Регистрация на търговска марка онлайн – възможно ли е?
Разговаряхме с адвокат Адриян Мурлиев, собственик на една от първите и най-големи български платформи за изцяло онлайн правни услуги – https://legalconsult.bg/. Поводът е нашумелите напоследък казуси свързани с търговски марки, вкл. след последните промени в Закона за хазарта касаещи рекламата на казина и игрални зали.
Адвокат Мурлиев, бихте ли ни споделили накратко какво е търговска марка и защо е важно всеки бизнес да я регистрира?
- Търговската марка е знак, който отличава стоките или услугите на едно лице от тези на други лица и може да бъде представен графично. Според чл. 9, ал. 1 от Закона за марките и географските означения, този знак може да включва думи, имена, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, комбинация от цветове, звукови знаци и всякакви комбинации от тях.
Търговската марка представлява символ, чрез който юридически или физически лица отличават своите стоки и услуги на пазара. В България много търговци все още предлагат своите продукти без да регистрират съответния знак, под който те се продават. Това често е резултат от липса на информация за необходимостта от регистрация и проблемите, които могат да възникнат при използване на нерегистриран знак.
Най-общо казано, търговската марка е идентификацията на един бизнес и това как същият се представя на пазара пред своите клиенти.
Какви са ползите от регистрация на търговска марка?
- Чрез регистрация на търговска марка гарантираме защита от закона и това, че същата ще може да се използва свободно на българския пазар само от нейния собственик, съответно лицензодържател. Ако друг търговец използва идентичен или сходен знак без регистрация или регистриран по-късно, това може да доведе до сериозни негативни последици за него. Това включва спиране на използването на знака, изтегляне на продуктите от пазара, глоби и обезщетения за вреди на притежателя на първоначално регистрираната марка. Изобщо чрез регистрацията на търговска марка бизнесът си гарантира необезпокоявано да инвестира в своето реноме и отличителен знак, чрез който предлага стоките и услугите си.
Бихте ли ни дали примерен случай за негативни последици от липса на регистрирана търговска марка?
- Разбира се, в практика си често се сблъсквам с казуси, свързани най-вече с това че съответният бизнес не е регистрирал знака или бранда под който предлага стоките и услугите си и това в даден момент довежда до негативни за него последици, които могат да бъдат и фатални за развитието и посоката, в която върви.
Давам прост пример - търговец Х регистрира марката ABV за продажба на автомобилни гуми през януари 2020 г. Впоследствие, през 2022 г., търговец Y започва също да продава автомобилни гуми под името ABVV, без да провери за съществуващи сходни или идентични регистрации на използвания от него знак. След като търговец Х разбира за съществуването на търговец Y, подава жалба срещу него и търговец Y е принуден да спре продажбата на автомобилните гуми, да изтегли вече пласираните продукти и да плати глоба от 3000 лв. Освен това, търговец Х съди търговец Y за претърпени имуществени вреди и печели обезщетение от 30 000 лв., което довежда до фалит на търговеца Y.
Същата ситуация може да се разиграе и в обратния й вариант – търговец Х започва бизнес с автомобилни гуми през 2020 г., като прави сериозни инвестиции в реклама и изграждане на реноме на бизнеса си използвайки отличителния за него знак и бранд ABV, но не регистрира този знак като търговска марка. Така през 2022 г. се появява нов търговец Y, който също започва бизнес с автомобилни гуми и използва за отличителен на бизнеса си знак и бранд думата ABV, също като търговец Х. Търговец Y обаче веднага регистрира марка ABV и така изпадаме в ситуация, в която не само че търговец Y се възползва от изграденото вече реноме на марка ABV, ами и принуждава търговец Х да преустанови използването й занапред.
Какво е вашето заключение и какво съветвате бизнеса в такива случаи?
- Регистрацията на търговска марка осигурява защита на вашия бизнес, клиенти и партньори, както и на вашето име и бранд. Нашият съвет е винаги да проверявате и регистрирате знака, който възнамерявате да използвате в търговската си дейност. Чрез регистрацията на търговска марка си осигурявате спокойствие и сигурност в бъдещите ви инвестиции и името, което градите пред клиентите си. Съветът ми е да се използва и адвокат, тъй като самата регистрация като процес освен, че трае около 5 месеца, е важно да се направят и всички необходими предварителни проверки, за да не се изпада в ситуация на невъзможност да се регистрира марката, което води и до загуба на платените държавни такси, които за марка в България са в размер започващ от 520 лева, а за марка в Европейския съюз са в размер започващ от 850 евро.
Важно е да се знае и че регистрацията на търговска марка и използването на адвокатски услуги за целта може да стане изцяло онлайн.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.