СЛЕД СМЯНАТА НА ЧАСА В НЕДЕЛЯ: Безсънието удря всеки втори

26 март 2015 11:36   2 коментара   12012 прочита


Махнете телевизора от спалнята и не четете преди заспиване, съветват невролозите

Смяната на зимно и лятно часово време тотално обърква сериозно биологичния часовник и причинява проблеми със съня, хронична умора и нервност при всеки втори човек. Статистиката показва, че жените са по-често засегнати от мъжете, като с напредването на възрастта проблемите се задълбочават. Затова лекарите съветват проблемът да не се подценява и да се вземат адекватни мерки, преди проблемът да е станал хроничен.

В края на седмицата, в събота срещу неделя, ще преместим стрелките на часовника напред, пише "Всеки ден". Съчетано с непрекъснатите температурни колебания, това ще усложни състояние на пациентите със сърдечносъдови и психични проблеми. Но дори и най-здравите хора ще усетят дискомфорта на пролетта - всеки втори няма да може да заспи и ще е раздразнителен на сутринта, твърдят невролозите. По думите им четири от десет души търсят специализирана медицинска помощ в седмицата след преминаването от зимно към лятно часово време.

Безсънието обаче може да се дължи на много неща, обясняват още невролозите. Най-често причините са свързани с начина на живот - стрес, напрежение, депресия, гняв, тревожност, липса на физическа активност, дълъг полет със смяна на часовите зони, смущения в храносмилането и системно преяждане. Прекаляването с кафе, цигари, енергийни напитки, алкохол и наркотици също създава проблеми. Невъзможност от заспиване се появява и при прием на някои лекарства. Затова и лечението е индивидуално - адаптирано към всеки, според причината, водещо е бодърстването през нощта.

Въпреки че на пазара има 23 медикамента, помагащи на човек да заспи, човек трябва да знае, че промяната в начина на живот помага най-много. Лекарите препоръчват и дребни трикове като проветряване на помещението преди сън, лягане в един и същ час всяка вечер, избягване на четенето в леглото или гледането на телевизия.

Невролозите предупреждават, че ако човек не се справи с този проблем, става по-сериозно. При хронично безсъние най-често се развива сърдечносъдова недостатъчност.


Още за: смяна   време   часовник   Още от: Любопитно

Принтирай статия
2 коментара
26 Март 2015 12:25 | мими
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

А нужно ли е тази смяна на часа. Малко ли сме стресирани от безпаричие и ред други неща. Какво производство имаме в нашата оглозгана държава. В Русия го премахнаха това няма ли да ги последваме, нали щяхме да ставаме Р Е П У Б Л И К А.


27 Март 2015 08:12 | коко
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

и аз съм против промяната на часа, не виждам никаква ефективност от тази смяна.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар