Това официално е най-красивото село в Европа и се намира на Балканите: Монасите в 1000-годишен замък практикуват медицина и днес
Село Олимие в Словения беше официално обявено за най-красивото село в Европа преди три години.
Нереалната природна красота, но и изключителното културно-историческо богатство само допринесоха за получаването на тази ласкава титла.
Осеян с живописни хълмове, той е на картите на много туристи, но това, което го отличава, е отличителният замък, за който се смята, че е на около 1000 години.
„На това място има замък, който се споменава от 1015 г. като лятна резиденция на графовете Плистайни, които всъщност са го построили. Собствениците на замъка се сменят и след 500 години той е превзет от немската графска фамилия Татенбах. Тогавашният граф Ханс, или по нашенски Иван Татенбах, преустройва замъка и оттогава той изглежда така.
Той го преустройва в ренесансов стил през 1550 г. Тогава замъкът е бил заобиколен от 4 крепости и воден канал, който го заобикаля. Това е направено, за да се защитят от турците, които преминават през тези райони от юг на север на път за Австрия и Виена.
Историята обаче ни казва, че тази защита не е била необходима, като се има предвид, че дворецът, скрит в долината - турците изобщо не са го намерили“, казва един от малкото монаси на този манастир, монах Йоже Строжин.
Той добави, че век по-късно, около 1660 г., замъкът е превърнат в манастир. По това време в него са живели монаси Паулини, които са се заселили от Лепоглава близо до Вараждин. По време на живота си в манастира павлините започват да строят църквата, която е завършена през 1675 г. Построена е в бароков стил и е посветена на Успение на Пресвета Богородица.
Тези монаси са били известни с това, че са практикували древна медицина, но за собствените си нужди това е било записано в техните правила на живот. Така било предвидено манастирите да имат по едно помещение, което да бъде аптека, но и отделно помещение, в което да се настаняват болните. И днес францисканските монаси подхранват и пазят тайните на древната медицина, а на това място е запазена една от трите най-стари аптеки в Европа.
„Тази стая се наричаше „инфрамария“ на латински, което означава болница. Стаята, в която някога се е намирала аптеката, наричаме старата аптека и тя служи само като музей, който може да бъде посетен от всеки, който дойде в манастира. Защо е важно за нас и за Словения? Казват, че това е първата най-стара запазена манастирска аптека в Словения и третата в Европа. Първият, т. е. най-старият, се намира в Париж, вторият в Дубровник, а третият е нашият в Олимие, Словения. Аптеката е основана през втората половина на 17 век. Точната година не е известна. Казахме, че павлините са дошли през 1663 г., така че аптеката не е била основана преди, защото графовете не са се занимавали с нея, но със сигурност е по-стара от 300 години“, каза монах Йоже Строжин.
Той добави още, че монасите Паулини са засадили градина с лечебни билки пред двореца, на мястото на която все още има градина, от която монасите използват растения и до днес в работа като приготвяне на чай, балсами, кремове и масла. Това означава, че и днес в манастира има аптека, в която можете да намерите напълно естествено, билково лекарство за много болести, които тормозят съвременния човек.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.