Топ 10 на съдийските престъпления в световни първенства
Футболът явно е обречен на съдийски произвол и издевателства. Имало ги, има ги и ще ги има. И нищо не може да спре съдийските безумия. Но пък и си заслужава да приемем, че футболът не би бил това, което е , без "решителните" съдийски намеси.
Всъщност има ли класация на съдийски гафове? За най-големи грешки се водят неотсъдените чисти дузпи или дадените несъществуващи удари от бялата точка. Така че това, което се случи на Бразилия и Хърватия (3:1) и японското рамо за домакините е съвсем в реда на нещата.
След това в класацията на реферските гафове са нередовните или непризнати голове. После идват толерираните грубости и симулациита. На четвърта позиция са грешките от формално естество. Странно, досега няма фатален съдийски гаф на световно, свързан с правилото за засада.
Нека си припомним тази своеобразна класация за чудовищните съдийски безумия на мондиали в последните 50 години.
1. Сякаш всичко по темата започва от финала на световното първенство през 1966 година между домакина Англия и Германия. Злополучният чернодрешко е Готфрид Дийнст от Швейцария . На неговата съвест тежи една много спорно спечелена световна титла. А истинският виновник се казва Тофик Бахрамов от СССР, който вместо главния съдия дава сигнала за нередовния гол на Джеф Хърст, с който Англия повежда с 3:2 в продълженията след 2:2 в редовното време. После домакините бележат още един гол и триумфират с 4:2. 44 години по-късно ролите се размениха, Франк Лампард вкара редовен гол за Англия при 1:2 за Германия на световното в ЮАР, но този път съдията Хорхе Ларионда не го видя. И двубоят завърши 4:1 за бундестима. Точно заради този незачетен гол ФИФА въведе системата за следене дали топката е преминала голлинията, въведена сега на шампионата в Бразилия.
2. Преобладаващо мнение е, че английският съдия Джак Тейлър е опорочил финалния мач между Германия и Холандия (2:1) от 1974 година. Тук акцентът пада върху дузпата за Германия, приела за вечни времена прозвището "лястовичката на Хьолценбайн", с която домакините изравняват през първото полувреме за 1:1.. Друг е въпросът, че Тейлър преди това бе отсъдил по същия критерий и дузпа за "лалетата" в 1-вата минута на мача за нарушение на Берти Фогтс срещу Йохан Кройф.
3. Уникален гаф сътвори уелсецът Клайв Томас на мача Бразилия - Швеция от световното в Аржентина през 1978 година. Той отмени редовен гол за Бразилия заради изтичане на редовното време. Вместо 2:1 за Бразилия резултатът за протокола остана 1:1.
4. В полуфиналния мач между Германия и Франция (1:1 в редовното време, 3:3 след продълженията и победа за германците след дузпи) от световното 1982 в Испания съдията Чарлз Корвер от Холандия според мнозина стана съучастник в криминално престъпление, извършено от вратаря на немците Тони Шумахер. В продълженията той връхлетя с цел умишлено нараняване върху французина Батистон и го контузи тежко. Не получи дори жълт картон, а след това стана герой при дузпите.
5. Румънецът Йон Игня предреши изхода от двубоя между Франция и Бразилия през 1986 година. Той демонстрира непознаване на футболния правилник при изпълнението на дузпи след края на редовното време, като зачете нередовен гол за "петлите". Изстреляната от Бруно Белон топка се удари в гредата, върна се в полето и от гърба на вратаря влетя в мрежата. Тълкуванието на това положение е, че няма отбелязан гол, защото дузпата се бие извън редовното време и продълженията.
6. Тунизиецът Али Бенасюр стана съучастник в едно от най-големите престъпления спрямо футбола, като призна гол с ръка на Марадона. В тази ситуация дейно участие взе и българският му помощник Богдан Дочев, който не подаде сигнал за видяното от цял свят деяние на Марадона. Този случай е известен като "Ръката на Господа".
7. През 1998-а на световното във Франция датчанинът Ким Милтон Нилсен изгони несправедливо от терена Дейвид Бейкъм за несъществуващ удар без топка срещу Диего Симеоне. По-късно отмени и редовен гол за Англия.
8. Кореецът Ким Йонг Ю даде сериозен принос за най-безумните съдийски отсъждения, след като отстрани от терена Хакан Юнзал в мача между Турция и Бразилия от световното през 2002 г. Турчинът ритна топката към корнера, тя срещна бедрото на Ривалдо, който се просна като убит на терена и забележете, държейки се за главата. Тази отвратителна симулация хвърли отпечатък върху цялата кариера на този блестящ футболист.
9. На същото световно първенство през 2002 г. се случиха поредица от събития, от които се облагодетелства Южна Корея. Но върха на съдийските безумия в тази посока постави еквадорецът Байрон Морено в мача срещу Италия. В резюме - отменен редовен гол за Италия, признат нередовен за Южна Корея и два доста спорни червени картона за "адзурите". Дори Блатер се изчерви от видяното.
10. На световното през 2006 г. англичанинът Греъм Пол влезе в учебниците с показването на три жълти картона на един и същи футболист в един мач. Третият най-накрая се оказа и червен. Всичко това се случи на мача между Австралия и Хърватия, а заедно с Пол в историята влезе и защитникът на "шахматистите" Йосип Симонич/Trud.bg/
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.