Този професор е прогнозирал точно всички избори в САЩ от 1984 г. насам, какво казва той днес по въпроса? 

05 ноември 2024 08:47   5779 прочита


 
 
Американският професор Алън Лихтман преподава история във Вашингтонския университет от близо 50 години. Но той стана национално известен със своя изборен модел, който той нарече Ключовете на Белия дом, който точно прогнозира резултатите от всички президентски избори от 1984 г. насам. 

В доклад на този историк от New York Times той го нарича „Нострадамус на президентските избори“. Той също потвърди тази репутация през 2016 г. Когато, въпреки факта, че почти всички проучвания предричаха победата на Хилари Клинтън, той правилно прогнозира, че победителят ще бъде Доналд Тръмп. Самият Тръмп го поздрави за точната прогноза след победата му. 

Моделът на ключовете на Белия дом 
За разлика от други историци, които се занимават изключително с миналото, Лихтман решава да приложи знанията си за исторически политически тенденции, за да предскаже бъдещето в модел, който разработи с руския сеизмолог Владимир Килис-Бороко. Той направи това, защото заключи, че класическите предизборни прогнози се основават на погрешни предположения. 

„Анализаторите гледат изборите като конни надбягвания. Но историята ни казва, че избирателите не се заблуждават от предизборни трикове. Избирателите гласуват прагматично, в зависимост от това колко добре Белият дом е управлявал страната“, обясни Лихтман, добавяйки, че проучванията са „фрагменти във времето“ и нямат ефект върху резултата от самите избори. 

Той създава модела си с Килис-Бороко, когото среща през 1981 г. „Доброволецът се обърна към мен и каза: „Ще съдействаме“. В този момент си помислих, че човекът е или луд, или КГБ“, каза Лихтман. Но когато се убеди, че не е нищо от това, той започна да работи с него, съчетавайки история и модели в сеизмологията. 

13 "ключа" към победата 
Той и Килис проучват всички президентски избори от 1860 до 1980 г. и идентифицират 13 фактора или "ключа", от които зависи победата на президента или кандидата на управляващата партия дали президентът вече е изкарал два мандата на изборите. 

1. Спечелване на междинни избори (избори за Конгрес, проведени по средата на президентския мандат) 

2 без опонент от редиците на своята партия 

3 Кандидатът е настоящият президент, който се бори за втори мандат 

4. От другата страна няма нито един подходящ кандидат 

5. Добро краткосрочно състояние на икономиката 

6. Добро дългосрочно състояние на икономиката (поне като на последните две места) 

7 Основни промени в политиката 

8. Няма по-голям скандал 

9. Без външен или военен провал 

10. Има голям външен или военен успех 

11. Няма социални вълнения 

12. Президентът е харизматичен 

13. Контракандидатът няма харизма 

Както можете да видите, само последните два от тези 13 фактора са пряко свързани със самите кандидати и техните качества. 

Сега той е убеден, че Харис ще спечели 
Тази година той прогнозира, че вицепрезидентът Камала Харис ще спечели. „Защо съм сигурен, че Харис ще спечели? “ Защото според анкетите е близо, а моята система игнорира анкета“, каза Лихтман пред CNN. 

Той добави, че тези проучвания често са просто „текущи моментни снимки“ с големи граници на грешка: „Хората не отговарят на анкетьорите, те лъжат, променят мненията си и анкетьорите трябва да отгатнат кои избиратели са казали истината. “ 

Въпреки че е уверен в прогнозата си, Лихтман каза, че е нервен - отчасти заради количеството омраза, която той и семейството му са преживели, и отчасти защото, според него, демокрацията е на стъклени крака. 

„Демокрацията е ценна. „Но като всички ценни неща, той може да бъде унищожен“, каза той. „Никога не сме имали кандидат, който да е пречил на мирното предаване на властта, кандидат, който е предизвикал насилствен преврат и сега отказва да приеме резултатите от честни избори. Не ме интересува толкова дали съм прав или не, а ме интересува бъдещето на страната ни, която е в голяма опасност“, каза той. 

Лихтман позна всички резултати, с изключение на победата на Буш, защото тогава преброи абсолютния брой гласове. 

Със своя модел Лихтман прогнозира, че републиканецът Роналд Рейгън ще спечели отново през 1984 г. През 1988 г. той прогнозира, че Джордж У. Буш ще победи Майкъл Дукакис, въпреки че последният води в социологическите проучвания по това време. Той също така прогнозира две поредни победи на Бил Клинтън. 

 
Лихтман започна да прогнозира победителя в електоралния вот, а не абсолютния брой гласове - и отново позна всеки следващ избор, включително победата на Тръмп, въпреки факта, че Хилари Клинтън имаше почти 3 милиона гласа през 2016 г. 

превод 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар