Скритото съкровище на убития колекционер Желязко Императора открито

29 март 2014 16:03   80182 прочита
Желязко Императора
Желязко Императора


Желязко Императора

Императора успявал да скрие скъпите си придобивки от властите

"Римската касичка" е намерена! Репликата в момента се носи от уста на уста сред иманярските среди в страната, научи "България Днес".

Независимо дали е слух или истина, новината е една от най-съществените сред търсачите на антики за нашия век. Собственикът на митичното съкровище, най-известният наш колекционер на антики за всички времена - Желязко Колев Демирев-Императора, бе разстрелян на 8 март 2000 година. Оттогава легендарната му "римска касичка" смущава съня на не един иманяр в страната, въпреки че дълго време никой не знае дали тя действително съществува.

Бай Желязко Императора е считан за създателя на първия български контрабанден канал за антики. Запалва се по старините още като дете и целия си живот посвещава на търговията с артефакти. Въпреки че постоянно купува антики, за него се знае, че много рядко самият той се включвал в иманярски набези.

Съкровището на бай Желязко било огромно

Така от 2000 година насам около вилата на бай Желязко в село Мрамор обикалят хора с металотърсачи и лопати и буквално целият район е разоран. "Колегите" на Императора търсят легендарното му съкровище, в съществуването на което се съмняват малцина. Това са част от антиките, които бай Желязко купува през живота си, а най-ценните от тях така и не продава. Пред приятелите си от Мрамор казва, че каквото е дошло от земята, ще отиде в земята, и още приживе съселяните подозират, че колекцията му, която самият той нарича римската си касичка, е заровена някъде около къщата му в полите на Сакар. След като Императора е убит, а съкровището не е намерено, районът става притегателно място за иманярите. До съвсем скоро, когато из Плевенско, от който край в Мрамор обикалят няколко търсачи, се понася мълвата, че "касичката" е била открита.

Пред "България Днес" местните потвърдиха, че незаконните, но перманентни разкопки внезапно са секнали. Настоящият кмет Васил Василев и бившият Иван Иванов са категорични, че около вилата на бай Желязко вече не се копае. Въпреки дългогодишните слухове, че или убиецът на Императора, или наследниците му са знаели къде е заровена "касичката", разследването на "България Днес" не установи някой от тях да се е замогнал особено. След излизането си от затвора килърът Ларито работи на ТИР паркинг край Нова Загора. Продал и наследствените си земи в село Пет могили. Купувачът на малко над 9 декара в местността Султански юрт Андон Стойков твърди, че при сделката Георги Георгиев изглеждал притеснен, но съвсем не парадирал с богатство. Още 6 декара той продал на бизнесмена Димитър Митев в местността Комсала и оттогава не се вясвал в селото.

Останалите живи наследници на Императора също не показват финансово благосъстояние. Синът му Христо дори заяви пред вестника, че фамилията не е получила нито лев от Ларито: "Оказа се, че според българското законодателство трябва всяка година да си предявяваш иска. Ние сме доста наследници и в крайна сметка вдигнахме ръце, защото адвокатските хонорари са доста солени и решихме, че няма смисъл да претендираме за пари от убиеца на баща ни". Според Христо, ако имането на баща му е било открито, то това е направил "някой от онези, които се въртяха край него в последните му години". Наследникът на Императора е убеден, че само човек, който знае къде е скрита "римската касичка", може да я открие, тъй като баща му още от времето преди 10 ноември е бил известен с уникалната си способност да крие археологическите находки на места, на които само той може да ги открие.

Разследваха Демирев и след смъртта му

Следователи и полицаи продължаваха да душат по дирите на Императора и след смъртта му. Пазителите на реда се опитваха да разкрият по какъв начин Желязко Колев се е сдобил с ценните монети, открити в дома му в село Мрамор, след убийството му. Намирането на доказателства, че те са изровени от земята в страната, бе единственият начин колекцията да се конфискува в полза на държавата. През март 2000 г. заради монетите бе образувано дело по Закона за паметниците на културата.

Бай Желязко помагал на селото

 

Бившият кмет на село Мрамор Иван Иванов си спомня с умиление за най-големия търговец на антики у нас.

"Тогава спонсорство беше мръсна дума. Бай Желязко обаче винаги помагаше на селото, дори и без да го помолим", казва Иванов. Някогашният управник си спомня, че Демирев дори на няколко пъти дал по няколко хиляди лева "на ръка", за да бъде ремонтиран пътят към Мрамор. Купил асфалта и платил на валяка и камионите.

 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар