Учителската професия у нас - мисия или компромис
ИВАЙЛО ЦВЕТКОВ
„Не си струва да ставаш учител в днешно време.“ Много хора мислят по този начин. В близката година две мои приятелки с педагогическа правоспособност заминаха в чужбина. Едната беше разочарована от учителската професия, а другата не си беше и помисляла да я практикува у нас. Наскоро се запознах с жена на около 40 години. Доста умна и интелигентна. Била е учителка, а сега се занимава с търговия на спално бельо. Доста се учудих на житейския й избор. Стори ми се компромис с образованието й и мястото й в обществото. Но в крайна сметка бившата начална учителка се оказа доста разочарована от професията. Би било добре, ако тези три случая са просто мои лични впечатления, а не тенденция, която се затвърждава от години.
Не са учудващи и наблюденията на експертите, че голяма част от младите преподаватели напускат между шест месеца и година след назначението си. И не само заради ниското, дори подигравателно заплащане. Консервативната ни образователна система буквално задушава младите педагози, които искат да имат свободата да предават знания с нови методи, а не по вехтата и морална остаряла схема. От друга страна, са родителите, на които учителите вечно са им виновни за всичко... Стига се дотам, че дори родителите започнаха да си позволяват да раздават шамари на педагозите. Все пак майките и татковците не трябва да абдикират от родителските си задължения и да обвиняват преподавателите за всички неуспехи на децата си. Всички тези и много други фактори ни докараха дотам, че през следващите години у нас се заформя остър дефицит на учители.
Очаква се през следващите пет години една четвърт от педагозите да се пенсионират... И няма особен повод за оптимизъм, че ще има кой да ги замести, защото все по-малко хора избират да учат педагогика. Друг и съвсем отделен е въпросът какво образование получават педагозите в университетите. Някои от директорите не са изобщо доволни от тяхната подготовка.
Наскоро от престижен частен колеж споделиха как предпочитат да наемат стажанти, които сами да обучат и да им платят магистратурата, с която да получат педагогическа правоспособност, отколкото да наемат готов кадър с диплома от университетите ни. Така се оказва, че проблемите с учителите са на много фронтове. Първо - застаряването на сегашните педагози, второ - липсата на мотивация на младите да учат за преподаватели, и трето - подготовката на студентите в педагогическите специалности. И не на последно място да не забравяме, че учителската професия е мисия, но с 530 лв. заплата понякога е невъзможна.
М. Мишева/Монитор
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.