Учените не могат да повярват: древните египтяни се опитали да оперират тумор преди 4000 години 

02 юни 2024 06:47   3626 прочита


 
 
Древните египтяни са се опитвали да разберат и лекуват рака преди повече от 4000 години, смятат учените. 

 
Изследователите са открили следи от разрези на черепа около голяма лезия, за която се смята, че е причинена от раково образувание. 

Те също така откриха 30 по-малки лезии в черепа, което предполага, че ракът се е разпространил. 


Черепът е принадлежал на мъж, който е бил на възраст между 30 и 35 години, когато е починал, казаха изследователите. 

Изследователите съобщават, че разрезите вероятно са направени с остър предмет, което предполага, че древните египтяни може да са се опитали да оперират тумора. 

„Когато за първи път погледнахме парчетата под микроскоп, не можехме да повярваме какво беше пред нас“, казва Татяна Тондини, изследовател в университета в Тюбинген, Германия. 

Но Едгард Камарос, палеопатолог от университета в Сантяго де Компостела в Испания, смята, че хирургическите разрези може да са резултат от медицинска аутопсия, за да научи повече за болестта след смъртта. 


„И двете възможности разкриват хирургична интервенция, тясно свързана с тумори – и това е удивително. “ Това откритие е уникално доказателство за това как древната египетска медицина се е опитвала да се справи или изследва рака преди повече от 4000 години. Това е изключителна нова перспектива в нашето разбиране за историята на медицината", посочва Камарос. 

Според изследователския екип в тяхното проучване, публикувано в списанието Frontiers in Medicine, това предполага, че въпреки че ракът често се смята за причинено от човека заболяване, повлияно от фактори на околната среда като замърсяване и диета, болестта е присъствала и в древните цивилизации. 


„Вярно е, че ракът се възприема като модерна болест, свързана основно със западните навици и канцерогенните вещества от околната среда. Ракът обаче е с нас от самото начало, по много начини. Дори динозаврите са страдали от рак“, заключава Камарос, който е водещият автор на изследването. 

Древните египтяни са били известни с това, че са били много опитни в медицината и са имали напреднали познания по анатомия и хирургия. 

Доказателствата сочат, че те са успели да идентифицират, опишат и лекуват рани, болести и фрактури и да поставят зъбни пломби. 

Но ракът все още е границата на медицинските познания, казаха изследователите. 


Те анализираха и друг череп на повече от 2000 години, принадлежащ на жена, която може да е била над 50 години. На него е открита голяма лезия, която съответства на раков тумор, който е разрушил костта - установиха изследователите. 

„Ние знаем, че това е рак въз основа на характеристиките на костните лезии, които са свързани най-вече с образуването и разрушаването на костите. “ Когато анализирахме костните структури с микро-CT сканиране вътре, открихме много ясни ракови характеристики", каза Камарос. 

И двата черепа идват от колекцията Duckworth на университета в Кеймбридж, която съхранява една от най-големите колекции от човешки останки в Обединеното кралство. 
 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар