Родни онколози работят в Англия срещу 40 лири на час
Наши онколози напират за Острова, но не за да емигрират, а за работа по заместване. Българските лекари искат да изкарват пари зад граница, но искат и да запазят работата си в България.
Медиците предпочитат да пътуват периодично в чужбина за допълнителни средства, но не и да имигрират. Това показва проучване на британската агенция за набиране на медицински персонал Еmergency Talent.
Фирмата набира лекари и медицински сестри за клиники в Обединеното кралство. Те специализират предимно във временен персонал – почасово и по заместване.
Така например един хирург в Пловдив може да работи под тепетата от понеделник до петък, а през събота и неделя в Лутън или Кеймбридж, съобщава „Монитор”.
Лондонскaта фирма, заедно с българския портал MedicNet.bg, направиха проучване за нагласите на българския лекарски персонал за работа в чужбина. За по-малко от месец в портала за търсене на работа се записаха над 200 медицински специалисти от цялата страна.
80% от лекарите, изпратили автобиография до Еmergency Talent, не търсят постоянна работа на Острова, те искат да работят на краткосрочни договори, по заместване или сезонно, като т. нар. локъм докторс (locum doctors).
Най-много са запитванията от онколози, интернисти, анестезиолози, акушергинеколози и лекари от спешната помощ. 30% идват от млади лекари без специалности. Повечето от медиците, регистрирали се в агенцията, са от София, Пловдив и Стара Загора.
За да започнат работа на Острова, лекарите трябва да се регистрират в Британския медицински съвет, а сестрите в Сестринската организация.
Процесът отнема около 3 месеца и струва към 400 лири.Заплащането в различните болници е различно, но млад лекар без специалност и без много опит може да започне с 40 лири на час. За сестрите пък първоначалното заплащане е около 20 лири на час./pik.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.