Учени предупреждават за възможна пандемия заради сибирските зомби вируси
Човечеството може да бъде изправено пред заплахата от нова пандемия поради вируси, открити във вечната замръзналост на Сибир. За това пише The Guardian.
Според учените съществува риск древните сибирски вируси да бъдат освободени поради глобалното затопляне и да предизвикат огнище на неизвестни болести. Щамове на тези „микроби на Метусал“ – или зомби вируси, както още ги наричат – вече са изолирани от изследователи. Учените предупредиха, че следващата пандемия може да не е причинена от нови вируси, а от болест от далечното минало. В тази връзка биолозите са започнали да планират създаването на мрежа за наблюдение на Арктика, която ще идентифицира случаи на заболявания, причинени от древни микроорганизми. Службата ще осигурява карантина и квалифицирана медицинска помощ за заразените, както и контрол на движението на хора в зоната на заразата.
„В момента анализът на заплахата от пандемия е фокусиран върху болести, които могат да възникнат в южните райони и след това да се разпространят на север. Малко внимание обаче е обърнато на възможността за огнище в Далечния север, което може да се разпространи на юг, което според мен е пропуск. Там има опасни вируси, които могат да заразят хората и да предизвикат нова епидемия“, каза генетикът Жан-Мишел Клавери от университета в Марсилия.
„Не знаем какви вируси лежат там във вечната замръзналост, но мисля, че има реален риск, че може да има такъв, способен да предизвика огнище на заболяване – да речем древна форма на детски паралич. Трябва да приемем, че нещо подобно може да се случи„, добави вирусологът Марион Купманс от Медицинския център Еразъм в Ротердам.
През 2014 г. Клавери ръководи екип от учени, които изолират живи вируси в Сибир и показват, че те все още са способни да заразяват едноклетъчни организми въпреки хилядолетията, прекарани във вечната замръзналост.
Изследване, публикувано през 2023 г., разкрива съществуването на няколко вирусни щама на седем различни места в Сибир, които могат да заразят култивирани клетки. Възрастта на един от микроорганизмите е била 48,5 хиляди години.
„Вирусите, които изолирахме, бяха в състояние да заразят само амебите и не представляваха риск за хората. Ние обаче идентифицирахме геномни следи от поксвируси и херпесвируси, които са добре известни човешки патогени,” каза Клавери.
Най-големият риск обаче не е размразяването на вечната замръзналост. „Опасността идва от друг фактор за глобалното затопляне: загубата на арктически морски лед. Тази промяна ще увеличи корабоплаването, транспортните връзки и индустриалното развитие в Сибир. Планирани са мащабни минни операции, по време на които огромни кладенци и шахти ще бъдат пробити в дълбоката вечна замръзналост за извличане на нефт и руда. Тези действия ще освободят огромни количества патогени, които все още лежат там. Миньорите ще слязат там и ще дишат вируси. Последствията могат да бъдат катастрофални“, обясни Клавери.
Учените смятат, че вечно замръзналата земя – в най-дълбоките си нива – може да съдържа вируси, които са на възраст до милион години и следователно ще бъдат много по-стари от нашия собствен вид, за който се смята, че се е появил преди около 300 000 години.
„Нашата имунна система може никога да не е била в контакт с някои от тези микроби и това е друго притеснение“, каза Клавери.
Глас.бг
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.