Слънцето ни опасно като в Африка
Слънцето по нашите географски ширини е станало толкова опасно, колкото е в Африка, за това предупредиха специалисти дерматолози по време на Националната кампания за превенция на рака на кожата "Евромеланома 2014". Кожни изменения, характерни за африканците, вече се наблюдават и при българите, подчерта доц. д-р Румяна Янкова. Въпреки риска от продължителното излагане на слънце, 60% от родителите оставят децата си под жарките лъчи повече от 4 часа дневно. "Ако преди години слънцето беше 80% добро и 20% лошо, сега е обратното", отбелязва д-р Янкова. Тя обясни, че по време на практиката си като лекар в Северна Африка е преглеждала пациенти с различни изменения на кожата. "Тогава, преди около 20 години, бях изненадана, защото за пръв път се срещах с подобни промени. След 5-10 години започнах да виждам същите кожни изменения по раменете на хората в България".
Специалистите са единодушни, че ракът на кожата е изключително опасно заболяване и че хората трябва да следят внимателно дали имат изменения по кожата си. По последни данни на Националния раков регистър в България пред 2012 година са диагностицирани 4304 тумора на кожата, което прави 12.4% от всички онкологични заболявания. Годишната заболеваемост от рак на кожата в Европа е от 20 до 100 на 100 000 души население. Лекарите обърнаха специално внимание на детския меланом, съобщи novini.bg. "Все още виждаме дечица, които са по плажовете около и след 11:00-12:00 часа, което е изключително вредно за тях", подчерта д-р Янкова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.