Средиземно море бързо се изпразва: Северна Европа се превръща в нова туристическа дестинация, ето защо 

18 септември 2024 07:15   2100 прочита


 
 
Средиземноморските страни трябва да очакват, че при продължаващо затопляне ще се сблъскат със значително намаляване на търсенето, което ще се пренасочи от южните към северните части на Европа. 

Това се посочва в новото проучване на Европейската комисия по пътуванията (European Travel Commission ETC) за кризите, пред които е изправен туристическият сектор. След пандемията имахме инфлация и военни развития, с непрекъснато нарастване на опасността от изменение на климата. Прогнозите на "ETC" се основават на данни от 269 европейски региона с хоризонт до 2100 г. 


„Очаква се постепенно да се промени сезонното разпределение на туристическите търсения с относително намаление през лятото и увеличаване през извън сезона и зимата. След миналогодишните високи температури броят на хората, които планират да посетят Средиземно море между юни и ноември 2023 г., вече е намалял с 10 процента, като вместо това туристите обмислят да пътуват до Чехия, Дания, Ирландия и България, казват анализаторите на ETC. 

Освен това липсата на сняг вероятно ще промени туристическото търсене в региона на Алпите, който сега привлича около 120 милиона туристи годишно. Ски курортите под 1500 метра ще бъдат почти без сняг в близко бъдеще, което ще засегне около една четвърт от алпийските курорти. Пазарният дял на тези на по-висока надморска височина вероятно ще се увеличи поради очакваното изместване на ски туризма към дестинации, които ще имат повече сняг. 

Снежната покривка се топи 
А именно, ако приемем сценарий за силно глобално затопляне, алпийските ски курорти може да имат 40 процента по-малко снежни дни годишно до края на века (сняг 137 дни годишно, 80 дни по-малко от сегашната средна стойност от 2071 г. нататък), с естествен сняг покритие, което потенциално изчезва напълно в един от осемте курорта в света. 


Ски курортите и компаниите за кабинков лифт в Швейцария, която се затопля с около два пъти по-голямо от средното за света, което се дължи отчасти на ефекта на улавяне на топлината от планините, се борят с липсата на сняг, като се стремят да привлекат туристи с други форми на забавление, като напр. отваряне на алпийски велосипедни пътеки за Коледа, което действа като компенсация за забавения ски сезон. През януари 2023 г. само 16 от 70 ски писти са били отворени в луксозния курорт Гщаад, а използването на кабинков лифт е намаляло с около 35-40 процента в сравнение с предходната година, се казва в доклада. 

Доказателства за променящите се метеорологични модели, които влияят на туристическото търсене, вече се виждат в Испания, където туристите вече харчат повече в по-хладните крайбрежни общини на Испания, отколкото в по-топлите. Между лятото на 2019 г. и лятото на 2023 г. приходите от туризъм са се увеличили средно с 45 процента в по-студените региони и до 35 процента в по-топлите региони. Освен това по време на горещите вълни през лятото на 2023 г. туристите намалиха потреблението през най-горещата част от деня (между 12:00 ч. и 17:00 ч.) и го увеличиха между 22:00 ч. и 7:00 ч. сутринта. 


Миналото лято гръцката столица създаде прецедент - Атина затвори основната си туристическа атракция, Акропола, за да защити туристите, след като температурите достигнаха 45 градуса през юли 2023 г. и това се повтори през юни тази година. На мястото са изпратени и доброволци и спешни помощници, за да помогнат на застрашените от жегата туристи. Туристите напускат Рим по-рано от планираното това лято и болниците са изправени пред скок в спешните медицински случаи. 
 


 
 
 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар