Синдром на неонатален абстинентен синдром в Шотландия: 1500 бебета, родени с наркотична или алкохолна зависимост  

04 януари 2025 07:30   3297 прочита


 
 
Повече от 1500 бебета с наркотична или алкохолна зависимост са родени в Шотландия през последните седем години, показват официалните данни. Най-малко 1501 деца са родени със синдром на неонатален абстинентен синдром (NAS) между април 2017 г. и октомври 2024 г. 

Опозиционната Либерално-демократическа партия заяви, че данните от здравните съвети на страната показват, че около 200 бебета се раждат всяка година със синдром на неонатален абстинентен синдром, знак, че техните майки са използвали пристрастяващи лекарства или злоупотребявали с алкохол по време на бременност. 


Симптомите могат да започнат в рамките на дни след раждането и включват неконтролируемо треперене, гадене, слабо наддаване на тегло и продължителен, силен плач, съобщава Times. 

Лидерът на либерал-демократите Алекс Коул-Хамилтън, който получи цифрите съгласно Закона за свобода на информацията, каза, че цифрите показват колко е важно да се инвестира в местни служби за наркотици. 


„Вероятно няма по-лош старт в живота за новородено бебе от това да се роди с наркотична зависимост... (бивш министър-председател) Никола Стърджън намали бюджета за лечение на наркотици и алкохолна зависимост, което означава, че някои услуги са затворени техните врати, както и този ценен експертен опит е загубен“, каза той. 

Коул-Хамилтън призова премиера Джон Суини да отдели повече за борбата с наркоманиите в новия бюджет или "рискува да загуби подкрепа". 

„Сегашният бюджет, предложен от премиера Джон Суини, рискува отново да направи същата грешка. „Не искам да виждам бъдещите поколения все още да се борят със злоупотребата с наркотици“, добави той. 

Правителството на малцинството на г-н Суини се нуждае от гласовете на поне една опозиционна партия, за да приеме своя бюджет, а шотландските лейбъристи подкрепиха искането на Коул-Хамилтън. 


 
 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар