Трима братя трупат милиони с интернет инкубатор
Трима братя са на път да станат най-новите милиардери в Германия с бизнес, който е люпилня за печеливши онлайн компании.
Марк, Оливер и Алекзандер Замвер натрупаха вече милиони със стратегията си да вземат идеи от проспериращи американски компании и да ги клонират в чужбина. Инкубаторът на тримата берлинчани вече е създал повече от 75 различни компании по света
До края на годината братята Замвер ще изкарат на борсата своите компания “Рокет интернет” и европейският моден сайт “Заландо”. Очаква се акциите на “Рокет” да са на стойност между 3 и 4 милиарда евро, а тези на “Заландо", който се превърна в сензация, да стигнат до 5,3 млрд. евро, прогнозира сп. “Форбс”.
Синове на адвокат, който навремето ги насърчавал да четат финансовия всекидневник “Ханделсблат”, тримата братя искат да превърнат “Рокет” в най-голямата световна интернет платформа извън САЩ и Китай, пише 24 часа онлайн. Целта им е да се конкурират на пазари, където в момента са доминиращи “Амазон” и “Алибаба”.
В “Рокет” братята имат 52,3 на сто дял чрез Global Founders Fund. В “Заландо” пък държат 17 на сто дял. Тези инвестиции, както и успешната продажба на някои от компаниите, създадени от тях, в най-скоро време ще донесат по 1 млрд. евро на всеки от тримата
Братята още в тийнейджърските си години решават заедно да правят бизнес. “Най-възрастният от тримата - Марк, е като външен министър за семейството, който говори много добре. Алекс, най-младият, има усет за избора на бизнес стратегии в дългосрочен план”, казва Джоел Кашмарек, автор на новата биография на семейство Замвер “Кръстниците на интернет”. “Оливер е по средата - типичното средно дете в семейството с остри лакти, който трябва да полага най-много усилия, за да се докаже. Винаги да печели е основната му цел”, допълва биографът.
“Искаме “Рокет” да стане най-голямата потребителска интернет група извън САЩ и Китай”, заяви Оливер Замвер пред в. “Файненшъл таймс” преди дни. Това е доста смело изявление за семейството, известно със своята обсебеност от американските технологични фирми.
И тримата братя имат много добро образование. Марк е учил право в Кьолн и след това бизнес в Станфорд, САЩ. Алекзандер има диплома по икономика и политически науки от Оксфорд и след това MBA от Харвард. Оливер учи в германското висше училище WHU и неговия партньор в САЩ - Kellogg Graduate School of Management.
През 1998 г. братята живеят в Сан Франциско и изучават много от компаниите, които се появяват в Силициевата долина. Именно тогава, докато е студент, Оливер написва “Най-успешните американски стартъпи. Уроци за предприемачи”.
Времето, прекарано в Калифорния, е вдъхновение за братята да направят първото си бизнесначинание, след като забелязват, че много хора по това време започват да купуват и да продават по eBay. Затова, когато се връщат в Германия през 1999 г., те създават клонинга на eBay - “Аландо”. Сайтът тръгва на първи май същата година. На 30 май те се срещат със съоснователя на eBay Пиер Омидияр и се съгласяват да му продадат компанията за 43 милиона долара.
Шеметният успех , който братята постигат с първата си компания, бележи и цялото следващо десетилетие.
До август 2000 г. те вече са създали “Джамба” - безжичен провайдър на снимки, игри и музика за мобилни телефони. Те го продават на Verisign през 2004 г. за 273 млн. долара. След това влагат парите в StudiVZ, германския клонинг на “Фейсбук”, правят инвестиция от 10 млн. долара и в компанията на Марк Зукърбърг през 2008 г.
Братята основават “Рокет интернет” през 2007 г., като не крият намеренията си да имитират най-добрите американски компании за електронна търговия. Създадена като копие на подобни бизнеси от Силициевата долина в САЩ, “Рокет” внася иновация в интернет търговията, като я поставя на ново равнище - заради добавената в нея добра организация, типична за Германия, и усилена работа, казва Оливер Замвер. “Докато тези индустрии се развиват, иновациите не спират”, обяснява той.
Най-успешното начинание на германската компания досега е “Заландо”, на което Оливер заедно със състуденти слага началото през 2008 г. “Заландо” е създадена от братята със съдружници, които наблюдават отблизко онлайн магазина за обувки “Запос”.
Продажбите на интернет магазина от 1 млрд. долара годишно доказват прогнозата на братята Замвер, че глобалната интернет търговия ще е една от най-бързо развиващите се индустрии. Компанията вече е най-големият в Европа търговец на модни изделия с годишни продажби, които се очаква да надхвърлят 2 млрд. евро през тази година.
42-годишният “среден” брат Оливер е изпълнителен директор на “Рокет интернет”. Той е и най-публичната личност сред тримата. Неговият колега Мато Перич разказва, че той е една от най-рационалните личности, които познава. Оливер обичал да казва: “Има само една компания в света, която прави неща, които ние не можем, и това е ЦРУ.”
Не всички негови подчинени обаче са във възторг от начина на управление на Оливър.
“Аз бих умрял, за да победя, и очаквам същото от вас”, пише той в скандален имейл до работещия за компанията екип през 2011 г. Мейлът изтича в публичното пространство чрез сайта за високи технологии TechCrunch. “Моментът за блицкриг трябва да се избере умно, така че всяка страна отговаря с кръвта си да съобщи кога е дошло това време”, пише още Оливър. Скоро му се налага да се извинява за думите си, тъй като блицкриг се отнася до нацистката военна стратегия за водене на война.
Бивш мениджър от стартъп на “Рокет” пък разказва пред Ройтерс, че собствениците на компанията винаги назначават по двама директори и ги карат да се конкурират, а често и “да си забиват ножове в гърба”.
Въпреки критиките към стила на управление в компанията обаче успехът ѝ през последните дни е факт. Първичното публично предлагане на “Рокет” ще е дори по-голямо, отколкото се смяташе досега, стана ясно преди дни. Групата има за цел да постигне пазарна капитализация от над 6 милиарда евро, предаде ДПА. Берлинската компания определи ценовия диапазон на акциите си между 35,50 и 42,50 евро, като началото на борсовата търговия ще бъде на 9 октомври. Очаква се “Заландо” пък да стане публично дружество на 1 октомври.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.