено заради храна, отколкото мечката. Още повече че мечките били по-адаптивни към това с какво могат да се нахранят и затова имат по-голямо разнообразие за избор.

Вълците се по-опасни, но отбягват среща с хората. Имат остро обоняние и странят. Затова и да се види вълк в гората случайно, било много по-малко вероятно, отколкото да се срещне мечка. Вълкът е по-склонен да нападне, когато е в глутница или зимата е много тежка и е изгладнял.

Много по-опасни от вълците обаче били кръстоските между вълци и подивели кучета, пускани от стопанства и домове. Те можели да нападат и поединично и да слизат по-близо до хората. Причината да са по-опасни е, че съчетават силата на вълка и липсата на страх от хората на кучето, обяснява експертът.

“Питомен вълк е много опасно нещо. Както и с овчарските кучета - не е хубаво да се бяга, трябва да демонстрираш превъзходство, че не те е страх”, обяснява Георгиев.

Преди години мъж успя да убие със сопи вълк от 12-членна глутница. Вълците сдавили и изяли 6 жребчета на Митко Джиков от с. Лясково. Той изучил начина на лов на вълците.

Всяка вечер ги проследявал, отдалечен на 300-400 м, и дебнел, преди да се реши да влезе в открита схватка с помощта на хитрост. Вързал малко жребче на открито и зачакал той да се нахвърли върху него. За всеки случай направил и примка. Вързал въже, колкото да влезе вълчата глава на кол, а от другата страна протегнал въже от 20-ина метра, скрил се и зачакал.

В отвора на примката поставил 2 кг сланина. Вместо да се нахвърли върху жребчето, вълкът избрал по-лесното - нахвърлил се стръвно върху сланината и през това време Джиков дръпнал въжето и муцуната му влязла в примката.

Настъпила борба - Джиков успял да го удари в гръбнака и го омаломощил. Въпреки това след схватката той установил, че има рани по крака и по задните части. Болни от бяс вълци нямат страх и нападат всичко и всеки. Познават се по отслабналост и пяна на устата. Бясна лисица също е опасна.

“Лисици, когато са стреляни или улавяни в капани, могат да се преструват на “умрели” и като отидеш да я извадиш, да те ухапе”, казва Георгиев. Лисицата живее сама и се среща доста по-често от вълка в природата, тъй като е по-непредпазлива. Тя бяга от хората панически.

“Естествената реакция на човека, като види хищник в гората, е да се вцепени и нищо да не прави и всъщност с това най може да му се размине. Има много срещи на хора и мечки в гората, но фактът, че толкова малко са пострадали, доказва, че нападението не е с цел да убият човек за храна, а е стечение на обстоятелствата.

Основното правило е - където и да ходиш, да се съобразяваш с околния свят”, коментира Георгиев. Затова да останеш на място, е много по-умно от това да бягаш от тях, защото събуждаш хищническия им инстинкт да преследват. Опасността от среща с глигани в гората се подценява, но всяка пострадали.

Предимството им са здравата кожа и “бронята” на плешките. За да им се изплъзне човек, е достатъчно да кривне от пътя им - нямат странично зрение. Глиганът е много силно животно, а ако е недоубит, става опасен, твърдят ловджии.

За да избяга от глигани, човек трябва да кривне от пътя им - те нямат странично зрение.

Лисици, когато са стреляни или улавяни в капани, могат да се преструват на “умрели”, за да нападнат внезапно.

Георги Георгиев изследва нрава и поведението на мечките от 10 г.


Още за: мечка   гора   плячка   Още от: Любопитно

Принтирай статия
1 коментар
25 Декември 2014 10:46 | bai-bai
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Седете си в градовете!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар